جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اسکن کف پا

اسکن کف پا

با پیشرفت تکنولوژی اسکنرهایی ساخته‌شده‌ که با بررسی اطلاعات آن‌ها متوجه می‌شویم که کف پای شما به نسبت مناسب وزن‌گیری می‌کند و به شکل صحیح بر روی زمین قرار می‌گیرد یا خیر؟!

اسکن کف پا به‌منظور آگاهی از وضعیت کلی پاها در بیماری‌هایی مانند صافی کف پا، نوروپاتی‌های دیابتی، انحرافات پاشنه پا، میخچه، خار پاشنه و … انجام می‌شود. این روش یکی از جدیدترین روش‌های بسیار مؤثر است و در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم انجام می‌شود، در اقدام و شروع درمان و اصلاح بیماری‌های مربوط به پا است.

دستگاه‌های اسکن با ارائه تصاویر دقیق از کف پا به ما کمک می‌کند که بتوانیم کفش و کفی طبی و متناسب با پاهای افراد را بسازیم و به آن‌ها در درمان و اصلاح انحرافات و کاهش عوارض بیماری‌ها و مشکلات مربوط به پاها کمک کنیم. این اسکن بدون اشعه‌های مضر و در کمترین زمان ممکن اطلاعات جامع و کاملی در اختیار ما قرار می‌دهد.

اسکن کف پا چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

اسکن کف پا یک تصویر چندبعدی از ساختار کف پا به ما نشان می‌دهد، این تصاویر چندبعدی می‌توانند به حفظ وضعیت سلامت پاها و یا جلوگیری از تشدید عوارض بعضی از بیماری‌ها و همچنین ساخت کفش و کفی برای اصلاح بعضی دفورمیتی‌ها، کاهش درد و همچنین حفظ راحتی و وضعیت صحیح پاها به فرد کمک کند.

به‌طورکلی با کمک دستگاه اسکن مناطقی که دچار زخم شده‌اند یا در معرض فشارهای متعدد هستند و امکان ایجاد زخم در آن‌ها وجود دارد، شناسایی می‌شوند. مثلاً در بیماری دیابت احتمال ایجاد نوروپاتی دیابتی وجود دارد و دستگاه اسکن با اطلاعاتی که از کف پای فرد به ما می‌دهد، احتمال ایجاد زخم دیابتی را در فرد دیابتی با ساخت کفش و صندل متناسب با کف پای فرد تا حد خیلی زیادی کاهش می‌دهیم.

حال اگر می‌خواهید به طور کامل با فواید و مزایای استفاده از کفش‌های دیابتی آشنا شوید، می‌توانید از طریق لینک زیر به این مقاله و اطلاعات دسترسی داشته باشید.

همچنین اسکن کف پا به شناسایی نقاط تحت‌فشار کمک می‌کند و با شناخت نقاطی که تحت‌فشار هستند، از بروز و ایجاد درد و ایجاد تاول و زخم در این قسمت‌ها با ساخت کفش و کفی مناسب پیشگیری می‌کنیم.

فواید دستگاه اسکن کف پا

با استفاده از دستگاه اسکن کف پا، میزان قوس کف پا را اندازه‌گیری می‌کنیم تا بتوانیم با تعبیه کردن مواردی در ساخت کفش و کفی طبی، قوس کف پا را پوشش دهیم و به کمک دستگاه اسکن پا می‌توان میزان انحرافات پاشنه پا را اندازه‌گیری کرد. انحراف پاشنه به دنبال صافی کف پا ایجاد می‌شود و درصورتی‌که با کمک کفش و کفی طبی کنترل نشود، پیش‌رونده خواهد بود.

یکی دیگر از فواید اسکن کف پا این است که مشکلاتی که در اثر راه رفتن برای فرد ایجاد می‌شود را به ما نشان می‌دهد، مثلاً ممکن است فرد در حالت ایستاده هیچ‌گونه مشکلی نداشته باشد اما راه رفتن او با مشکلاتی همراه باشد.

افرادی که به خار پاشنه یا میخچه مبتلا هستند با اسکن کف پا می‌توان صندل مناسب پاهای آن‌ها را ساخت تا از بروز درد در کف پای آن‌ها پیشگیری کنیم.

همین‌طور افرادی که در طول شبانه‌روز زیاد می‌ایستند و یا زیاد راه می‌روند هم می‌توانند با اسکن کف پا کفش و کفی مخصوص به خود را داشته باشند و درراه رفتن و ایستادن راحت باشند.

به‌طورکلی افرادی هم که در ناحیه پا و کف پا دچار درد هستند، می‌توانند با انجام اسکن‌های کف پا و شناخت نقاط پرفشار کفش طبی استفاده کنند و این درد را به حداقل ممکن برسانند.

انواع اسکن کف پا

ما سعی کردیم در این مقاله به ساده‌ترین و کاربردی‌ترین شکل ممکن درباره انواع اسکن کف پا توضیح بدهیم تا شما عزیزان درک بهتری از نوع کاربرد و تفاوت این اسکن‌ها، داشته باشید.

حالا به تشریح انواع اسکن پا می‌پردازیم:

اسکن کف پا به دو نوع کلی، استاتیک و داینامیک تقسیم می‌شود که در ادامه با هر یک از این اسکن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

اسکن استاتیک

اسکن استاتیک کف پا، یکی از روش‌های تشخیصی است که با ایستادن فرد روی دستگاه، سطح تماس پا با زمین، نحوه توزیع وزن بدن در کف پاها، میزان صافی کف پا یا قوس پا و خیلی از موارد دیگر را موردبررسی قرار می‌دهیم.

ما در کلینیک کوشا با بررسی این اسکن کف پا، نحوه توزیع وزن بدن در کف پاها را بررسی می‌کنیم و به این صورت متوجه می‌شویم که کدام‌یک از قسمت‌های پا، وزن بیشتری را تحمل می‌کند و روی چه قسمت‌هایی اصلاً فشاری وجود ندارد.

مثلاً کسی که دیابت دارد در نقاطی که به پا، فشار زیادی وارد می‌شود، ممکن است در آینده زخم ایجاد شود یا کسی که قوس کف پای او از حد طبیعی بیشتر باشد، تمام وزن بدنش روی سینه و پاشنه پا قرار می‌گیرد و یا فردی که کف پای صافی دارد، قسمت قوس پا با زمین تماس پیدا می‌کند و…

اسکن داینامیک

اسکن داینامیک دستگاه‌هایی با سنسورهای فعال و حساس به فشار هستند.

ما با اسکن کف پا به روش اسکن داینامیک که این اسکنرها دستگاه‌هایی با سنسورهای فعال و حساس به فشار هستند، می‌توانیم با راه رفتن فرد بر روی صفحه اسکن، اطلاعات زیادی مانند نحوه حرکات پا حین راه رفتن، زمان و سرعتی که برای هر حرکت صرف می‌کند، سطح تماس پا حین راه رفتن و… را به دست بیاوریم.

مثلاً کودکی که دچار کوتاهی آشیل است و روی پنجه راه می‌رود، در ایستادن مشکلی ندارد یعنی با اسکن استاتیک متوجه این مسئله نمی‌شویم اما وقتی روی اسکن داینامیک شروع به راه رفتن می‌کند، فقط سینه پا روی دستگاه قرار می‌گیرد و پاشنه به زمین نمی‌رسد، در موارد خفیف‌تر پاشنه به زمین می‌رسد اما زمان تماس پاشنه با زمین خیلی کم‌تر از حد معمول است.

اسکن داینامیک برای بررسی تعادل درراه رفتن در افراد مسن و افرادی که مشکل عدم تعادل دارند، هم استفاده می‌شود.

اسکن کف پا چه کاربردی دارد؟

از این اطلاعات برای ساختن کفی ارتوپدی استفاده می‌کنیم مثلاً برای فردی که دیابت دارد، کفی آنلودر می‌سازیم در ساخت کفی وزن را از نقاط پرفشار برداشته و به محل‌هایی که وزن زیادی تحمل نمی‌کنند، انتقال می‌دهیم و به این شکل توزیع فشار را در کف پا نرمال و کنترل می‌کنیم تا از ایجاد زخم دیابتی پیشگیری کنیم.

برای ساخت کفش و کفی طبی انجام اسکن لازم است؟

ممکن است این سؤال برای شما ایجادشده باشد که برای ساخت کفی و کفش طبی انجام اسکن لازم است یا می‌توان بدون اسکن از کفش‌ها و کفی‌های طبی آماده هم استفاده کرد.

در ابتدا باید بگوییم برای هر مشکل و بیماری، شما باید به متخصص مربوطه آن مراجعه کنید. به‌طور مثال شما برای کشیدن دندان به پزشک مغز و اعصاب مراجعه نمی‌کنید، پس اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، مراجعه به متخصص مربوطه است.

وقتی شما برای ساخت کفش و کفی طبی به کلینیک مراجعه می‌کنید متخصصین ما با انجام اسکن‌های لازم، تصاویر و اطلاعات دقیقی از تمام قسمت‌های پا به دست می‌آورند، نقاط پرفشار، میزان قوس و صافی کف پا و نقاطی که احتمال ایجاد زخم در آن‌ها وجود دارند را شناسایی کرده و سپس به کمک اطلاعاتی که به دست می‌آوریم، کفی طبی مناسب با پاهای هر شخص را می‌سازیم و فرد با استفاده از این کفی‌ها از بروز عوارض‌های ثانویه مشکلات پا و درد‌ها پیشگیری می‌کند.

چرا نباید از کفی‌های آماده موجود در بازار استفاده کنیم؟

کفی‌های آماده موجود در بازار بدون نیاز به ساختار پا، برای همه افراد به یک‌شکل ساخته می‌شوند، این کفی‌ها از عوارض مشکلات پیشگیری نمی‌کند و فقط با عنوان کفی‌های طبی به افراد فروخته می‌شوند. چه‌بسا استفاده مداوم از این کفی‌ها مشکلات جبران‌ناپذیری برای افراد ایجاد کند.

برای حفظ سلامتی و حفظ راستای صحیح زانو و ستون فقرات حتماً از پا‌های خود محافظت کنید زیرا با انحراف و ایجاد مشکل در پاها، بدن راستای صحیح خود را از دست می‌دهد و زمینه مناسبی برای مشکلات و عوارض بعدی ایجاد خواهد شد.

نحوه ساخت کفش و کفی طبی با اسکن پا

قبلاً در مقاله کفش و کفی طبی دراین‌باره صحبت کردیم که با مراجعه به این قسمت می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با نحوه ساخت کفش و کفی طبی با اسکن را بخوانید.

قیمت انجام اسکن چقدر است؟

همان‌طور که گفته شد دستگاه اسکن کلینیک ارتوپدی فنی کوشا یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اسکن حال حاظر کشور است و برای هر فرد با توجه به معاینات اولیه، انجام اسکن خاصی توصیه می‌شود.

بنابراین با توجه به اینکه کدام قسمت از بدن شما به اسکن نیاز داشته باشد، هزینه‌ها نیز متفاوت است. برای مشاوره قیمت‌ها می‌توانید در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید.

برای انجام اسکن کف پا به کجا مراجعه کنیم؟

ما در کلینیک کوشا با داشتن پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اسکن چند‌بعدی اطلاعات کاملاً دقیقی از پاهای شما به دست می‌آوریم و با استفاده از این اطلاعات دقیق در صورت نیاز، کفش و کفی طبی متناسب با پای شمارا می‌سازیم.

آیا اسکن کف پا برای همه افراد انجام می‌شود؟

به‌طورکلی می‌توان گفت اسکن کف پا اطلاعاتی دقیق درباره پاهای هر فرد ارائه می‌کند و فرد با انجام اسکن کف پا می‌تواند از تمامی مشکلات و دفورمیتی‌های پاهای خود اطلاعاتی کسب کند و با استفاده از این اطلاعات به اصلاح و یا کاهش عوارض و جلوگیری از ایجاد مشکلات ثانویه بپردازد.

بنابراین می‌توان گفت انجام اسکن کف پا برای همه افراد توصیه می‌شود اما انجام آن برای افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند صافی کف پا، انحراف پاشنه، دیابت، خار پاشنه و یا میخچه دارند و همین‌طور افرادی که دچار درد در زانو و کمر هستند، ضروری است.

یادتان باشد که پاها نقش بسیار مهمی در زندگی شما دارند و محافظت از آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

سخن پایانی

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه اسکن کف پا در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

شماره تماس برای دریافت نوبت (داخلی دو) :

۰۲۱-۸۸۶۰۹۹۱۴

آدرس ما:

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما از این اسکنرها می‌گیریم، مناسب‌ترین کفش دیابتی، کفی طبی و… رو نسبت به کف پای خودتون رو ، به ما سفارش بدهید.
ما در کلینیک کوشا با استفاده از مدرن‌ترین ابزارها و روش‌های مؤثر می‌کوشیم تا کارآمدترین روش درمان را به شما عزیزان ارائه بدهیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا