بریس‌های اصلاحی ستون فقرات

اصلاح ستون فقرات

قبل از شروع مطالب این قسمت باید بدانید تا وقتی‌که که رشد اسکلتی بدن ادامه دارد و صفحات رشد هنوز باز هستند می‌توان دفورمیتی‌های ستون فقرات را اصلاح کرد. با کمک کمربندها و بریس‌های اصلاحی ستون فقرات که برای هر شخص سفارشی ساخته می‌شود، درمان و اصلاح انحرافات ستون فقرات؛ انجام‌پذیر است.

ما در کلینیک کوشا با پد‌ گذاری صحیح و ایجاد فشارهای منظم روی مهره‌های منحرف‌شده تلاش می‌کنیم، انحرافات را تا حد ممکن اصلاح کنیم و بدن را در وضعیت صحیح خود قرار دهیم.

برخلاف دفورمیتی‌های زانو که در سنین بالا هم با استفاده از زانوبند اصلاح می‌شوند، انحرافات ستون فقرات فقط تا زمان مشخصی با روش‌های غیر جراحی قابل اصلاح هستند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که این انحرافات فقط تا درجه مشخصی قابل اصلاح هستند و اگر درجه انحراف شدید باشد به‌جای استفاده از روش‌های غیر جراحی، انجام جراحی توصیه می‌شود.

اگر سن کودک شما برای عمل جراحی پایین باشد تا زمان بلوغ برای پیشگیری از تشدید انحراف استفاده از بریس الزامی است. اصلاح انحرافات ستون فقرات فقط تا قبل از بسته شدن صفحات رشد امکان‌پذیر است و صفحات رشد با کامل شدن بلوغ اسکلتی بسته می‌شوند. سن بلوغ اسکلتی در دخترها و پسرها متفاوت است و دخترها زودتر به بلوغ اسکلتی می‌رسند اما معمولاً تا حدود سن هجده‌سالگی تمام صفحات رشد کاملاً بسته خواهند شد.

عوامل ایجادکننده انحرافات ستون فقرات

اینکه بخواهیم عوامل ایجادکننده انحرافات ستون فقرات را مشخص کنیم باید بگوییم گاهی ایجاد این انحرافات ایدیوپاتیک است به این معنی که دلیل مشخصی برای ایجاد آن وجود ندارد.

گاهی نیز به علت از بین رفتن راستای صحیح بدن اتفاق می‌افتد به‌طور مثال فردی که به علت زانوی پرانتزی دچار عدم تقارن در اندازه هر دو پا شده است و راه رفتن این فرد با لنگش همراه است، در این صورت بدن نیز راستای صحیح خود را از دست خواهد داد و باگذشت زمان شخص دچار انحرافات ستون فقرات خواهد شد.

یکی دیگر از علت‌های آن نشستن‌های قورباغه‌ای شکل یک‌طرفه برای مدت‌های طولانی است زیرا این نوع نشستن راستای صحیح ستون فقرات را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین با تکرار این وضعیت انحرافات ستون فقرات ایجاد خواهد شد.

از دیگر عوامل ایجادکننده انحرافات ستون فقرات می‌توان به کامل تشکیل نشدن مهره‌های ستون فقرات اشاره کرد. همچنین لم دادن و نشستن به یک سمت در طولانی‌مدت منجر به ایجاد انحراف در ستون فقرات خواهد شد یا می‌توان گفت ضعف عضلانی یک‌طرفه نیز می‌تواند موجب انحراف در ستون فقرات شود.

به‌طورکلی عوامل زیادی می‌توانند باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات شوند که می‌توان با رعایت بعضی نکات از ایجاد این انحرافات پیشگیری کرد اما گاهی چون علت تشکیل آن مشخص نیست و یا در دوران جنینی ایجاد می‌شود نمی‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد.

 برای آشنایی با روش‌های اصلاح ستون فقرات و بریس‌های اصلاحی ستون فقرات با ما همراه باشید.

دفورمیتی کایفوز و درمان آن

در ابتدا به سراغ دفورمیتی کایفوز و درمان آن می‌رویم و باید بدانید که دفورمیتی کایفوز یا همان قوز معمولاً در اوایل نوجوانی شروع می‌شود و با جهش رشد، به‌شدت و ناگهانی افزایش خواهد داشت.

مقدار کایفوز (قوز) نرمال ۴۵ درجه است و بیشتر از این مقدار دفورمیتی محسوب می‌شود و باید درمان شود. ازنظر علمی و تئوری دفورمیتی کایفوز تا ۷۵ درجه با روش غیر جراحی و با استفاده از بریس (کمربند) اصلاح می‌شود اما عملاً و به‌طور تجربی می‌توانیم دفورمیتی‌های ۸۰ درجه را هم با بریس‌های اصلاح ستون فقرات درمان کنیم.

برای اصلاح این نوع دفورمیتی دو مدل از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات کارایی بیشتری دارد و ما از ساخت هر دو این بریس‌ها برای مراجع کنندگان کلینیک نتایج خیلی خوبی گرفته‌ایم.

بریس میلواکی (Milwaukee Brace)

یکی از پرکاربردترین بریس‌های اصلاحی ستون فقرات، بریس میلواکی (Milwaukee Brace) است. این بریس ترکیبی از آلومینیوم، استیل و پلی‌پروپیلن است که به‌صورت سفارشی، برای هر شخص می‌سازیم. ما با اندازه‌گیری بدن هر شخص و پرو کردن بریس روی بدن این نوع بریس را می‌سازیم.

پروسه پرو کردن و مونتاژ بریس روی بدن میانگین چهارتا پنج ساعت زمان نیاز دارد و حضور خود شخص در زمان پرو، الزامی است. بریس میلواکی به‌منظور اصلاح انحراف با حفظ راستای صحیح ستون فقرات یا جلوگیری از تشدید انحراف در زمان رشد استفاده می‌شود.

ساختار و عملکرد بریس میلواکی

بریس میلواکی یک قسمت لگنی دارد که به‌عنوان پایه عمل می‌کند و فشار شکمی ملایمی هم برای کنترل گودی کمر وارد می‌کند، ما میزان این فشار را برای هر نفر متفاوت و طبق بدن شخص تنظیم می‌کنیم.

این بریس یک قسمت گردنی هم دارد که سر را روی تنه نگه‌می‌دارد و با اعمال فشار هم‌زمان روی شانه‌ها در جلو و قسمت اوج کایفوز در پشت و افزایش تدریجی این فشار، کایفوز را اصلاح می‌کنیم.

دوره درمان در افراد مختلف متفاوت بوده ولی به‌طور میانگین دو سال طول می‌کشد تا بتوانیم به کمک بریس‌‌های اصلاحی ستون فقرات، انحرافات را درمان کنیم.

کمربند و بریس اسکولیوز
بریس میلواکی ساخته شده برای مراجعه‌کننده عزیزمان

بریس کایفولوژیک (Kyphologic Brace)

یکی دیگر از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات، بریس کایفولوژیک (Kyphologic Brace) است که با همان روش بریس میلواکی و اعمال فشار روی اوج کایفوز دفورمیتی را اصلاح می‌کنیم.

بریس کایفولوژیک برخلاف بریس میلواکی، قسمت گردنی را ندارد و استفاده از آن راحت‌تر است البته برای افرادی که سر جلوتر از بدن قرارگرفته یا گردن هم به دنبال کایفوز تنه، دفورمه شده؛ بهتر است از بریس میلواکی استفاده شود.

در نتیجه برای درمان و اصلاح دفورمیتی کایفوز، ما بر اساس نوع انحراف و… یکی از این دو مدل از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات را پیشنهاد می‌کنیم.

دفورمیتی اسکولیوز

هر مدل انحراف جانبی ستون فقرات را دفورمیتی اسکولیوز می‌گوییم و ازنظر بالینی پائین بودن یک شانه نسبت به شانه مقابل یا یک لگن نسبت به لگن مقابل یا قرنیه نبودن کتف یا دنده‌ها در دو سمت بدن می‌تواند نشانه دفورمیتی اسکولیوز باشد.

این انحراف می‌تواند علت داشته باشد و یا حتی بدون هیچ علتی اتفاق بیفتد و جالب است بدانید که آمار اسکولیوز بدون علت (ایدیوپاتیک) نسبت به اسکولیوز با علت (پاتولوژیک) بسیار بیشتر است.

مهم است بدانید اسکولیوز با شدت ۳۰-۴۰ درجه با روش غیر جراحی و با استفاده از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات درمان می‌شود ولی بیشتر از این مقدار متأسفانه به روش‌های غیر جراحی جواب نخواهد داد و لازم است که فرد حتماً جراحی شود.

بریس‌های اصلاحی اسکولیوز

بریس میلواکی یک بریس دومنظوره است که هم برای درمان کایفوز و هم برای درمان اسکولیوز می‌سازیم. (برای اطلاعات کامل‌تر درباره عملکرد این نوع بریس قسمت بریس میلواکی را مطالعه کنید.)

بریس میلواکی چون هم گردن و هم لگن را احاطه می‌کند با پد گذاری مناسب روی اوج انحنا، اسکولیوز را به‌خوبی کنترل و اصلاح می‌کند.

بریس بوستون و سایر بریس‌های مشابه:

بریس بوستون از جنس پلی‌پروپیلن است و قسمت گردنی ندارد، قفسه سینه در این بریس برش می‌خورد و اصلاً مانع تنفس نمی‌شود. برای اصلاح اسکولیوز پد گذاری را روی اوج انحنا، انجام می‌دهیم و این پد گذاری را در دوره‌های سه‌ماهه به‌تدریج زیاد می‌کنیم تا به اصلاح موردنظرمان برسیم.

بریس بوستون برای درمان اسکولیز
درمان و اصلاح اسکولیوز با بریس بوستون

بریس چارستون

بریس چارلستون شبیه بریس بوستون است اما فشار پد بسیار بیشتر است و برای موقع خواب ساخته می‌شود. این بریس برای افرادی که بیماری‌های عضلانی یا ضعف شدید عضلانی دارند و کنترل کمتری روی عضلاتشان دارند بهترین گزینه است. کاربردی‌ترین بریس برای درمان ستون فقرات، در افراد میوپاتی بریس چارلستون است.

آیا نتیجه اصلاح انحراف با استفاده از بریس‌ها دائمی است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم در کنار استفاده از بریس‌ها انجام ورزش‌های اصلاحی در اصلاح هر چه‌بهتر انحرافات ستون فقرات بسیار مهم است. با مراجعه به قسمت مقاله ورزش‌های اصلاحی ستون فقرات می‌توانید این ورزش‌ها را به‌صورت رایگان در منزل انجام دهید.

نتیجه استفاده از بریس‌ها دائمی است و انجام ورزش‌ها به‌منظور تقویت عضلات تنه و حفظ وضعیت اصلاح‌ شده پس از کنار گذاشتن بریس، الزامی است.

مدت زمان استفاده از بریس‌ها

این بریس‌ها باید به مدت یک و نیم الی دو سال با توجه به‌شدت انحراف، سن و… پوشیده شوند ومدت زمان استفاده از بریس‌ها ۲۳ ساعت در شبانه‌روز است.

در کنار استفاده از بریس روزانه یک ساعت ورزش‌های اصلاحی را انجام دهید تا بعد از گذشت مدت‌زمان درمان، نتیجه مطلوب حاصل شود.

چه نوع بریسی مناسب شماست؟

این‌که چه نوع بریسی مناسب شماست به نتیجه معاینات و نظر درمانگر بستگی دارد، استفاده از هر بریس یک نتیجه متفاوت و مطلوب را به دنبال دارد، پس برای اینکه بدانید استفاده از کدام بریس برای شما مناسب‌تر است به شما پیشنهاد می‌کنیم با متخصصان ما در کلینیک کوشا مشورت کنید تا با توجه به شرایط بدن شما، سن شما و همچنین میزان انحراف بهترین و مناسب‌ترین بریس را برای شما بسازیم.

نحوه پوشیدن بریس‌ها

بعد از ساخت بریس‌ها، نحوه پوشیدن بریس‌ها، مدت‌زمان استفاده و تمامی نکات مربوط به استفاده از بریس‌ها توسط متخصصان کلینیک کوشا به شما عزیزان آموزش داده خواهدشد و شما در پوشیدن بریس‌ها هیچ‌گونه مشکلی نخواهید داشت.

توجه داشته باشید در صورت بروز مشکل یا ایجاد شکستگی در بریس‌ها به‌هیچ‌عنوان خودتان برای تعمیر آن اقدامی انجام ندهید و در اولین فرصت برای بازدید و بررسی بریس‌ها به کلینیک مراجعه کنید.

درصورتی‌که از تماس مستقیم بریس باپوست بدن جلوگیری می‌کنید باید توجه داشته باشید لباسی که زیر بریس پوشیده می‌شود باید کاملاً نازک باشد تا در نحوه صحیح بستن بریس اختلال ایجاد نکند زیرا در این صورت بریس کارایی خود را از دست خواهد داد.

قیمت بریس‌ها

این بریس‌ها در مراکز مختلف قیمت‌های متفاوتی دارند و ما در کلینیک کوشا این اطمینان را به شما می‌دهیم که این بریس‌ها با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت به شما عزیزان ارائه خواهند شد.

برای اطلاع از قیمت‌ها انجام معاینات الزامی است و بدون معاینات لازم نمی‌توان قیمت مشخصی ارائه داد، برای اطلاع دقیق از قیمت‌ها در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید و جهت انجام معاینه به کلینیک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید

اقدام به‌موقع برای درمان و اصلاح انحرافات اسکلتی بسیار مهم است، والدین آگاه با مشاهده هرگونه انحراف سریعاً جهت معاینات لازم با ارتوپد مشورت می‌کنند و در صورت نیاز درمان غیر جراحی را آغاز می‌کنند.

همچنین باید توجه داشته باشید، درصورتی‌که درمان به تعویق بیفتد امکان از دست دادن زمان مناسب برای اصلاح و درمان و همچنین افزایش دفورمیتی و مشکلات و عوارض بعدی وجود خواهد داشت.

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما از معاینه بالینی و اسکن ستون فقرات شما می‌گیریم، مناسب‌ترین بریس اصلاحی ستون فقرات را نسبت به دفورمیتی خودتان سفارش دهید.

ما در کلینیک کوشا با استفاده از مدرن‌ترین ابزارها و روش‌های مؤثر می‌کوشیم تا کارآمدترین روش درمان را به شما عزیزان ارائه دهیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.