جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کفش و کفی طبی

چرا کفش و کفی طبی ؟!

کفش و کفی طبی به‌منظور کنترل و اصلاح دفورمیتی‌ها و انحراف‌هایی ازجمله زانوی پرانتزی، زانوی ضربدری، انحراف پاشنه و کاهش درد در اثر بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند از ایجاد عوارض دفورمیتی‌هایی مانند صافی کف پا جلوگیری کند. افراد زیادی نیز به‌منظور کاهش درد ناشی از فعالیت‌های روزمره از کفش و کفی طبی استفاده می‌کنند، به‌طورکلی می‌توان گفت کفش و کفی طبی علاوه بر جنبه درمانی، از عوارض سایر بیماری‌ها پیشگیری کرده و از پاها در زمان بیماری‌هایی همچون دیابت محافظت می‌کند.

باید اضافه کنیم که قبلاً به تشریح استفاده از کفش و کفی دیابتی پرداخته‌ایم که با مراجعه به قسمت کفش دیابتی می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی دراین‌باره مطالعه کنید.

  • کفی طبی به‌منظور کاهش درد بیماری‌هایی که در بزرگسالی ایجاد می‌شود، بسیار مؤثر واقع‌شده است.
  • استفاده از کفش و کفی طبی محدوده سنی خاصی ندارد و در هر محدوده سنی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
  • به علت کاربردهای زیادی که کفش و کفی طبی دارد، بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند.

در ادامه با کاربردها و مزایای کفش و کفی طبی بیشتر آشنا می‌شویم.

کاربردها و مزایای کفش و کفی طبی

در ابتدا باید بگوییم بسیاری از افراد گمان می‌کنند که فقط در صورت داشتن بیماری پا باید از کفش و کفی ارتوپدی استفاده کنند، اما لازم است بدانید چنین تصوری اشتباه است. کفش و کفی طبی بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای حافظت از پاهای شما هستند زیرا به‌صورت استاندارد و با در نظر گرفتن شرایط پای شما ساخته می‌شوند و به‌خوبی از پای شما در برابر هرگونه آسیب احتمالی محافظت می‌کنند.

اکنون به سراغ کاربرد‌ها و مزایای کفش و کفی طبی می‌رویم تا شما عزیزان بیشتر با کاربردهای آن‌ها آشنا شوید و با آگاهی کامل برای تهیه کفش و کفی طبی خود اقدام کنید.

به‌طورکلی می‌توان گفت از کفش و کفی طبی در زمان ایجاد بسیاری از دفورمیتی‌ها و بیماری‌ها مثل صافی کف پا، داشتن زانوی ضربدری و پرانتزی، راه رفتن روی پنجه در کودکان، عقب زدگی زانو، درد و خستگي در کف پا و همچنین در زمان انجام فعالیت‌های زیاد در محیط کاری استفاده می‌شود.

در ویدئو پائین شما با یکی از کاربردها و مزایای کفش و کفی طبی که کلینیک ما برای یکی از مراجعه کنندگان‌مان ساختیم بیشتر آشنا می‌شوید:

صافی کف پا

در ابتدا باید بدانید عوارض صافی کف پا چیست و صافی کف پا به‌مرورزمان چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

صافی کف پا یک ساختار ارثی است و با روش‌های غیر جراحی قابل اصلاح و درمان نیست، صافی کف پا عوارض و مشکلاتی را به دنبال دارد که با استفاده از کفش و کفی طبی می‌توان از ایجاد و پیشرفت این عوارض پیشگیری کرد.

یکی از عوارض صافی کف پا، ایجاد انحراف در پاشنه است که انحراف پاشنه یک دفورمیتی پیش‌رونده است و اگر برای کنترل و اصلاح آن اقدامی صورت نگیرد روزبه‌روز شاهد پیشرفت آن خواهیم بود. از دیگر عوارض صافی کف پا ایجاد انحرافات زانو مثل زانوی ضربدری است.

هنگامی‌که خط وزن به علت ایجاد صافی کف پا و انحراف پاشنه تغییر می‌کند زانوها راستای صحیح خود را از دست می‌دهند و باگذشت زمان دفورمه می‌شوند و زانوی ضربدری را ایجاد می‌کند. کفش یا کفی ارتوپدی به‌راحتی از ایجاد این مشکلات پیشگیری می‌کنند و به‌خوبی انحراف پاشنه را کنترل و اصلاح می‌کنند و در صورت ایجاد انحراف پاشنه از تشدید یافتن آن جلوگیری می‌کنند.

درد در کف پا

درد در کف پا، یکی دیگر از عوارض صافی کف پا است، علاوه بر صافی کف پا عوامل دیگری در ایجاد درد در کف پا مؤثر هستند عواملی مانند قوس زیاد در کف پا، بیماری‌هایی مثل خار پاشنه، کشیده شدن لیگامان‌ها، خشکی و سفتی مفاصل پا، دردهای ناشی از کمردرد، آرتروز زانو و …

به‌طورکلی می‌توان گفت ایجاد درد در کف پا علت‌های متفاوتی دارد اما موضوع مهم این است که با استفاده از یک کفی و کفش مناسب تا حد خیلی زیادی این دردها کاهش پیدا می‌کنند.

مثلاً شخصی که دچار درد در کف پا است با مراجعه به کلینیک برای تهیه کفی و کفش مناسب خود اقدام می‌کند، ما با انجام اسکن‌های سه‌بعدی تمامی نقاط پرفشاری که باعث ایجاد درد در کف پا شده‌اند را شناسایی می‌کنیم و در ساخت کفی فشار واردشده به این قسمت‌ها را در همه‌ی قسمت‌های کف پا پخش می‌کنیم به‌این‌علت درد کف پای فرد به مقدار قابل‌توجهی کاهش‌یافته و می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.

زانوی ضربدری

هنگامی‌که زانوی ضربدری به علت تغییر خط وزن و تغییر راستای صحیح زانو در فرد ایجاد می‌شود و درجه انحراف کم است، با ساخت کفی مناسب خط وزن را تغییر می‌د‌هیم و زانو را در راستای صحیح قرار می‌دهیم. به همین علت انحراف زانو باگذشت زمان اصلاح یا کنترل می‌شود و زمانی که انحراف شدید باشد، علاوه بر کفی و کفش طبی زانوبندهای اصلاحی را نیز به افراد توصیه می‌کنیم و می‌سازیم.

فعالیت زیاد و اهمیت کفش و کفی طبی

بسیاری از افراد در محیط‌های کاری دائماً به انجام فعالیت‌های سنگین و سخت مشغول هستند و بسیاری هم روزانه در حال فعالیت و انجام کارهایی هستند که لازم است مدت‌زمان زیادی را راه بروند یا بایستند، احتمال ایجاد درد در کف پای همچین افرادی نسبت به سایر افراد بیشتر است و میزان فشار واردشده به کف پا و زانوها بیشتر از اشخاصی است که بیشتر زمان خود را می‌نشینند.

در این زمان استفاده از یک کفش و کفی استاندارد، علاوه بر اینکه از ایجاد درد در پا جلوگیری می‌کند، از ایجاد خستگی در پاها هم پیشگیری می‌کند و فرد به‌راحتی می‌تواند ساعاتی طولانی را به فعالیت بپردازد. پس افرادی که شاغل هستند و مدت‌زمان زیادی را در طول روزبه راه رفتن یا ایستادن اختصاص می‌دهند و بیشتر از سایر افراد به کفش و کفی طبی نیازمند هستند.

قوس زیاد در کف پا و ایجاد درد

قوس زیاد در کف پا دقیقاً برعکس صافی کف پا است، در صافی کف پا قوس طبیعی کف پا وجود ندارد ولی در این عارضه قوس کف پا از قوس طبیعی کف پا بیشتر است این عارضه موجب ایجاد فشار مضاعف بر روی قسمت‌های خاصی از کف پا می‌شود و به همین علت ایجاد این فشار مضاعف باعث درد در قسمت‌هایی از کف پا می‌شود با ساخت کفی مناسب قوس کف پا پر می‌شود و فشار واردشده به قسمت‌های خاصی از کف پا تا حد خیلی زیادی کاهش می‌یابد و همین امر موجب کاهش درد در کف پا خواهد شد.

آرتروز زانو و درد کف پا

آرتروز زانو به معنی ایجاد ساییدگی در ناحیه زانو به علت بیماری‌هایی مثل زانوی ضربدری یا زانوی پرانتزی ایجاد می‌شود. به علت وجود این دفورمیتی‌ها خط وزن نیز تغییر می‌کند و همین عامل موجب ایجاد فشارهای اضافی در نقاط خاصی از کف پا به‌خصوص ناحیه خارجی و یا داخلی کف پا خواهد شد، استفاده از یک کفی طبی و یک کفش مناسب در جهت کاهش فشارهای زیاد بر مفاصل و بر کف پا می‌تواند میزان درد را کاهش دهد.

خار پاشنه و درد کف پا

خار پاشنه یکی از علت‌های ایجاد درد در پاشنه پا است و استفاده از کفش و کفی طبی یا صندل‌های مناسب می‌تواند در کاهش درد خار پاشنه، تا حد زیادی مؤثر باشد. این کفش و صندل‌ها باعث توزیع و تقسیم مناسب فشار در تمامی قسمت‌های پا می‌شوند.

به‌طورکلی می‌توان گفت بیشترین علت درد در ناحیه کف پا به علت وجود عواملی است که باعث ایجاد فشار اضافی بر روی قسمت‌های خاصی از کف پا می‌شوند. کفش و کفی مناسب به‌خوبی می‌توانند این عامل را اصلاح کنند و فشارهای وارده را به‌طور مساوی در همه قسمت‌های کف پا تقسیم کند و فشارهای اضافه و متعدد را از روی قسمت‌هایی که به‌صورت مداوم در معرض فشار هستند، بردارد.

نحوه ساخت کفی و کفش طبی

همان‌طور که قبلاً هم به این موضوع اشاره کردیم نحوه ساخت کفی و کفش طبی، برای هر شخص، متفاوت است و بدون اسکن و انجام معاینه نمی‌توان کفی مناسب شخص را ساخت، و در ساخت کفی مناسب، اندازه‌گیری فشار و نقاط تحت‌فشار بسیار مهم است و فقط با اسکن می‌توان متوجه آن شد. در ساخت کفش طبی عواملی همچون نرم بودن زیره کفش، وجود قسمتی برای تهویه مناسب هوا برای جلوگیری از تعریق، و محکم و سبک بودن آن بسیار مهم است.

قیمت کفش و کفی طبی

در ساخت کفش و کفی طبی، موارد متفاوتی بر اساس نیاز و ساختار پا، تعبیه می‌شود. اضافه شدن هرکدام از این قسمت‌ها باعث تغییر جزئی در قیمت کلی کفی و کفش طبی می‌شود.

در هنگام معاینه مشخص خواهد شد که برای ساخت یک کفش و کفی مناسب فرد چه مواردی در آن‌ها قرار داده شود به همین علت تا قبل از انجام معاینات لازم نمی‌توان قیمت و هزینه دقیقی برای ساخت آن‌ها مشخص کرد.

صحبت نهایی

همان‌طور که گفتیم کفش و کفی طبی کاربردهای بسیار زیادی دارند و علاوه بر اینکه جنبه اصلاحی دارند، نقش کنترل‌کنندگی و پیشگیری‌کننده نیز دارند. اولین چیزی که باید در تهیه کفی و کفش مناسب بدانید این است که ساخت آن‌ها را به یک متخصص بسپارید.
ما در کلینیک کوشا با مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اسکن موجود در کشور و با متخصصین مجرب کفی و کفش طبی مناسب برای پای شمارا می‌سازیم.

برای ارتباط و مشاوره با ما تماس بگیرید یا به آدرس ما در ساعت‌های ۹ الی ۱۷ مراجعه کنید.

پیمایش به بالا