جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع بریس

بریس‌ها انواع متفاوتی دارند و هر‌یک از آن‌ها کارایی و کاربرد مخصوص به خود را دارند، بعضی از بریس‌ها در جهت اصلاح انحرافات اسکلتی استفاده می‌شوند و بعضی بریس‌ها در جهت نگه‌داری بدن پس از انجام جراحی‌ها استفاده می‌شوند. به‌طورکلی بریس‌ها به وسایلی گفته می‌شوند که به کمک آن‌ها می‌توانیم بسیاری از انحرافات زانو، مچ پا، مچ دست و انحرافات ستون فقرات را بدون نیاز به جراحی‌های پرهزینه اصلاح کنیم، همچنین بریس‌ها در جهت کاهش فشار به مفاصل بدن نیز کاربرد دارند.

بریس‌های اصلاحی عمدتاً ساختنی هستند و برای هر شخص با توجه به وضعیت و شرایط بدن و محل انحراف ساخته می‌شوند که در ادامه با انواع بریس‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

بریس‌های اصلاحی زانو با قرار دادن زانو در راستای صحیح و با واردکردن فشار از قسمت‌های مختلف با گذشت زمان انحرافات را اصلاح کرده و در بسیاری از موارد مانع تشدید…

افرادی از کمربندها یا بریس‌های نگه‌دارنده‌ زانو استفاده می‌کنند که آرتروز و درد زانو دارند یا جراحی‌هایی از قبیل رباط صلیبی، مینیسک و تعویض مفصل زانو را انجام داده…

اگر به دنبال اصلاح انحراف ستون فقرات خود هستید، باید به سراغ کمربندها یا بریس‌های اصلاحی ستون فقرات بروید اما توجه داشته باشید که این نوع بریس‌ها، فقط…

بریس‌های اصلاحی ستون فقرات

امروزه به دلیل استفاده بی‌رویه از تلفن‌های هوشمند، دفورمیتی‌های ستون فقرات بسیار شایع‌تر از گذشته شده‌اند. به همین دلیل بریس‌های اصلاحی ستون فقرات نقش درمان یا اصلاحی انحرافات و دفورمیتی‌های ستون فقرات را بر عهده دارند.

گاهی هم از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات به منظور کنترل انحراف ستون فقرات برای جلوگیری از تشدید دفورمیتی استفاده می‌کنیم. انحراف ستون فقرات، یکی از انحرافات شایع در بین نوجوانانی است که برای مدت زمانی طولانی خم می‌شوند و یا به یک سمت قرار می‌گیرند.

عواملی که باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات می‌شوند:

عوامل زیادی باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات می‌شوند، این انحراف زمانی که کودک وارد سن رشد یا بلوغ می‌شود بیشتر از پیش خود را نشان می‌دهد؛ به طوری که والدین می‌گویند از سن مشخصی به بعد یعنی زمانی که کودک به صورت ناگهانی وارد سن رشد اسکلتی می‌شود، این انحراف نسبت به قبل بیشتر دیده شده است.

یکی از عواملی که باعث ایجاد انحرافات ستون فقرات می‌شود، می‌توان به انحرافات زانو اشاره کرد که با ایجاد انحرافات زانو راستای صحیح اسکلتی بدن از بین خواهد رفت. بدن همانند یک زنجیره متصل‌به‌هم است که منحرف شدن یکی از زنجیر‌ه‌ها راستای صحیح تمام زنجیره را از بین می‌برد.

به عنوان مثال فردی را تصور کنید که فقط در سمت راست زانوی ضربدری دارد و سمت چپ کاملاً نرمال است. ضربدری شدن زانو باعث کاهش طول پا نسبت به پای مقابل می‌شودو همین امر باعث کوتاه شدن یک پا، چرخیدن لگن و پایین رفتن آن به سمت پای کوتاه می‌شود. هنگامی‌که این فرد شروع به راه رفتن می‌کند راه رفتن او با لنگش همراه است، به این معنی که راستای صحیح بدن از بین رفته است و اگر فرد انحراف زانوی ضربدری را درمان نکند پس از گذشت مدتی انحرافات ستون فقرات خود را نمایان می‌کنند.

دومین علت انحرافات ستون فقرات نشستن‌ها و لم دادن‌ها و قوز کردن‌های طولانی مدت است و همین عامل یکی از بیشترین عوامل ایجادکننده انحراف ستون فقرات است. این مورد از انحراف کمر در سنین نوجوانی و هم‌زمان با اوج رشد اسکلتی و بلوغ اسکلتی بیشتر می‌شود.

گاهی انحرافات ستون فقرات به علت نیمه تشکیل شدن یکی از مهره‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود. این مشکل از دوره جنینی شروع‌شده و انحراف ستون فقرات از دوران نوزادی و کودکی قابل‌تشخیص و رؤیت است.

انحرافات ستون فقرات در بسیاری از موارد نیز ایدیوپاتیک هستند یعنی علت ایجاد آن‌ها دقیقاً مشخص نیست و بدون هیچ علت مشخصی اتفاق می‌افتد.

انواع بریس‌های اصلاحی ستون فقرات

در کل بریس‌های درمان و اصلاحی ستون فقرات به دو دسته کلی بریس میلواکی و بریس کایفولوژیک تقسیم می‌شود که در ادامه با هر کدام یک از آنها بیشتر آشنا می‌شویم:

بریس میلواکی (Milwaukee Brace)

این بریس یکی از پرکاربردترین بریس‌های اصلاحی ستون فقرات است و زمانی که کایفوز (قوز کمر) یا اسکولیوز (انحراف یا کجی ستون فقرات) ایجاد می‌شود، این بریس را در جهت درمان و یا کنترل این انحرافات می‌سازیم. این بریس در اصلاح دفورمیتی‌های کایفوز و اسکولیوز بسیار مؤثر است، البته باید توجه داشته باشید که بریس میلواکی فقط تا قبل از سن بلوغ اسکلتی برای اصلاح دفورمیتی‌ها تأثیرگذار است و پس‌ازآن هیچ تأثیری در اصلاح انحرافات ستون فقرات ندارد.

بریس میلواکی برای هر شخص به صورت متفاوت ساخته می‌شود و نحوه پد گذاری آن برای هر شخص متفاوت است. این بریس یک قسمت لگنی دارد که به منظور کنترل کمر استفاده می‌شود و یک قسمت گردنی دارد که سر را در راستای صحیح و در مرکز لگن نگه می‌دارد.

بریس میلواکی برای افرادی که سر روبه‌جلو دارند و سر آن‌ها نسبت به تنه جلوتر است، بسیار کاربردی‌تر از سایر بریس‌هایی است که ما در کلینیک کوشا می‌سازیم. با اعمال فشار تدریجی به مرور زمان انحراف را اصلاح می‌کنیم و در کنار استفاده از بریس از اهمیت ورزش کردن و تقویت عضلات نباید غافل شوید.

بریس کایفولوژیک (Kyphologic Brace)

این بریس تقریباً همانند بریس میلواکی است با این تفاوت که قسمت گردنی را ندارد. بریس کایفولوژیک برای افرادی که سر آن‌ها جلوتر از تنه قرار ندارد، گزینه بسیار مناسبی است و نحوه استفاده از آن نسبت به بریس میلواکی بسیار ساده‌تر است.

اصلاح انحراف زانوی ضربدری

برای اصلاح انحراف زانوی ضربدری یا ژنووالگوم، یک مفصل فلزی محکم می‌سازیم و این مفصل فلزی را در قسمت خارجی زانوها قرار می‌دهیم و آن را از طریق ران‌ و ساق به پاها متصل می‌کنیم و یک قسمت از جنس چرم به قسمت داخلی زانو که محل اصلی انحراف است، متصل می‌کنیم. با اعمال فشار به صورت تدریجی و نزدیک‌تر کردن قسمت چرمی به مفصل فلزی به‌مرورزمان انحراف زانو را اصلاح می‌کنیم.

اصلاح انحراف زانوی پرانتزی

روش سه نقطه فشار از روش‌های اصلاح انحرافات زانو است که ما در ساخت زانوبند‌های اصلاحی از این روش استفاده می‌کنیم. در اصلاح این انحراف هم مانند اصلاح زانوی ضربدری یک مفصل فلزی می‌سازیم و آن را در قسمت داخلی زانوها قرار می‌دهیم و آن از طریق ران و ساق به پاها متصل می‌کنیم.

برخلاف زانوبند اصلاحی زانوی ضربدری این بار قسمت چرمی را به قسمت خارجی زانو که اوج انحراف در آن قسمت قرار دارد متصل می‌کنیم و با اعمال فشار تدریجی و نزدیک‌تر کردن قسمت چرمی به مفصل فلزی باگذشت زمان این انحراف را اصلاح می‌کنیم.

اصلاح انحراف عقب زدگی زانو

زمانی که انحراف عقب زدگی زانو با گذشت زمان درمان نشود و نیاز به استفاده از زانوبند‌های اصلاحی داشته باشیم، یک زانوبند ‌اصلاحی به روش سه‌نقطه فشار برای فرد می‌سازیم که دو فشار از ران و ساق و یک فشار از پشت زانو به پای فرد وارد می‌کند و زانو را به صورت خمیده نگه‌داشته و از صاف شدن صددرصدی زانو و کشیده شدن لیگامانهای پشت زانو جلوگيری می‌کند.

زمان استفاده از بریس‌های اصلاحی زانو

زمان استفاده از بریس‌های اصلاحی زانو با توجه به سن، میزان انحراف و شرایط بدن افراد مختلف متفاوت است اما میانگین زمان استفاده از بریس‌های اصلاحی زانو یک ونیم الی دو سال است که نحوه استفاده از این بریس‌ها در بزرگسالان و نوجوانان متفاوت است.

نوجوانان و افرادی که هنوز دچار ساییدگی مفاصل نشده‌اند فقط شب‌ها از این بریس استفاده می‌کنند و افراد بزرگسالی که روند ساییدگی مفاصل در آن‌ها شروع‌شده است علاوه بر شب‌ها در طول روز  در حالت ایستاده و در حین فعالیت  نیز باید از بریس‌های اصلاحی استفاده کنند تا روند ساییدگی مفصل در این افراد کاهش یابد و اصلاح انحراف با گذشت زمان صورت بگیرد.

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ بهترین روش درمان انحرافات زانو و ستون فقرات را با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما با بررسی از بدن شما به دست می‌آوریم، پیش بگیرید.
متخصصین ما در کلینیک کوشا با استفاده از باکیفیت‌ترین مواد و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها انواع بریس‌های اصلاحی و درمانی را برای شما عزیزان طراحی و می‌سازیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا