جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اسکن ستون فقرات

اسکن ستون فقرات

اسکن ستون فقرات، یکی از روش‌های جدید و کاربردی برای کسب اطلاعات و آنالیز آن‌ها از کمر و گردن است که امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز استفاده می‌شود. یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانیم متوجه وجود انحرافات در ستون فقرات و گردن شویم، اسکن ستون فقرات است.

این روش بدون استفاده از اشعه‌های مضر و کاملاً بی‌خطر، تصویر دقیق و کاملی از ستون مهره‌ها و گردن به ما می‌دهد.

ستون فقرات

ستون فقرات، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بدن هر فرد است، ایجاد هرگونه انحراف و مشکل در این قسمت موجب از بین رفتن راستای صحیح بدن خواهد شد.

از بین رفتن راستای صحیح بدن مشکلات و عوارضی به دنبال خواهد داشت، انحرافات ستون فقرات، درد به علت این انحرافات، عدم تقارن شانه‌ها و لگن، ازجمله عوارض از بین رفتن راستای صحیح بدن است که با تشخیص و درمان به‌موقع می‌توان آن‌ها رو درمان کرد.

ما در کلینیک کوشا برای بررسی زوایای ستون فقرات با بالاترین دقت از طریق اسکن ستون فقرات توسط دستگاه مخصوصی که هیچ‌گونه اشعه‌ای از خودش ساطع نمی‌کند، استفاده می‌کنیم.

اسکن ستون فقرات چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

ما با اسکن ستون فقرات زوایای ستون فقرات، میزان قوز، میزان گودی کمر، هرگونه انحراف ستون فقرات، بالا و پایین بودن شانه‌ها، بالا و پایین بودن لگن و درواقع عدم تقارن شانه‌ها و لگن دو طرف را بدون اشعه اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کنیم.

ما با اسکن ستون فقرات می‌توانیم علاوه بر تشخیص زودهنگام دفورمیتی‌های تنه، قبل از اینکه صفحات رشد بسته شوند، درمان را شروع کرده و با استفاده از کمربندهای مخصوصی که به این منظور می‌سازیم، پروسه درمان را آغاز کرده و انحرافات را اصلاح کنیم.

آیا اسکن ستون فقرات اشعه دارد؟

ما در کلینیک کوشا به کمک اسکن ستون فقرات، همه این زوایا را بررسی می‌کنیم و چون این دستگاه برخلاف عکس رادیوگرافی اشعه ندارد، می‌تواند در طول دوره درمان در کوتاه‌مدت به‌دفعات تکرار شده و کاهش یا افزایش میزان انحراف را بررسی کرد.

چک کردن این مورد در استفاده از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات بسیار مهم است زیرا بررسی وضعیت مهره‌ها و تشخيص وضعیت بهبود یا عدم بهبود آن‌ها در طول دوره درمان بسیار مهم است. شما در تصویر پایین، اسکن ستون فقرات یکی از مراجعه کنندگان مجموعه ما را با این دستگاه میبینید.

اسکن اسکولیوز ستون فقرات کودکان
اسکن ستون فقرات مراجعه کننده عزیزمان

کلینیک ما جزء معدود کلینیک‌های کشور است که به این دستگاه مجهز بوده و همه این‌ها در کنار پرسنل متخصص و باتجربه‌مان، ما را در زمینه اصلاح انحرافات ستون فقرات در نوجوانان، پیشتاز کرده است.

انحرافات ستون فقرات تا چه سنی قابل اصلاح هستند؟

بسیاری از مراجعین کلینیک، از ما می‌پرسند که در سنین بالا هم می‌توان انحرافات ستون فقرات ازجمله کیفوز یا اسکولیوز را با روش‌های غیر جراحی مثل استفاده از بریس درمان کرد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که اصلاح انحرافات ستون فقرات، فقط تا قبل از اتمام سن بلوغ اسکلتی امکان‌پذیر است و بعدازآن، متأسفانه به دلیل بسته شدن صفحات رشد، اصلاح نمی‌شود و فرد برای اصلاح انحراف باید از روش‌های جراحی استفاده کند.

زیرا تا قبل از سن بلوغ اسکلتی استخوان‌ها در حال رشد هستند و هنوز شکل نهایی خود را به دست نیاورده‌اند و ما می‌توانیم با استفاده از بریس هایی که برای هر شخص با توجه با ساختار و انحراف ستون فقرات او می‌سازیم و با پَد گذاری مناسب در محل انحراف و افزایش تدریجی فشار پدها، دفورمیتی را اصلاح کنیم.

در مقاله بریس‌های اصلاحی ستون فقرات اطلاعات بسیار جامع و کاملی درباره بریس‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها داده‌ایم.

تشخیص کیفوز با اسکن ستون فقرات

انحراف فقط در نمای روبه‌رو نیست و امکان وجود انحراف در نمای جانبی یا پهلو نیز وجود دارد به‌عنوان‌مثال قوز طبیعی حدود 45 درجه است و اگر از این حد بیشتر باشد، غیرطبیعی بوده و تا قبل از 18 سالگی می‌‌توان با تشخیص کیفوز با اسکن ستون فقرات آن را درمان کرد.

درمان انحراف کیفوز با بریس میلواکی

بریس میلواکی قدیمی‌ترین و پرکاربردترین بریس در درمان انحراف کیفوز است و هنگامی‌که ستون فقرات دچار انحرافاتی از قبیل کیفوز یا همان گوژپشتی می‌شود. متخصص ارتوپد بعد از معاینات لازم، جهت درمان این انحراف استفاده از بریس میلواکی را به فرد توصیه می‌کند.

بیشترین تأثیرگذاری این بریس در زمان رشد اسکلتی و قبل از بلوغ اسکلتی است، باید توجه داشته باشید فقط تا قبل از بلوغ اسکلتی برای درمان با استفاده از بریس فرصت دارید.

سن بلوغ اسکلتی برای پسرها نوزده‌سالگی و برای دخترها معمولاً تا هفده یا هجده‌سالگی است و این بریس بعد از بلوغ اسکلتی به‌هیچ‌عنوان تأثیری نخواهد داشت چون بدن رشد اسکلتی خود را تکمیل کرده است و استخوان‌ها قادر به تغییر شکل نخواهند بود.‌

بریس میلواکی در جهت اصلاح انحراف مورداستفاده قرار می‌گیرد اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید درصورتی‌که انحراف خیلی شدید باشد، بریس به‌منظور اصلاح انحراف استفاده نخواهد شد، لزوم استفاده از بریس برای انحرافاتی که شدید هستند فقط برای جلوگیری از شدید‌تر شدن انحراف در زمان رشد اسکلتی است تا بعد از بلوغ کامل اسکلتی جراحی لازم جهت برطرف کردن انحراف صورت بگیرد.

بریس میلواکی باید ۲۳ ساعت در شبانه‌روز به مدت یک سال و نیم الی دو سال استفاده شود و در کنار استفاده از بریس میلواکی، ورزش‌های اصلاحی ستون فقرات نیز انجام می‌شود تا بیشترین تأثیر را برای درمان و اصلاح انحرافات داشته باشد.

قبل از هر تصمیمی توجه داشته باشید پروسه درمان زمان‌بر است و برای درمان و اصلاح انحرافات باید صبور باشید و درمان را نیمه‌کاره رها نکنید.

تشخیص اسکولیوز با اسکن ستون فقرات

محور ستون فقرات از نمای روبه‌رو باید کاملاً صاف باشد و مهره‌ها باید مثل پله‌های یک نردبان روی‌هم قرارگرفته باشند و هر مدل انحرافی در این نما غیرطبیعی و اگر بالای 15 درجه باشد، نیاز به درمان دارد.

خصوصاً اگر فرد در سن رشد باشد و صفحات رشد او هنوز بسته نشده‌ باشند زیرا با افزایش رشد، میزان انحراف نیز بیشتر می‌شود.

ما با اسکن ستون فقرات میتوانیم علاوه بر تشخیص زودهنگام دفورمیتی‌های تنه، قبل از اینکه صفحات رشد بسته شوند، درمان را شروع کنیم و با استفاده از کمربندهای مخصوصی که به این منظور می‌سازیم، شروع به اصلاح کنیم.

درمان انحراف اسکولیوز با بریس بوستون

یکی از بریس‌هایی که کاربرد زیادی دارد و در جهت درمان و اصلاح انحراف اسکولیوز به افراد توصیه می‌شود، بریس بوستون است. اگر از پشت به ستون مهره‌ها توجه کنیم، باید کاملاً صاف، بدون انحنا و انحراف باشد اما در انحراف اسکولیوز ستون مهره‌ها، زمانی که از پشت به کمر نگاه می‌کنیم دارای انحنا و انحراف است، مانند اسکن زیر:

اسکن ستون فقرات
تشخیص اسکولیوز با اسکن ستون فقرات

عوامل مختلفی در ایجاد اسکولیوز نقش دارند این انحراف گاهی مادرزادی است مثلاً زمانی که یکی از مهره‌های کمر نیمه تشکیل می‌شود و گاهی به علت‌های متفاوتی ازجمله نشستن‌های قورباغه‌ای شکل کودکان یا تحمیل فشار مداوم بر روی یکی از شانه‌ها مثلاً هنگامی‌که کودک کیف مدرسه خود را روی یکی از شانه‌ها می‌اندازد و باعث ایجاد فشار مضاعف بر روی یکی از شانه‌های خود می‌شود، ایجاد خواهد شد.

یکی از علائم آن قرینه نبودن شانه‌ها نسبت به یکدیگر است که به‌راحتی با چشم، قابل‌تشخیص است و باید به این نکته توجه داشته باشید که اسکولیوز، انحرافی پیش‌رونده است و باید از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

این انحراف هم همانند انحراف کیفوز زمانی که با شدت زیادی همراه باشد، با روش‌های غیر جراحی، قابل اصلاح نیست و با بریس فقط می‌توانیم از شدید‌تر شدن این انحراف جلوگیری کنیم تا در زمان مشخص جراحی انجام شود و عامل انحراف برداشته شود.

زمانی که انحراف با شدت زیادی همراه نباشد استفاده از بریس بوستون در جهت اصلاح انحراف توصیه می‌شود که در درمان انحراف اسکولیوز بسیار تأثیرگذار است.

بریس بوستون به مدت یک و نیم تا دو سال بسته به‌شدت انحراف و به مدت ۲۳ ساعت در شبانه‌روز استفاده می‌شود و این انحراف فقط تا قبل از بلوغ اسکلتی، قابل اصلاح است.

قیمت بریس‌های اصلاحی ستون فقرات

نحوه پَد گذاری و قسمت‌های تعبیه‌شده در هر بریس با توجه به درجه و شکل انحراف متفاوت است. با توجه به اینکه چه قسمت‌هایی در بریس قرار داده شود، قیمت‌ها نیز متفاوت خواهند بود و برای اطلاع دقیق از قیمت بریس‌های اصلاحی ستون فقرات، انجام معاینات حضوری الزامی است و بدون انجام معاینه نمی‌توانیم قیمت دقیقی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برای اسکن ستون فقرات به کجا مراجعه کنیم؟

کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با بهترین دستگاه‌های اسکن و آنالیز چندبعدی ستون فقرات اطلاعات بسیار دقیقی درباره ستون فقرات شما به دست می‌آورد تا از این اطلاعات در جهت اصلاح و درمان انحرافات و دردهای ستون فقرات نوجوانان استفاده کند.

برای انجام اسکن نیاز به مراجعه حضوری به کلینیک است، برای نوبت‌دهی، در ساعات کاری کلینیک با ما تماس بگیرید یا می‌توانید از طریق فرم درخواست نوبت اطلاعات خودتان را بذارید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما از اسکن ستون فقرات شما می‌گیریم، مناسب‌ترین کمربندها و بریس‌های اصلاحی را نسبت به نوع انحراف خودتان از ما دریافت کنید.

ما در کلینیک کوشا با استفاده از مدرن‌ترین ابزارها و روش‌های مؤثر می‌کوشیم تا کارآمدترین روش درمان را به شما عزیزان ارائه بدهیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا