جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اصلاح انحرافات ستون فقرات

همان‌طور که می‌دانید انحرافات ستون فقرات پیش رونده هستند و این به این معنی است که در صورت عدم کنترل انحراف، امکان تشدید انحراف وجود دارد، برای کنترل انحرافات ستون فقرات استفاده از بریس‌ها توصیه می‌شود تا کودک به سن بلوغ اسکلتی برسد.

نکته مهمی که در اصلاح انحرافات ستون فقرات باید به آن توجه نمایید این است که اصلاح انحرافات ستون فقرات فقط تا قبل از بلوغ اسکلتی و تا قبل از بسته شدن صفحات رشد با استفاده از بریس‌های اصلاحی و بدون جراحی، امکان‌پذیر است.

با کمک اسکن ستون فقرات، ما انحراف‌های غیرطبیعی کمر مثل ؛ گودی ستون فقرات، بالا و پایین بودن شانه‌ها، انحراف‌های لگن و… را برای تشخیص و اصلاح مشکل به دست…

اگر به دنبال اصلاح انحراف ستون فقرات خود هستید، باید به سراغ کمربندها یا بریس‌های اصلاحی ستون فقرات بروید اما توجه داشته باشید که این نوع بریس‌ها، فقط…

درمان و اصلاح انحرافات ستون فقرات

به این نکته توجه داشته باشید که همه‌ی افراد نمی‌توانند از این روش استفاده کنند، مثلاً اگر میزان انحراف شدید باشد نمی‌توان انتظار داشت اصلاح انحراف با استفاده از بریس به‌خوبی صورت بگیرد و در موارد شدید عمل جراحی بهترین روش برای درمان انحرافات ستون فقرات است.

معمولاً تا قبل از بلوغ اسکلتی، جراحی صورت نمی‌گیرد، کودک بعد از بلوغ اسکلتی برای جراحی آماده می‌شود زیرا قبل از این سن به دلیل باز بودن صفحات رشد، امکان بازگشت به حالت قبل وجود داشته و رشد قدی کودک با انجام جراحی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

روش تشخیص انحراف ستون فقرات

از کجا متوجه شویم صفحات رشد هنوز باز هستند؟

معمولاً در سنین پایین‌تر از ۱۷ سال صفحات رشد باز هستند، البته به کمک عکس‌های رادیولوژی می‌توانیم از باز بودن صفحات رشد مطمئن شویم.

چه عواملی باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات می‌شوند؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم ممکن است انحرافات ستون فقرات ایدیوپاتیک باشند یعنی هیچ دلیل مشخصی برای ایجاد آن‌ها وجود نداشته باشد.

گاهی علت ایجاد انحرافات ستون فقرات از بین رفتن راستای صحیح اسکلتی است؛ به عنوان مثال فردی که دچار انحراف زانو مثلاً زانوی ضربدری یک‌طرفه است دچار عدم تقارن در اندازه پا‌ها می‌شود، در این صورت لگن به یک سمت چرخش پیدا می‌کند. فرد هنگام راه رفتن دچار لنگش خواهد شد و در این زمان راستای صحیح اسکلتی بدن به علت عدم تقارن در پا‌ها از بین خواهد رفت و به دنبال چرخش لگن و ادامه این وضعیت، منجر به انحرافات ستون فقرات خواهد شد.

دومین علتی که می‌تواند باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات شود، نشستن‌های قورباغه‌ای شکل به صورت یک‌طرفه است. این نوع نشستن باعث از بین رفتن انحنای صحیح ستون فقرات خواهد شد، هنگامی که این نوع نشستن برای مدت طولانی و به‌صورت مداوم تکرار شود، ستون فقرات دچار انحراف می‌شوند. نحوه ایستادن و نشستن و حتی خوابیدن در پیشگیری از ایجاد انحرافات ستون فقرات بسیار مهم است.

سومین علتی که می‌تواند انحرافات ستون فقرات را به ‌دنبال داشته باشد، عدم تشکیل یا نیمه تشکیل شدن مهره‌های ستون فقرات به‌صورت مادرزادی است.

چهارمین علت ایجاد انحرافات ستون فقرات ضعف عضلانی در یک سمت بدن می‌باشد.

می‌توان گفت عوامل زیادی هستند که می‌توانند باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات شوند و با رعایت نکات ساده در هنگام نشستن و ایستادن و درمان انحرافات زانو که باعث از بین رفتن انحنای صحیح ستون فقرات می‌شوند، می‌توان از ایجاد بسیاری از انحرافات اکتسابی جلوگیری کرد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده بی‌رویه کودکان از تلفن همراه ایجاد انحرافات ستون فقرات نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

مدت‌زمان درمان انحرافات ستون فقرات چقدر است؟

مدت‌زمان درمان انحرافات ستون فقرات در افراد مختلف با توجه به شرایط بدن، سن فرد و میزان انحراف متفاوت است اما میانگین یک ‌و ‌نیم تا دو سال برای اصلاح انحرافات ستون فقرات نوجوانان و سه تا پنج سال برای اصلاح و کنترل دفورمیتی‌های کودکان، زمان لازم است.

کایفوز (قوز پشتی) و درمان آن:

به سراغ اولین انحراف ستون فقرات یعنی کایفوز (قوز پشتی) و درمان آن می‌رویم:

بسیاری از والدین در هنگام مراجعه به کلینیک به این نکته اشاره می‌کنند که میزان انحراف کایفوز یا قوز پشتی بسیار خفیف بوده است اما با افزایش سن میزان انحراف در مدت‌زمان کوتاهی تشدید یافته است، باید توجه داشته باشید که کایفوز یا همان قوز پشتی معمولاً در اوایل نوجوانی شروع می‌شود و با رسیدن به سن بلوغ به‌سرعت و به‌صورت ناگهانی افزایش خواهد یافت.

میزان کایفوز یا همان قوز پشتی نرمال، ۴۵ درجه است که معمولاً همه‌ی افراد کایفوز ۴۵ درجه رادارند، درصورتی‌که انحراف از این میزان بیشتر شود فرد دچار انحراف کایفوز شده است. دفورمیتی کایفوز تا ۷۵ درجه با استفاده از بریس‌های اصلاحی و بدون جراحی قابل درمان است و بریس مورداستفاده در اصلاح انحراف کایفوز بریس میلواکی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

بریس میلواکی (Milwaukee Brace)

بریس میلواکی یکی از بهترین و پر‌کاربردترین بریس‌های اصلاحی انحرافات ستون فقرات است، بریس میلواکی ترکیبی است از موادی مانند آلومینیوم، استیل و پلی پروپیلن است، نحوه پد گذاری و میزان فشار در هر بریس با توجه به شرایط فرد متفاوت است، این بریس برای هر شخص به صورت سفارشی ساخته می‌شود.

حضور شخص در زمان اندازه‌گیری، پرو و تحویل بریس الزامی است و به دلیل اینکه بریس کاملاً متناسب با بدن فرد ساخته می‌شود.

بریس میلواکی علاوه برقرار دادن ستون فقرات در راستای صحیح خود و اصلاح انحراف، در کنترل انحراف و جلوگیری از تشدید انحراف نیز کاربرد دارد، از بریس میلواکی در بسیاری از کشورهای جهان برای اصلاح انحرافات ستون فقرات استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد بریس میلواکی

ساختار بریس میلواکی به این صورت است که دارای یک قسمت لگنی است که نقش پایه را ایفا می‌کند و یک فشار ملایم به قسمت شکمی برای کنترل و کاهش گودی کمر (لور دوز)، وارد می‌کند. میزان این فشار در بدن هر شخص با توجه به شرایط فرد به صورت متفاوت تنظیم می‌شود. قسمت دیگر این بریس، قسمت گردنی است که باعث می‌شود سر در راستای ستون فقرات قرار بگیرد.

ما در کلینیک کوشا با پد گذاری مناسب بر روی محل اصلی انحنا و اعمال فشار تدریجی به سمت جلو و اعمال فشار به شانه‌ها به سمت عقب، به‌مرورزمان و رگلاژ مرتب سه ماه یک‌بار، انحراف کایفوز یا قوز پشتی را اصلاح می‌کنیم. در ادامه با دیگر بریس‌های اصلاحی ستون فقرات بیشتر آشنا می‌شویم.

بریس‌ کایفولوژیک (Kyphologic Brace)

یکی دیگر از بریس‌های مورد استفاده برای درمان و اصلاح انحرافات ستون فقرات بریس ‌کایفولوژیک است، این بریس همانند بریس میلواکی عمل می‌کند. شباهت این بریس‌ها این است که در هر سه ماه با اعمال فشار حداکثری انحراف ستون فقرات را اصلاح می‌کنیم.

تفاوت این بریس‌ها در این است که برخلاف بریس میلواکی که دارای قسمت گردنی است بریس کایفولوژیک قسمت گردنی را ندارد و قطعاً استفاده از آن از بریس میلواکی راحت‌تر است. برای افرادی که دچار انحراف مهره‌های گردنی هستند و سر یا گردن جلوتر از تنه قرار دارد بریس میلواکی بهترین گزینه است اما اگر فرد در مهره‌های گردنی دچار انحراف نیست و سر جلو‌تر از تنه قرار ندارد، بریس ‌کایفولوژیک گزینه بهتری برای استفاده است.

این‌که چه نوع بریسی به شما پیشنهاد کنیم بستگی به شرایط جسمی، محل و میزان انحراف دارد که پس از انجام معاینات لازم بهترین بریس را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم.

درمان اسکولیوز یا کجی ستون فقرات:

هر‌گونه انحراف جانبی ستون فقرات را اسکولیوز یا کجی ستون فقرات می‌گوییم و از علائم اسکولیوز می‌توان به قرینه نبودن شانه‌ها نسبت به یکدیگر یا قرینه نبودن دو طرف لگن و یا قرینه نبودن کتف‌ها و دنده‌ها نسبت به یکدیگر اشاره کرد.

این دفورمیتی همانند کایفوز می‌تواند ایدیوپاتیک و یا پاتولوژیک باشد، اما تعداد افرادی که دچار اسکولیوز ایدیوپاتیک یا بدون علت هستند از افرادی که دچار اسکولیوز پاتولوژیک هستند، بسیار بیشتر است. انحراف اسکولیوز با میزان درجه ۳۰/۴۰ درجه با استفاده از بریس و بدون جراحی قابل اصلاح است اما بیشتر از این مقدار بدون جراحی قابل اصلاح نیست و انجام جراحی برای اصلاح انحراف بهترین گزینه است.

برای درمان اسکولیوز همانند کایفوز بریس میلواکی استفاده می‌شود و این بریس هم در اصلاح انحراف کایفوز و هم در اصلاح انحراف اسکولیوز بسیار کاربردی است.

بریس بوستون

از دیگر بریس‌هایی که در اصلاح انحرافات ستون فقرات مورداستفاده قرار می‌گیرد، بریس ‌بوستون است. بریس بوستون از جنس پلی پروپیلن است و این بریس مانند بریس کایفولوژیک قسمت گردنی ندارد. همچنین این بریس در جهت اصلاح انحرافاتی مانند اسکولیوز مورداستفاده قرار می‌گیرد، بریس بوستون در قسمت قفسه سینه برش می‌خورد و استفاده از آن بسیار راحت است.

ما در کلینیک کوشا با ساخت این بریس و پد گذاری مناسب در محل‌های منحرف‌شده و اعمال فشار تدریجی و رگلاژهای سه ماهه، دفورمیتی اسکولیوز را اصلاح می‌کنیم.

بریس چارلستون

بریس چارلستون همانند بریس بوستون است با این تفاوت که فشار پد در این بریس بسیار بیشتر از بریس بوستون است. بریس چارلستون برای شب‌ها هنگام خوابیدن ساخته می‌شود، این بریس برای افرادی که دچار ضعف عضلانی هستند و کنترلی بر روی عضلات خود ندارند، گزینه بسیار مناسبی است.

بهترین و کاربردی‌ترین بریس برای درمان انحرافات ستون فقرات در افرادی که دچار میوپاتی هستند، بریس چارلستون است.

مدت زمان استفاده از بریس‌ها چقدر است؟

همان‌طور که قبلاً گفته شد مدت زمان استفاده از بریس‌های اصلاحی یک و نیم الی دو سال است که با توجه به میزان انحراف، سن و… متغیر است، این بریس‌ها به مدت ۲۳ ساعت در شبانه‌روز باید پوشیده شوند.

در مدت زمان درمان انجام ورزش‌های اصلاحی بسیار مهم است تا پس از گذراندن مدت زمان درمان امکان بازگشت انحراف به حداقل ممکن برسد و نتیجه مطلوب حاصل شود. شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به قسمت مقالات سایت یا کلیک برروی حرکات اصلاحی مخصوص ستون فقرات را به‌صورت کاملاً رایگان دریافت نمایید.

قیمت بریس‌ها

با توجه به تنوع بریس‌های اصلاحی ستون فقرات، قیمت هر بریس نیز متفاوت است و ما در کلینیک کوشا تمامی بریس‌های اصلاحی را با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

برای انجام معاینات لازم و اطلاع از قیمت‌ها به کلینیک مراجعه کنید لذا شما عزیزان می‌توانید جهت نوبت‌دهی، در ساعات کاری با ما تماس بگیرید.

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ بهترین روش اصلاح انحرافات ستون فقرات را با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما با بررسی بدن شما به دست می‌آوریم، پیش بگیرید.
ما در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا انواع بریس‌های اصلاحی را برای اصلاح انحرافات ستون فقرات با توجه به شرایط هر فرد برای او می‌سازیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا