جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بریس‌های اصلاحی زانو

بریس‌های اصلاحی زانوی ضربدری

قبل از این‌که به سراغ بریس‌های اصلاحی زانوی ضربدری برویم، باید بدانید زانوی ضربدری به چه عارضه‌ای گفته می‌شود و به چه شکل مسیر درمان آن طی می‌شود، ضمناً با نحوه عملکرد بریس زانوی ضربدری آشنا شوید.

زانوی ضربدری

زانوی ضربدری یکی از عارضه‌هایی است که در بسیاری از کودکان زیر شش سال و همچنین در نوجوانان دیده می‌شود، می‌توان گفت زانوی ضربدری در کودکان طبیعی است و به مرور و باگذشت زمان بهبودی خواهد یافت.

در صورتی که با افزایش سن کودک، پای ضربدری بهبود نیابد و ثابت و بدون تغییر باقی بماند و یا والدین متوجه تشدید انحراف بشوند، انجام معاینات برای اقدام به درمان ضروری است. توجه داشته باشید کودکانی که دچار اضافه‌وزن هستند بیشتر از سایر کودکان در معرض تشدید انحراف زانوی ضربدری و همچنین ایجاد انحراف زانوی ضربدری قرار دارند. وزن یکی از عوامل تأخير در درمان خودبه‌خودی انحرافات زانوی کودکان است.

درمان زانوی ضربدری

بعد از انجام معاینات لازم در کلینیک کوشا، با توجه به شرایط کودک ازجمله سن کودک، میزان انحراف زانوها، همچنین میزان انعطاف‌پذیری بدن کودک و… راهکارهای مختلفی در جهت درمان زانوی ضربدری ارائه می‌دهیم. یکی از روش‌های فوق‌العاده مؤثر درمان زانوی ضربدری استفاده از بریس اصلاحی زانوی ضربدری می‌باشد.

ضمناً شما می‌توانید با مراجعه به برگه درمان زانوی ضربدری با روش‌های اصلاحی و درمانی دیگر این دفورمیتی آشنا شوید.

نحوه عملکرد بریس اصلاحی زانوی ضربدری

به طور کلی، ما در کلینیک کوشا به وسیله بریس‌های اصلاحی زانو با وارد کردن فشار به قسمت‌هایی از زانو که دچار انحراف شده‌اند، زانو را در وضعیت صحیح و اصلاحی خود قرار می‌دهیم. در این حالت زانوی ضربدری، زانو‌ها به هم نزدیک شده و مچ پاها از یکدیگر فاصله می‌گیرند.

زانوبند یا بریس‌های اصلاحی زانوی ضربدری فشار وارد شده بر قسمت خارجی زانو‌ها را از بین می‌برد و باعث قرار گرفتن زانو در راستای صحیح خود می‌شود و با گذشت زمان انحراف زانو از بین خواهد رفت البته باید بدانید در این دوره ورزش کردن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ورزش‌های تقویت عضلات

توجه داشته باشید که در کنار بریس‌های اصلاحی زانو انجام ورزش‌های تقویت عضلات همسترینگ و تقویت عضلات چهار‌سر‌ران ضروری است. انجام ورزش‌های تقویت عضلات به این منظور است که بعد از پایان دوره درمان استفاده از زانوبند عضلات به حد کافی تقویت‌شده باشند و امکان بازگشت زانو به حالت قبل به حداقل ممکن برسد.

شما عزیزان با مراجعه به مقاله درمان زانوی ضربدری با حرکات اصلاحی می‌توانید این ورزش‌ها‌ را به‌صورت رایگان در منزل انجام دهید.

بریس‌های اصلاحی زانوی پرانتزی

مثل زانوی ضربدری، قبل از این‌که به سراغ بریس‌های اصلاحی زانوی پرانتزی برویم، بهتراست بدانید که به چه نوع دفورمیتی یا انحرافی، زانوی پرانتزی گفته می‌شود و مسیر درمان آن به چه شکل طی می‌شود، ضمناً با نحوه عملکرد بریس زانوی پرانتزی آشنا شوید.

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که زانوها از یکدیگر فاصله می‌گیرند و مچ پا‌ها به یکدیگر می‌چسبند. زانوی پرانتزی همانند زانوی ضربدری در بسیاری از کودکان زیر دو سال طبیعی است و باگذشت زمان بهبود خواهد یافت. در صورتی که این انحراف با گذشت زمان ثابت باقی بماند و یا روند افزایشی داشته باشد، بهتر است درمان را آغاز کنیم.

درمان زانوی پرانتزی

روش‌های درمان زانوی پرانتزی با توجه به درجه انحراف و سن و شرایط کودک متفاوت است، ممکن است برای درمان زانوی پرانتزی نیازی به استفاده از بریس‌های اصلاحی زانو نداشته باشیم و با انجام ورزش (با مراجعه به مقاله ورزش‌های اصلاحی زانوی پرانتزی می‌توانید این ورزش‌ها ‌را به صورت کاملاً رایگان در منزل انجام دهید).

همچنین شما می‌توانید با استفاده از کفش و کفی طبی کلینیک ما، زانوی پرانتزی را درمان کنید، در صورتی که پوشیدن کفی یا کفش طبی و یا انجام ورزش‌های اصلاحی در درمان زانوی پرانتزی کافی نباشد، استفاده از بریس‌های اصلاحی را به افراد توصیه می‌کنیم.

ضمناً شما می‌توانید از طریق برگه زیر به تمام اطلاعاتی که درباره درمان زانوی پرانتزی دارید، دست پیدا کنید.

نحوه عملکرد بریس‌های اصلاحی زانوی پرانتزی

زمانی که زانوی فرد پرانتزی می‌شود قسمت داخلی مفصل زانو به یکدیگر نزدیک شده و قسمت خارجی مفصل زانو از یکدیگر فاصله می‌گیرند، زانوبند یا بریس با برداشتن فشار از قسمت‌های داخلی زانو باعث فاصله گرفتن قسمت داخلی مفصل زانو شده و موجب می‌شود زانو در وضعیت صحیح قرار بگیرد.

با انجام این کار به‌صورت مداوم زانوها اصلاح می‌شوند، بدیهی است انجام حرکات اصلاحی زانوی پرانتزی و تقویت عضلات مربوطه در موفقیت این روش الزامی است. استفاده از بریس‌های اصلاحی زانو یکی از تأثیرگذارترین روش‌های اصلاح انحرافات زانو می‌باشد.

آرتروز زانو

درصورتی‌که انحراف زانوی پرانتزی و زانوی ضربدری درمان نشود و با افزایش سن عضلات ضعیف شوند، روند ساییدگی مفاصل شروع‌شده و به‌تدریج مفاصل زانو تخریب می‌شوند.

هنگامی‌که مفاصل در عارضه زانوی ضربدری در قسمت خارجی به یکدیگر نزدیک می‌شوند یا زمانی که در عارضه زانوی پرانتزی زانوها در قسمت داخلی به یکدیگر نزدیک می‌شوند، با برخورد مداوم سطوح مفصل به یکدیگر، مفاصل شروع به ساییدگی می‌کنند در این صورت میگوییم فرد دچار آرتروز زانو شده است.

در این صورت راه رفتن او همواره با درد همراه است، با ادامه پیدا کردن این حالت و ساییدگی مداوم مفاصل بر روی یکدیگر مفاصل تخریب می‌شوند.

درمان آرتروز زانو با بریس اصلاحی

در بیماری آرتروز زانو فعالیت‌های فرد همواره با درد همراه است و فرد نمی‌تواند بدون درد بایستد یا راه برود. بریس اصلاحی زانو در کاهش درد افرادی که دچار آرتروز زانو هستند، بسیار کمک‌کننده است. همچنین این بریس در افرادی که عضلات خوبی دارند، می‌تواند نقش اصلاح انحراف داشته و در سنین بالا‌ نیز تا حدودی انحرافات زانو را اصلاح کند.

نحوه استفاده از بریس‌ها یا زانوبندهای اصلاحی

در کودکان و در افرادی که هنوز روند ساییدگی مفصل در آن‌ها شروع نشده باشد، متفاوت است. زانوبندهای اصلاحی برای این افراد، فقط شب‌ها استفاده می‌شود و نقش اصلاح‌کننده دارد اما در افرادی که روند ساییدگی و آرتروز زانو در آن‌ها شروع شده باشد این زانوبند روز‌ها و در حین فعالیت هم باید استفاده شود و در کنار نقش اصلاحی در کاهش درد نیز مؤثر است.

مدت‌زمان استفاده از بریس‌های اصلاحی

باید با این نکته توجه داشته باشید که مدت‌زمان استفاده از بریس‌های اصلاحی در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی ازجمله سن فرد، میزان انحراف و میزان انعطاف‌پذیری بدن فرد، وزن، قدرت عضلات زانو و… بستگی دارد.

اما به‌طورکلی میانگین دوره درمان یک و نیم تا دو سال می‌باشد که برای بعضی افراد در مدت زمان یک ‌و ‌نیم سال و برای بعضی افراد هم به مدت دو سال طول می‌کشد.

همان‌طور که گفته شد برای حفظ وضعیت صحیح زانو‌ها انجام ورزش‌ها و حرکات اصلاحی بسیار ضروری است، انجام حرکات اصلاحی بخش بسیار مهمی در درمان انحرافات زانو دارد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

میزان تأثیرگذاری بریس‌های اصلاحی زانو

میزان تأثیرگذاری بریس‌های اصلاحی برای درمان انحرافات زانو به عوامل مختلفی بستگی دارد به طور مثال در کودکان و نوجوانانی که صفحات رشد در آن‌ها باز است.  اصلاح با استفاده از زانوبندهای اصلاحی سریع‌تر اتفاق می‌افتد در این کودکان اصلاح انحرافات بهتر صورت می‌گیرد زیرا سیستم اسکلتی آن‌ها نسبت به بزرگسالان از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار است.

اما در بزرگسالان با افزایش سن، بدن رفته‌رفته انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد درنتیجه برای اصلاح انحرافات زمان بیشتری نسبت به کودکان لازم است.

هدف از استفاده بریس‌های اصلاحی در بزرگسالان و نوجوانان نیز با یکدیگر متفاوت است، در نوجوانان هدف از تهیه بریس‌های اصلاحی، اصلاح انحرافات است ولی در بزرگسالان هدف از تهیه بریس‌های اصلاحی جلوگیری از شروع آرتروز زانو و تا حد ممکن اصلاح زانو‌ها می‌باشد. همچنین در افرادی که دچار آرتروز زانو هستند هدف از تهیه بریس‌ها و یا زانوبندهای اصلاحی از بین بردن درد‌های ناشی از آرتروز است.

دیگر روش‌های درمان

راهکار‌های درمان اصلاح انحرافات در همه اشخاص به یک‌شکل و با استفاده از زانوبند یا بریس نیست، بلکه به‌علاوه استفاده از زانوبند روش‌های دیگری مانند استفاده از کفی‌های طبی و کفش‌های طبی در انحرافات خفیف‌تر وجود دارد.

پس به این نکته توجه داشته باشید که تنها راه اصلاح انحرافات زانو استفاده از زانوبند نیست و زمانی که انحراف بسیار شدید باشد، انجام عمل‌های جراحی توصیه می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده از زانوبند‌های اصلاحی به که عنوان زانوبند‌های طبی در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، به‌هیچ‌عنوان جهت اصلاح و یا درمان انحرافات زانو توصیه نمی‌شوند.

نکات و طرز صحیح بستن بریس‌های اصلاحی زانو

سخن پایانی

به تأخیر انداختن زمان درمان، فقط باعث از دست دادن فرصت طلایی درمان خواهد شد، در هنگام مشاهده هرگونه انحراف در زانو، مچ پا و ستون فقرات بلافاصله مراجعه کنید.

کلینیک ارتوپدی فنی کوشا به کمک دستگاه‌های پیشرفته در ساخت وسایل ارتوپدی، درزمینهٔ اصلاح انحرافات اسکلتی ازجمله زانوی پرانتزی، زانوی ضربدری و انحرافات ستون فقرات و سایر خدمات ارتوپدی فعالیت می‌کند و به سلامتی شما و عزیزانتان کمک می‌کند.

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما با بررسی و معاینات لازم به دست می‌آوریم، مناسب‌ترین بریس را انتخاب کنید و ساخت آن‌را به مجموعه ما، بسپارید.
ما در کلینیک کوشا با استفاده از مدرن‌ترین ابزارها و روش‌های مؤثر می‌کوشیم تا کارآمدترین روش درمان را به شما عزیزان ارائه بدیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا