جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
درمان کوتاهی آشیل

درمان کوتاهی آشیل

تاندون آشیل عضلات ساق پا را به پاشنه پا وصل می‌کند و امکان قرار گرفتن پا در زاویه نود درجه نسبت به ساق پا را فراهم می‌کند، تاندون آشیل امکان خم و راست کردن انگشتان پا را نیز به فرد می‌دهد در ادامه با کوتاهی آشیل، عوارض، علت‌‌های ایجاد آن و نحوه درمان کوتاهی آشیل بیشتر آشنا خواهید شد.

کوتاهی آشیل پا چیست؟

آشیل یک تاندون یا زردپی است که در پا قرار دارد که این بافت رشته‌ای ماهیچه‌های ساق را به استخوان پاشنه متصل می‌کند و در برابر کشش‌های ایجاد شده مقاوم است.

زمانی‌که عضلات پشت ساق پا منقبض شوند و برای مدتی طولانی در این وضعیت باقی بمانند، آشیل نیز منقبض می‌شود و به دنبال آن پاشنه پا بالاتر از پنجه قرار می‌گیرد. لازم است بدانید تاندون آشیل پا به دلیل خون‌رسانی محدود در برابر هرگونه فشاری آسیب‌پذیر است که در ادامه شما با روش‌های درمانی بدون جراحی کوتاهی آشیل پا به طور کامل آشنا می‌شوید.

روش‌های درمان کوتاهی آشیل پا

برای درمان کوتاهی آشیل پا از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود که روش‌های متعدد درمان آشیل پا می‌توانند، غیر‌جراحی باشند ولی در صورتی که هیچ‌کدام از این روش‌های غیر‌جراحی باعث درمان کوتاهی آشیل نشوند یا زمان زیادی فرد به این شکل سپری کرده است، درمان به وسیله جراحی‌ انجام می‌شود.

انجام جراحی برای درمان کوتاهی آشیل نیز به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که ما در انتها این مطلب به‌طور خلاصه به آن اشاره کرده ایم اما تمرکز ما روی درمان کوتاهی آشیل به روش‌های غیر جراحی است تا حد امکان فرد بتواند بدون جراحی درمان شود.

استفاده از اسپلینت AFO

افرادی که دچار کوتاهی تاندون آشیل هستند به منظور درمان آن از اسپلینت AFO استفاده می‌کنند. این اسپلینت باعث حفظ وضعیت صحیح پاشنه و قرار دادن پاشنه و پنجه پا در یک راستا می‌شود و همچنین مچ و کف پا را نسبت به استخوان ساق در یک زاویه مناسب نگه می‌دارد.

اسپلینت AFO با کشش مداوم بر روی تاندون آشیل به مرور زمان کوتاهی آشیل پا را اصلاح و درمان می‌کند، این روش یکی از روش‌های تأثیرگذار در درمان کوتاهی آشیل است که در کشور‌های پیشرفته نیز مورد استقبال قرار گرفته است. شما می‌توانید از طریق مقاله اسپلینت AFO اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست بیاورید.

اسپلینت AFO را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه این اسپلینت و استفاده از آن به‌منظور درمان عارضه کوتاهی آشیل باید به‌صورت حضوری به کلینیک مراجعه کنید. ما در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با در نظر گرفتن سن و شرایط فرد یک اسپلینت مناسب و راحت را برای افراد می‌سازیم و از زمان شروع درمان تا پایان دوره درمان در کنار شما عزیزان خواهیم بود.

اسپلینت AFO از موادی سبک و مقاوم ساخته می‌شود و به همین دلیل به‌راحتی پس از هر ضربه دچار آسیب‌دیدگی نخواهد شد، ما برای راحتی بیشتر فرد در هنگام پوشیدن و ساخت اسپلینت از فوم‌های نرم و قابل شست‌وشو استفاده می‌کنیم.

قیمت اسپلینت AFO

قیمت اسپلینت AFO در سال 1402 در مرکز تخصصی ارتز و پروتز کوشا یک میلیون و چهارصد هزار تومان است. هزینه تهیه اسپلینت‌های پا از سوی انجمن پروتز و ارتز ایران به مراکز ارتوپد فنی ارائه می‌شود که کلینیک ما هم، طبق همین تعرفه عمل می‌کند.

مدت زمان درمان با اسپلینت AFO

مدت زمان درمان با اسپلینت AFO میانگین یک سال و نیم تا دو سال است البته در زمان استفاده از اسپلینت AFO انجام ورزش‌هایی که باعث کشش بر روی آشیل می‌شوند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی دیگر از روش‌های درمان غیر جراحی کوتاهی آشیل است که در این روش از ورزش‌هایی که باعث کشش مداوم بر روی آشیل می‌شوند، استفاده می‌شود. با انجام این ورزش‌های کششی که باید زیر نظر فیزیوتراپ انجام شود در بیشتر مواقع کوتاهی آشیل درمان خواهد شد.

جراحی تاندون آشیل

در بعضی از افراد کوتاهی تاندون آشیل به حدی است که با هیچ‌کدام از روش‌های غیر جراحی مثل درمان کوتاهی آشیل با اسپلینت AFO و فیزیوتراپی و ورزش‌های کششی درمان نخواهد شد.

در این موارد برای درمان کوتاهی آشیل با انجام عمل جراحی و افزایش کشش در تاندون به کمک جراحی تاندون آشیل نسبت به سایر روش‌های درمانی گزینه بهتری خواهد بود.

حتماً بخوانید: درمان خار پاشنه بدون جراحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا