جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بریس‌های اصلاحی ستون فقرات

کمربند اصلاح ستون فقرات

قبل از شروع مطالب این قسمت باید بدانید تا وقتی‌که که رشد اسکلتی بدن ادامه دارد و صفحات رشد هنوز باز هستند می‌توان دفورمیتی‌های ستون فقرات را کنترل و اصلاح کرد. ما می‌توانیم به کمک کمربندها یا بریس‌های اصلاحی ستون فقرات که برای هر شخص به صورت سفارشی ساخته می‌شود، درمان و اصلاح انحرافات ستون فقرات؛ انجام‌پذیر است که این روش درمانی در دسته روش‌های درمانی غیرجراحی قرار می‌گیرد.

ما در کلینیک کوشا با پد‌ گذاری صحیح و ایجاد فشارهای منظم روی مهره‌های منحرف‌شده تلاش می‌کنیم، انحرافات را تا حد ممکن اصلاح کنیم و بدن را در وضعیت صحیح خود قرار دهیم.

برخلاف دفورمیتی‌های زانو که در سنین بالا هم با استفاده از زانوبند یا بریس‌های اصلاحی زانو قابل اصلاح و کنترل می‌باشند اما انحرافات ستون فقرات فقط تا زمان مشخصی با روش‌های غیر جراحی قابل اصلاح هستند.

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که این انحرافات فقط تا درجه مشخصی قابل اصلاح هستند و اگر درجه انحراف شدید باشد به‌جای استفاده از روش‌های غیر جراحی، انجام جراحی توصیه می‌شود.

اگر سن کودک شما برای عمل جراحی پایین باشد تا زمان بلوغ برای پیشگیری از تشدید انحراف استفاده از کمربند اصلاح ستون فقرات الزامی است. اصلاح انحرافات ستون فقرات فقط تا قبل از بسته شدن صفحات رشد امکان‌پذیر است و صفحات رشد با کامل شدن بلوغ اسکلتی بسته می‌شوند.

سن بلوغ اسکلتی در دخترها و پسرها متفاوت است و دخترها زودتر به بلوغ اسکلتی می‌رسند اما معمولاً تا حدود سن هجده‌سالگی تمام صفحات رشد کاملاً بسته خواهند شد.

عوامل ایجادکننده انحرافات ستون فقرات

اینکه بخواهیم عوامل ایجادکننده انحرافات ستون فقرات را مشخص کنیم باید بگوییم گاهی ایجاد این انحرافات ایدیوپاتیک است به این معنی که دلیل مشخصی برای ایجاد آن وجود ندارد.

گاهی نیز به علت از بین رفتن راستای صحیح بدن اتفاق می‌افتد به‌طور مثال فردی که به علت زانوی پرانتزی دچار عدم تقارن در اندازه هر دو پا شده است و راه رفتن این فرد با لنگش همراه است، در این صورت بدن نیز راستای صحیح خود را از دست خواهد داد و باگذشت زمان شخص دچار انواع انحرافات ستون فقرات (کیفوز و اسکولیوز) خواهد شد.

یکی دیگر از علت‌های انحراف ستون فقرات، نشستن‌های قورباغه‌ای شکل یک‌طرفه برای مدت‌های طولانی است زیرا این نوع نشستن راستای صحیح ستون فقرات را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین با تکرار این وضعیت انحرافات ستون فقرات ایجاد خواهد شد.

نحوه قورباغه‌ای یا W نشستن کودکان
نحوه قورباغه‌ای یا W نشستن کودکان

از دیگر عوامل ایجادکننده انحرافات ستون فقرات می‌توان به کامل تشکیل نشدن مهره‌های ستون فقرات اشاره کرد. همچنین لم دادن و نشستن به یک سمت در طولانی‌مدت منجر به ایجاد انحراف در ستون فقرات خواهد شد یا می‌توان گفت ضعف عضلانی یک‌طرفه نیز می‌تواند موجب دفورمیتی و انحراف ستون فقرات شود.

به‌طورکلی عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات شوند که می‌توان با رعایت بعضی نکات از ایجاد این انحرافات پیشگیری کرد اما گاهی چون علت تشکیل آن مشخص نیست و یا در دوران جنینی ایجاد می‌شود، نمی‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد یا فرد بتواند خودش به راحتی علت انحراف را تشخیص دهد.

برای آشنایی با روش اصلاح دفورمیتی یا انحراف ستون فقرات و انواع کمربندها یا بریس‌های اصلاحی ستون فقرات با ما همراه باشید.

دفورمیتی کیفوز و درمان آن

در ابتدا به سراغ دفورمیتی کیفوز و درمان آن می‌رویم که به آن گوژپشتی یا قوز هم می‌گویند. باید بدانید که دفورمیتی کیفوز یا قوز کمر معمولاً در اوایل نوجوانی شروع می‌شود و با جهش رشد، به‌شدت و ناگهانی افزایش خواهد داشت.

مقدار کیفوز (قوز) نرمال ۴۵ درجه است و بیشتر از این مقدار دفورمیتی و انحراف محسوب می‌شود و باید کنترل و درمان شود. ازنظر علمی و تئوری انحراف کیفوز تا ۷۵ درجه با روش غیر جراحی و با استفاده از بریس یا کمربند میلواکی قابل اصلاح است اما عملاً و به‌طور تجربی می‌توانیم دفورمیتی‌های ۸۰ درجه را هم با بریس‌های اصلاح ستون فقرات مثل بریس میلواکی درمان کنیم.

برای اصلاح و درمان کایفوز از بریس‌های اصلاحی ستون یعنی بریس میلواکی و بریس کایفولوژیک که کارایی بیشتری دارند، استفاده می‌کنیم و ما از ساخت هر دو این بریس‌ها برای مراجع کنندگان کلینیک نتایج بسیار خوبی گرفته‌ایم.

بریس میلواکی (Milwaukee Brace)

یکی از پرکاربردترین بریس‌های اصلاحی ستون فقرات، بریس میلواکی (Milwaukee Brace) است. این بریس ترکیبی از آلومینیوم، استیل و پلی‌پروپیلن است که به‌صورت سفارشی، برای هر شخص ساخته می‌شود. ما با اندازه‌گیری بدن هر شخص و پرو کردن بریس روی بدن فرد، کمربند یا بریس میلواکی و انواع کمربند را می‌سازیم.

پروسه پرو کردن و مونتاژ بریس روی بدن میانگین ۴ تا ۵ ساعت زمان نیاز دارد و حضور خود شخص در زمان پرو الزامی است. کمربند یا بریس میلواکی به‌منظور اصلاح انحراف با حفظ راستای صحیح ستون فقرات یا جلوگیری از تشدید انحراف در زمان رشد استفاده می‌شود.

ساختار و عملکرد بریس میلواکی

کمربند یا بریس میلواکی یک قسمت لگنی دارد که به‌عنوان پایه عمل می‌کند و فشار شکمی ملایمی برای کنترل گودی کمر وارد می‌کند، ما میزان این فشار را برای هر نفر متفاوت و طبق شرایط بدن شخص تنظیم می‌کنیم.

کمربند میلواکی، یک قسمت گردنی هم دارد که سر را روی تنه نگه‌می‌دارد و با اعمال فشار هم‌زمان روی شانه‌ها در جلو و قسمت اوج کیفوز در پشت و افزایش تدریجی این فشار، کیفوز را کنترل و اصلاح می‌کنیم.

لازم است بدانید که دوره درمان در افراد مختلف متفاوت بوده ولی به‌طور میانگین دو سال طول می‌کشد و افزایش فشار روی ستون فقرات طبی دوره‌های ۳ ماهه صورت می‌گیرد تا بتوانیم به کمک بریس‌‌های اصلاحی ستون فقرات، انحرافات را اصلاح و درمان کنیم.

کمربند و بریس اسکولیوز
بریس میلواکی ساخته شده برای مراجعه‌کننده عزیزمان

بریس کایفولوژیک (Kyphologic Brace)

یکی دیگر از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات، بریس کایفولوژیک (Kyphologic Brace) است که با همان روش بریس میلواکی و اعمال فشار روی اوج کیفوز دفورمیتی را اصلاح و درمان می‌کنیم.

بریس کایفولوژیک برخلاف بریس میلواکی، قسمت گردنی را ندارد و استفاده از آن راحت‌تر است البته برای افرادی که سر جلوتر از بدن قرارگرفته یا گردن هم به دنبال گوژپشتی یا کیفوز تنه، دفورمه شده؛ بهتر است از بریس میلواکی استفاده شود.

در نتیجه برای اصلاح و درمان کیفوز، ما بر اساس نوع انحراف، شرایط بدن فرد و… یکی از این دو مدل از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات را پیشنهاد می‌کنیم.

دفورمیتی اسکولیوز

هر مدل انحراف جانبی ستون فقرات را دفورمیتی اسکولیوز می‌گوییم و ازنظر بالینی پائین بودن یک شانه نسبت به شانه مقابل یا یک لگن نسبت به لگن مقابل یا قرنیه نبودن کتف یا دنده‌ها در دو سمت بدن می‌تواند نشانه انحراف یا دفورمیتی اسکولیوز باشد.

انحراف اسکولیوز می‌تواند علت داشته باشد و یا حتی بدون هیچ علتی اتفاق بیفتد و جالب است بدانید که آمار اسکولیوز بدون علت (ایدیوپاتیک) نسبت به اسکولیوز با علت (پاتولوژیک) بسیار بیشتر است.

مهم است بدانید اسکولیوز با شدت ۳۰-۴۰ درجه با روش غیر جراحی و با استفاده از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات درمان می‌شود ولی بیشتر از این مقدار متأسفانه به روش‌های غیر جراحی جواب نخواهد داد و لازم است که فرد حتماً جراحی شود و در ادامه شما با دو نمونه از انحراف اسکولیوز را مشاهده می‌کنید.

بریس‌های اصلاحی اسکولیوز

بریس میلواکی یک بریس دومنظوره است که هم برای درمان کیفوز و هم برای درمان اسکولیوز می‌سازیم. (برای اطلاعات کامل‌تر درباره عملکرد و قیمت این نوع بریس مقاله بریس میلواکی را مطالعه کنید.)

کمربند یا بریس میلواکی چون هم گردن و هم لگن را احاطه می‌کند با پد گذاری مناسب روی اوج انحنا، اسکولیوز را به‌خوبی کنترل و اصلاح می‌کند. بریس‌های اصلاحی ستون فقرات دیگری چون بریس بوستون، بریس چارستون برای کنترل و درمان اسکولیوز وجود دارند که در ادامه به آن‌ها هم آشنا می‌شوید.

بریس بوستون و سایر بریس‌های مشابه:

کمربند یا بریس بوستون از جنس پلی‌پروپیلن است و قسمت گردنی ندارد، قفسه سینه مانند تصویر پایین در این بریس برش می‌خورد و اصلاً مانع تنفس شما نمی‌شود. برای درمان اسکولیوز پد گذاری را روی اوج انحنا، انجام می‌دهیم و این پد گذاری را در دوره‌های سه‌ماهه به‌تدریج زیاد می‌کنیم تا به اصلاح مورد نظرمان برسیم.

بریس بوستون برای درمان اسکولیز
درمان و اصلاح اسکولیوز با بریس بوستون

بریس چارستون

بریس چارلستون شبیه بریس بوستون است اما فشار پد بسیار بیشتر است و برای موقع خواب ساخته می‌شود. کمربند یا بریس چارستون برای افرادی که بیماری‌های عضلانی یا ضعف شدید عضلانی دارند و کنترل کمتری روی عضلاتشان دارند، بهترین گزینه است.

کاربردی‌ترین کمربند برای درمان انحراف ستون فقرات، در افراد میوپاتی بریس چارلستون است (منظور از افراد میوپاتی افرادی است که با بیماری ارثی متولد می‌شوند).

آیا نتیجه اصلاح انحراف با استفاده از بریس‌ها دائمی است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم در کنار استفاده از کمرندها و بریس‌ها، انجام ورزش‌های اصلاحی ستون فقرات در اصلاح هر چه‌بهتر انحرافات ستون فقرات بسیار مهم است. شما می‌توانید با مراجعه به مقالات ستون فقرات با ۱۶ حرکت اصلاحی ستون فقرات آشنا شوید و این ورزش‌ها و حرکات را در منزل انجام دهید.

نتیجه استفاده از بریس‌ها دائمی است و انجام ورزش‌ها به‌منظور تقویت عضلات تنه و حفظ وضعیت اصلاح‌ شده پس از کنار گذاشتن بریس، الزامی است. توجه داشته باشید که لازم است قبل از شروع و انجام ورزش‌های اصلاحی ستون فقرات به پزشک مراجعه کنید و با تجویز او این حرکات را دنبال کنید.

مدت زمان استفاده از بریس‌ها

بریس‌های اصلاحی ستون فقرات را باید به مدت یک و نیم الی دو سال با توجه به‌شدت انحراف، سن و… پوشیده شوند و مدت زمان استفاده از بریس‌ها ۲۳ ساعت در شبانه‌روز است.

لازم است در کنار استفاده از کمربند یا بریس، روزانه یک ساعت ورزش‌های اصلاحی ستون فقرات را انجام دهید تا بعد از پایان دوره درمان با بریس، عضلات شما ضعیف نشده باشند و نتیجه مطلوب حاصل شود.

چه نوع بریسی مناسب شماست؟

این‌که چه نوع بریسی مناسب شماست به نتیجه معاینات و نظر درمانگر و پزشک شما بستگی دارد اما بدانید که استفاده از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات یک نتیجه متفاوت و مطلوب را به دنبال دارد.

برای اینکه بدانید استفاده از کدام بریس برای شما مناسب‌تر است به شما پیشنهاد می‌کنیم با متخصصان ما در کلینیک کوشا مشورت کنید تا با توجه به شرایط جسمانی، سن و همچنین میزان انحراف کمر شما بهترین و مناسب‌ترین بریس را برای شما ساخته شود.

برای گرفتن نوبت شما می‌توانید از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات اطلاعات لازم را وارد کنید و ما با شما تماس می‌گیریم.

نحوه پوشیدن بریس‌

بعد از ساخت کمربندها و بریس‌های اصلاحی ستون فقرات؛ نحوه پوشیدن بریس‌، مدت‌زمان استفاده و تمامی نکات مربوط به استفاده از بریس‌ توسط متخصصان کلینیک کوشا به شما عزیزان آموزش داده خواهدشد و شما در پوشیدن بریس‌ هیچ‌گونه مشکلی نخواهید داشت و هرگونه سؤالی داشتید می‌توانید با ما در میان بذارید.

توجه داشته باشید در صورت بروز مشکل یا ایجاد شکستگی در بریس‌ها به‌هیچ‌عنوان نباید خودتان برای تعمیر آن اقدامی انجام دهید و در اولین فرصت برای بازدید و بررسی بریس‌ به کلینیک مراجعه کنید.

درصورتی‌که از تماس مستقیم بریس با پوست خود جلوگیری می‌کنید باید توجه داشته باشید لباسی که زیر بریس پوشیده می‌شود باید کاملاً نازک باشد تا در بسته شدن بریس اختلال ایجاد نشود در غیر این صورت بریس کارایی خود را از دست خواهد داد.

قیمت بریس‌ها

بریس‌های صالاحی ستون فقرات در مراکز مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند و ما در کلینیک کوشا این اطمینان و تضمین را به شما می‌دهیم که این بریس‌ها با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت به شما عزیزان ارائه خواهند شد.

برای اطلاع از قیمت‌ها انجام معاینات الزامی است و بدون معاینات لازم نمی‌توان قیمت مشخصی ارائه داد، برای اطلاع دقیق از قیمت‌ بریس‌ها در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید و جهت انجام معاینه به کلینیک مراجعه کنید.

نکته پایانی

اقدام به‌موقع برای درمان و اصلاح انحرافات اسکلتی بسیار مهم است، والدین آگاه با مشاهده هرگونه انحراف سریعاً جهت معاینات لازم با ارتوپد مشورت می‌کنند و در صورت نیاز درمان غیر جراحی را آغاز می‌کنند.

همچنین باید توجه داشته باشید، درصورتی‌که درمان به تعویق بیفتد؛ امکان از دست دادن زمان مناسب برای کنترل و اصلاح و همچنین افزایش انحراف و مشکلات و عوارض بعدی، بدون شک وجود خواهد داشت.

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما از معاینه بالینی و اسکن ستون فقرات شما می‌گیریم، مناسب‌ترین بریس اصلاحی ستون فقرات را نسبت به دفورمیتی خودتان سفارش دهید.

ما در کلینیک کوشا با استفاده از مدرن‌ترین ابزارها و روش‌های مؤثر می‌کوشیم تا کارآمدترین روش درمان را به شما عزیزان ارائه دهیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا