جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کف پای کودکان

با استفاده از دستگاه اسکن کف پا می‌توان میزان صافی کف پا، میزان قوس پا و میزان انحرافات پاشنه را مشخص کنیم و با توجه به ساختار کلی کف پا مناسب‌ترین کفش‌ها و کفی‌های طبی را برای افراد بسازیم. این دستگاه جهت اسکن کف پای کودکان و بزرگسالان مورداستفاده قرار می‌گیرد و به دلیل وجود سنسور‌های حساس به فشار و حساس به تماس از دقت بسیار بالایی برخوردار است.

آشنایی با دستگاه‌ فوت اسکن

دستگاه اسکن یا همان فوت اسکن، دستگاهی است که نقاط پرفشار و کم‌فشار پا را شناسایی می‌کند، دستگاه فوت اسکن دارای سنسورهای قوی و حساسی است که  به کمک آن می‌توانیم اطلاعات جامع و دقیقی درباره کف پای کودکان و بزرگسالان به دست آوریم.

برای ساختن یک کفی مناسب، اسکن گرفتن از کف پای فرد الزامی است، زیرا به کمک تصاویری که دستگاه فوت اسکن به ما می‌دهد می‌توانیم نقاط پرفشار را شناسایی کنیم و این نقاط را به نقاط کم‌فشار تبدیل کنیم، استفاده از دستگاه اسکن یکی از بهترین روش‌هایی است که کشور‌های پیشرفته نیز برای ساخت کفی‌های طبی از آن‌ استفاده می‌کنند.

کاربرد‌های دستگاه اسکن کف پا

دستگاه اسکن برای آشنایی با مشکلات کف پا مورداستفاده قرار می‌گیرد، این دستگاه یک تصویر کلی از ناحیه کف پا در اختیار درمانگر قرار می‌دهد و درمانگر با استفاده از این تصویر می‌تواند میزان کم‌ یا زیاد بودن قوس کف پا را به ما نشان دهد. بسیاری از افراد از زیاد بودن قوس کف پا شکایت دارند، با استفاده از دستگاه اسکن و مشخص نمودن میزان قوس کف پا، می‌توان یک کفی مناسب برای کاهش درد‌های ناشی از فعالیت زیاد افراد ساخت.

همچنین می‌توان با گرفتن اسکن، میزان صافی کف پا، میزان فشار در قسمت‌های مختلف کف پا در بیماران دیابتی را نیز شناسایی کرد، در افراد دیابتی به علت از بین رفتن اعصاب حسی کف پا میزان فشار‌های وارده به کف پا برای فرد قابل‌تشخیص نیست، اما به کمک دستگاه اسکن می‌توان این نقاط را شناسایی کرد و با ساخت کفی، صندل‌های مخصوص و کفش دیابتی از این زخم‌ها پیشگیری نمود.

یکی دیگر از کاربرد‌های دستگاه اسکن مشخص کردن میزان توزیع فشار در هرکدام از پاها می‌باشد، گاهی به دلیل جا به جا شدن خط وزن صحیح در بدن، وزن و فشار بدن به درستی در کف پاها توزیع و منتقل نمی‌شود.

بررسی میزان تعادل افراد در هنگام ایستادن یکی دیگر از کاربرد‌های دستگاه اسکن است.

همچنین میزان انحرافات پاشنه نیز به کمک دستگاه اسکن قابل شناسایی است. این مزیت برای کودکان و نوجوانان بسیار حائز اهمیت است زیرا صاف بودن کف پا منجر به انحراف پاشنه شده و قرارگیری پاشنه در وضعیت منحرف‌شده و رشد در همان وضعیت میزان انحراف را تشدید می‌کند.

ضمناً میزان کوتاه یا بلند بودن طول اندام‌ها یا عدم تقارن در هر دو پا را می‌توانیم به کمک دستگاه اسکن بررسی کنیم.

اسکن کف پا برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

ما در کلینیک کوشا به افرادی که به شرح زیر است توصیه می‌کنیم که از کف پای آن‌ها به وسیله فوت اسکن یا همان اسکن کف پا، اسکنی تهیه شود تا بتوانیم به بهترین نحو به روند اصلاح و درمان آن‌ها کمک کنیم.

بیماری‌هایی که بهتر است افراد از دسگاه اسکن کف پا استفاده کنند عبارت‌اند از:

  • افرادی که دچار خار پاشنه هستند، برای کاهش درد‌ خود باید از صندل‌های مخصوص خار پاشنه استفاده کنند، قبل از ساخت صندل‌های مخصوص خار پاشنه باید از کف پای آن‌ها اسکن بگیریم و با توجه به شرایط پای افراد، صندل مناسبی برای آن‌ها بسازیم.
  • افرادی که قوس کف پای آن‌ها از حالت نرمال و طبیعی بیشتر است
  • افرادی که دارای کف پای صاف هستند
  • افرادی که درد‌های بدون علت را در ناحیه کف پا تجربه می‌کنند
  • افراد دیابتی و یا افرادی که دچار نوروپاتی دیابتی هستند
  • افرادی که دچار درد‌های تیرکشنده در ناحیه کف پا و انگشتان پا هستند
  • ورزشکارانی که می‌خواهند کفش‌ و کفی مناسبی برای انجام ورزش‌های خود تهیه کنند.

اسکن کف پا یا قالب‌گیری؟

اولین ویژگی دستگاه اسکن کف پا که نسبت به روش ‌قالب‌گیری برتری دارد، سرعت بسیار بالای آن است. برای ساخت برخی از انواع کفی فقط می‌توان از روش قالب‌گیری استفاده کرد و برای ساخت برخی دیگر روش اسکن مؤثرتر است.

صحبت پایانی

به‌طورکلی می‌توان گفت که استفاده از روش‌های مدرن و پیشرفته برای تشخیص بیماری‌های کف پا، یکی از اقداماتی است که در جهت درمان درد‌ها و اصلاح دفورمیتی‌های کف پا و همچنین کاهش فشار در نقاط مختلف کف پا برای جلوگیری از ایجاد هرگونه زخم و آسیب صورت می‌گیرد.

این روش هیچ‌گونه اشعه مضری ندارد و همه کودکان و بزرگسالان می‌توانند بدون نگرانی از آن استفاده کنند، استفاده از دستگاه اسکن برای ساخت کفی و کفش‌های مناسب برای هر فرد مورداستفاده قرار می‌گیرد، شما عزیزان می‌توانید در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا انواع اسکن‌های کف پا را با به‌روزترین و کامل‌ترین دستگاه اسکن پا و البته با مناسب‌ترین هزینه انجام دهید و برای درمان بیماری‌های کف پای خود و کودکانتان اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا