جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اسپلینت کوتاهی آشیل

اسپلینت کوتاهی آشیل

آشیل یک تاندون است که عضلات و ماهیچه‌های ساق پا را به پاشنه پا متصل می‌کند. این تاندون در برابر فشار‌های واردشده به پاشنه و ساق پا مقاوم است و باید بدانید کوتاهی آشیل به علت انقباض طولانی‌مدت این ماهیچه پشت ساق ایجاد می‌شود و از اسپلینت برای درمان کوتاهی آشیل استفاده می‌شود. این اسپلینت کوتاهی آشیل با نام اسپلینت AFO شناخته می‌شود که برای کوتاهی آشیل بسیار مؤثر است، ما با کمک اسپلینت AFO بر روی آشیل کوتاه شده کشش وارد می‌کنیم و به‌تدریج کوتاهی آشیل را اصلاح و درمان خواهیم کرد.

روش‌های درمان کوتاهی آشیل

برای درمان کوتاهی آشیل روش‌های زیادی وجود دارد اما عمده‌ترین روش درمان کوتاهی آشیل روش‌های غیر جراحی است. در روش‌‌های غیر جراحی از اسپلینت کوتاهی آشیل و فیزیوتراپی کمک می‌گیریم و در روش دوم درمان کوتاهی آشیل با انجام جراحی صورت می‌گیرد که در این جراحی طول تاندون آشیل افزایش می‌یابد.

در ابتدا برای درمان کوتاهی آشیل از روش‌های غیر جراحی کمک می‌گیریم اما درصورتی‌که روش‌های غیر جراحی به دلایلی مانند سفتی و خشکی بیش‌ازاندازه تاندون آشیل یا بالا بودن سن فرد نتواند کوتاهی تاندون آشیل را درمان کند به سراغ دومین روش یعنی جراحی خواهیم رفت.

درمان کوتاهی آشیل با اسپلینت

اسپلینتی که برای کوتاهی آشیل مورداستفاده قرار می‌گیرد، اسپلینت AFO است که با کمک این اسپلینت کوتاهی آشیل پاشنه‌های دو پا را در زاویه 90 درجه نسبت به ساق پا قرار می‌گیرد؛ درواقع این اسپلینت پاها را در زاویه صحیح قرار می‌دهد و بر روی تاندون آشیل کشش وارد می‌کند و با اعمال کشش بر روی تاندون آشیل به مدت یک سال و نیم تا دو سال کوتاهی آشیل از بین خواهد رفت.

مدت‌زمان درمان کوتاهی آشیل به عواملی همانند سن، میزان انعطاف‌پذیری بدن و شرایط بدن بستگی دارد به‌طوری‌که ممکن است کوتاهی آشیل در یک کودک در مدت‌زمان کمتری نسبت به یک فرد بزرگسال بهبود یابد زیرا انعطاف‌پذیری بدن کودک از یک بزرگسال بیشتر است.

شما می‌توانید با کمک اسپلینت AFO از کوتاه‌تر شدن تاندون آشیل جلوگیری کنید همچنین راه رفتن با این اسپلینت برای افرادی که دچار افتادگی مچ یا کوتاهی آشیل هستند با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

فیزیوتراپی

در این روش فیزیوتراپ با توجه به‌تمامی شرایط فرد از ورزش‌های مخصوص و کششی استفاده می‌کند. این ورزش‌ها برای هر فرد به نحوی انجام می‌شود که کشش کافی را بر روی تاندون آشیل وارد کند. با انجام فیزیوتراپی به‌صورت مداوم بر روی آشیل پا کشش وارد می‌شود و با چندین جلسه فیزیوتراپی کوتاهی آشیل اصلاح خواهد شد و حتماً این روش باید توسط فرد متخصص تائید شود.

جراحی

جراحی آخرین گزینه درمانی برای درمان کوتاهی آشیل است در برخی از افراد که هیچ‌کدام از روش‌های غیر جراحی نمی‌تواند انحراف را درمان و اصلاح کند، متخصص این روش را پیشنهاد خواهد کرد. در این روش به کمک جراحی طول تاندون آشیل افزایش خواهد یافت و کوتاهی آشیل درمان می‌شود.

درمان کوتاهی آشیل با اسپلینت چقدر زمان می‌برد؟

مدت‌زمان درمان کوتاهی آشیل به موارد مختلفی ازجمله میزان کوتاهی آشیل، علت کوتاهی آشیل، سن فرد و شرایط فرد نظیر (داشتن بیماری زمینه‌ای و…) بستگی دارد اما به‌طورکلی برای درمان کوتاهی آشیل با اسپلینت به یک و نیم تا دو سال زمان نیاز داریم که در برخی افراد کوتاهی آشیل در طول همان ‌سال اول درمان می‌شود و در برخی افراد دیگر کوتاهی آشیل دو سال نیز به طول می‌انجامد.

هر چه سن فرد کمتر باشد، انعطاف‌پذیری بدن او بیشتر است و شکل‌پذیری بدن او نیز آسان‌تر می‌شود و هر چه سن فرد بالاتر برود، بدن او انعطاف‌پذیری خود را از دست خواهد داد و شکل‌پذیری بدن نیز کاهش می‌یابد و نمی‌توان این عارضه را به‌راحتی به کمک اسپلینت کوتاهی آشیل درمان کنیم.

اسپلینت کوتاهی آشیل را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه اسپلینت کوتاهی آشیل قبل از هر چیزی باید به متخصص ارتوپدی فنی مراجعه کنید، متخصص با انجام معاینات بالینی لازم و ایجاد کشش بر روی تاندون آشیل می‌تواند کوتاهی آشیل را تشخیص دهد و بعد از تشخیص کوتاهی آشیل به سراغ انتخاب روش درمان خواهد رفت.

بعد از انتخاب روش درمان کوتاهی آشیل، تمامی شرایط فرد و علت کوتاهی آشیل را موردبررسی قرار خواهد داد و پس از بررسی‌های لازم نحوه درمان را مشخص می‌کند؛ درصورتی‌که تشخیص فرد متخصص استفاده از اسپلینت AFO باشد، می‌توانید برای تهیه اسپلینت کوتاهی آشیل به کلینیک ما مراجعه کنید.

 ما در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا می‌توانیم اسپلینت موردنظر شمارا با بهترین و باکیفیت‌ترین متریال موجود و زیر نظر افراد متبحر و باتجربه بسازیم و کوتاهی آشیل شما عزیزان را درمان کنیم.

برای نوبت‌دهی شنبه تا چهارشنبه از ساعت نه صبح تا پنج عصر با شماره زیر تماس بگیرید: ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

همچنین از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید. آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا