جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع اسپلینت

اسپلینت وسیله‌ای است که برای بی‌حرکت کردن اندام آسیب‌دیده یا پس از انجام جراحی‌های اسکلتی، به‌منظور پیشگیری از آسیب مجدد یا کاهش تحرک عضو موردنظر استفاده می‌شود و به‌طورکلی انواع اسپلینت‌ برای کاهش دردهای ناشی از شکستگی و جراحی‌ها هم بسیار مفید هستند. اسپلینت یک ابزار سخت و محکم است و در موارد بسیاری قابل‌استفاده است، در ادامه به انواع اسپلینت و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

با کمک اسکن ستون فقرات، ما انحراف‌های غیرطبیعی کمر مثل ؛ گودی ستون فقرات، بالا و پایین بودن شانه‌ها، انحراف‌های لگن و… را برای تشخیص و اصلاح مشکل به دست…

اگر به دنبال اصلاح انحراف ستون فقرات خود هستید، باید به سراغ کمربندها یا بریس‌های اصلاحی ستون فقرات بروید اما توجه داشته باشید که این نوع بریس‌ها، فقط…

اسپلینت‌های دست

اسپلینت‌های دست انواع مختلفی دارند و دارای کاربرد‌های متعددی هستند و در شرایط متفاوتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اسپلینت‌های دست برای کشیدگی لیگامانی، حفظ ثبات پس از انجام جراحی یا شکستگی، کاهش دردهای ناشی از صدمات فیزیکی یا انجام جراحی  و به‌منظور پیشگیری از خشک شدن انگشتان دست در پی حفظ یک حالت پایدار استفاده می‌شوند.

انواع اسپلینت‌ های دست شامل موارد زیر هستند:

  • اسپلینت انگشت شست
  • اسپلینت تنیس آلبو (Tennis Elbow Strap)
  • اسپلینت ناکل بندر (knuckle bender splint)
  • اسپلینت مخصوص مچ دست (Wrist Splint)
  • اسپلینت سارمینتو (Sarmiento Brace) یا (Sarmiento Splint)
  • اسپلینت داینامیک دست (Dynamic Wrist Splint) یا (Spider Splint)

در ادامه با کاربرد و مزایای استفاده از هر‌یک از انواع اسپلینت‌ دست بالا آشنا خواهیدشد:

اسپلینت انگشت شست

اسپلینت انگشت شست را به‌منظور محدود کردن حرکات انگشت شست دست به افراد توصیه می‌کنیم، همچنین اسپلینت انگشت شست برای افرادی که دچار کشیدگی تاندون انگشت شست هستند یا به علت انجام کار و فعالیت زیاد دچار آرتروز مفصل شست یا کشیدگی تاندون انگشت شده‌اند.

ضمناً از این اسپلینت پس از انجام جراحی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این اسپلینت به‌منظور کاهش درد و کاهش حرکت استفاده می‌کنند.

اسپلینت تنیس آلبو (Tennis Elbow Strap)

تنیس آلبو به بیماری گفته می‌شود که معمولاً پس از استفاده زیاد از آرنج‌های دست ایجاد می‌شود. این بیماری در تنیس بازان شایع است اما در والیبالیست‌ها و بسکتبالیست‌ها نیز دیده می‌شود، همچنین ممکن است خانم‌های خانه‌دار هم به این بیماری مبتلا شوند.

حرکات مداوم و استفاده بیش‌ازاندازه از آرنج منجر به ملتهب شدن تاندون‌های متصل به آرنج و ایجاد درد‌های خفیف تا شدید در ناحیه آرنج می‌شود. اسپلینت تنیس آلبو یک نوار پهن است که پایین‌تر از آرنج و روی اوج برجستگی عضلات ساعد بسته می‌شود و موجب کاهش انقباض عضلات متصل به آرنج شده و درنهایت درد و التهاب را کاهش می‌دهد و هنگامی‌که فرد دچار بیماری تنیس آلبو می‌شود باید از انجام دادن حرکاتی که باعث فشار به آرنج می‌شود، جداً خودداری کند.

بستن این استرپ باید به‌گونه‌ای باشد که فرد کاملاً عدم انقباض عضلات بین آرنج و استرپ را احساس کند اما نباید به گونه‌ای محکم بسته شود که مانع خون‌رسانی مناسب شود و اصطلاحاً رگ‌های روی دست و مچ برجسته شوند.

اسپلینت ناکل بندر (knuckle bender splint)

اسپلینت ناکل بندر معمولاً هنگامی تجویز و توصیه می‌شود که عصب اولنار دست دچار آسیب شده باشد، عصب اولنار عصبی است که از بازو به سمت انگشتان دست می‌رسد.

اسپلینت ناکل بندر به‌منظور کاهش فشار بر روی عصب اولنار و جلوگیری از تغییر شکل دائمی انگشتان دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ادامه مطلب در آینده به این صفحه اضافه می‌شود، تا آن زمان می‌توانید از طریق برگه اسپلینت‌های دست به این مطالب دسترسی داشته باشید، کلینیک کوشا بابت صبوری شما ممنون است.

اسپلینت‌های پا

اسپلینت‌های پا دارای انواع متفاوتی هستند و هرکدام با توجه به نیاز و شرایط فرد و تشخیص درمانگر ساخته می‌شوند. اسپلینت‌های پا برای محدود کردن حرکات پا و مچ پا، کشش روی عضلات پا، جهت دادن به وضعیت مفاصل پا و… مورداستفاده قرار می‌گیرند، اسپلینت‌های پا شامل موارد زیر هستند.

  • اسپلینت AFO یا Ankle Foot Orthosis
  • اسپلینت KAFO یا Knee Ankle Foot Orthosis
  • اسپلینت FRAFO یا Floor Reaction Ankle Foot Orthosis
  • اسپلینت دنیس براون (Dennis Brown Splint)

در ادامه بیشتر با انواع اسپلینت‌ های پا آشنا خواهیم شد.

این مطلب هم در آینده به این صفحه اضافه می‌شود، تا آن زمان می‌توانید از طریق برگه اسپلینت‌های پا به این مطالب دسترسی داشته باشید، کلینیک کوشا بابت صبوری شما ممنون است.

اسپلینت‌ها را از کجا تهیه کنیم؟

ازآنجایی‌که هر‌یک از انواع اسپلینت‌ مختص هر فرد ساخته می‌شوند، بهتراست تهیه و ساخت آن‌ها در مراکز ارتوپدی فنی و زیر نظر کارشناس ارتوپدی فنی صورت بگیرد و شما انواع اسپلینت را از این مراکز خریدار کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که آناتومی بدن هر فرد با شخص دیگری کاملاً متفاوت است پس از پوشیدن اسپلینت شخص دیگری یا اسپلینت‌های آماده خودداری کنید چون به‌جای بهبودی تأثیر برعکس دارد و به احتمال زیاد روند درمان و اصلاح بدن شما را تغییر می‌دهد.

شما عزیزان می‌توانید با کمک گرفتن از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که با بررسی و انجام معاینات به دست می‌آوریم از بین انواع اسپلینت مناسب‌ترین اسپلینت را انتخاب و تهیه کنید.

کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با ساخت کاربردی‌ترین انواع اسپلینت‌ به شما عزیزان در بهبود عملکرد عضو موردنظر کمک می‌کند.

برای انجام مشاوره در ساعات کاری با ما تماس بگیرید.

021-88609914

صحبت نهایی

شما می‌توانید؛ با استفاده از تجربه متخصصین ما و اطلاعاتی که ما با بررسی و معاینات لازم به دست می‌آوریم، مناسب‌ترین اسپلینت دست و پا را انتخاب کنید و ساخت آن‌را به مجموعه ما، بسپارید.
کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با ساخت انواع اسپلینت‌ پا و دست زیر نظر بهترین متخصصان و با استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب، در ساخت اسپلینت‌ها به شما عزیزان برای بهبود عملکرد پاهایتان کمک می‌کند.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا