کفش پنجه برعکس

کفش پنجه برعکس

کفش پنجه برعکس نام کفش‌های ارتوپدی است که برای درمان چرخش پنجه پا یا متاتارسوس ادداکتوس ساخته می‌شود. این کفش‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست از قسمت پنجه پاها به شکلی ساخته می‌شوند که پنجه پاها را به سمت خارج هدایت کنند. کفش‌های پنجه برعکس به نحوی هستند که تشخیص کفش پای چپ و کفش پای راست دشوار است یعنی عموم مردم تصور می‌کنند که این کفش‌ها برعکس هستند.

کفش پنجه برعکس چیست و برای چه انحرافی استفاده می‌شود؟

کفش پنجه برعکس یکی از کفش‌های ارتوپدی مخصوص است که این کفش‌ها اختصاصی برای هر فرد ساخته می‌شوند و فقط در مراکز ارتوپدی فنی به‌منظور اصلاح و درمان انحراف پنجه پا ساخته می‌شوند بنابراین نمی‌توانید این کفش‌ها را به‌صورت آماده تهیه کنید زیرا این کفش‌ها جنبه درمانی دارند و برای هر فرد به شکلی ساخته می‌شوند که کاملاً با ساختار پا هماهنگی داشته باشند و موجب اصلاح انحراف شوند.

ضمناً میزان اعمال فشار برای اصلاح انحراف پنجه در هر فرد متفاوت است و معمولاً اعمال فشار در انحرافات شدید بیشتر از انحرافات خفیف است.

ساخت کفش‌ پنجه برعکس طبق نظر و توصیه فرد متخصص ساخته می‌شود بنابراین پس از بررسی و معاینه، اگر استفاده از کفش پنجه برعکس توصیه شود؛ این کفش‌ها در مرکز تخصصی ارتوپدی فنی کوشا ساخته و در اختیار شما عزیزان قرار داده می‌شود.

چرخش پنجه پا یا متاتارسوس ادداکتوس

چرخش پنجه پا یا متاتارسوس ادداکتوس یک عارضه شایع مادرزادی است. این عارضه پنجه پاها را به سمت داخل منحرف می‌کند به‌نحوی‌که پنجه پاها به شکل یک پرانتز () دیده می‌شوند و در عارضه متاتارسوس ادداکتوس به‌جای اینکه پنجه‌ پاها صاف باشد به سمت داخل خمیده می‌شود.

چرخش پنجه پا یا متاتارسوس ادداکتوس در کودکان زیر سه سال، دختر‌ها و دوقلوها بسیار شایع است. انحراف یا چرخش پنجه پا معمولاً به‌صورت دو طرفه یعنی هم در پای چپ و هم در پای راست ایجاد می‌شود اما درصورتی‌که یک طرفه باشد، بیشتر در پای سمت چپ دیده می‌شود.

نکته مهم این است که این انحراف تا چه سنی طبیعی است و نحوه درمان چرخش پنجه پا به چه صورت است و تعدادی سؤال دیگر که ممکن است ذهن شمارا درگیر کرده باشد را در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

چرخش پنجه پا تا چند سالگی با کفش پنجه برعکس قابل‌درمان است؟

ممکن است تصور کنید که چرخش پنجه در صورتی که تا سن سه سالگی درمان نشود با افزایش سن کودک و با رشد کودک به صورت خود به خودی از بین خواهد رفت و شما لازم نیست هیچ اقدام خاصی انجام دهید اما باید به این نکته توجه کنید که انحراف یا چرخش پنجه پا نیز برای درمان سن خاصی را می‌طلبد.

چرخش یا انحراف پنجه پا تا سن هشت سالگی با کفش پنجه برعکس قابل‌درمان است و پس از پایان هشت سالگی روش‌های غیر جراحی نمی‌توانند چرخش پنجه را اصلاح و درمان کنند بنابراین بهتر است قبل از رسیدن کودک به هشت سالگی و بعد از سه سالگی برای درمان انحراف پنجه پا اقدامات لازم را انجام دهید وگرنه انجام جراحی الزامی است.

از کجا بفهمیم که کودکمان به چرخش پنجه پا مبتلاست؟

معمولاً به دلیل نحوه قرار‌گیری جنین در رحم مادر، نوزاد با انحراف پنجه متولد می‌شود، این انحراف تا سه سالگی طبیعی است و ممکن است تا رسیدن کودک به این سن به‌صورت خود به خودی و بدون مداخله درمان شود در بعضی از نوزادان نیز این عارضه تا حدود یک‌سالگی به‌صورت خود به خودی درمان می‌شود و اگر پس از سن سه سالگی انحراف پنجه کودک درمان نشود، والدین باید اقدامات لازم را تا قبل از رسیدن کودک به سن هشت سالگی انجام دهند.

به‌منظور تشخیص چرخش پنجه پا بهتر است به کلینیک مراجعه کنید تا پس از معاینات و بررسی‌های لازم انحراف پنجه را تشخیص دهیم و درمان غیر جراحی را آغاز کنیم.

همچنین درمان غیر جراحی چرخش پنجه استفاده از کفش‌های پنجه برعکس می‌باشد، این کفش‌ها انحراف را در راستای اصلاحی قرار می‌دهند یعنی پنجه پا را در حالت صحیح قرار می‌‌دهند و با رشد کودک انحراف پنجه درمان خواهد شد.

درمان چرخش پنجه

درمان چرخش پنجه به عوامل مختلفی ازجمله سن، میزان انعطاف‌پذیری بدن و شرایط کودک بستگی خواهد داشت. ما معمولاً درمان را پس از سه سالگی شروع می‌کنیم البته ممکن است شرایط دیگری وجود داشته باشد که طبق آن شرایط، پیشگیری از تشدید انحراف را قبل از سه سالگی آغاز کنیم اما به‌طورکلی درمان پس از سه سالگی آغاز خواهد شد.

همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر کردیم انحراف پنجه پا تا سن هشت سالگی بدون جراحی و با استفاده از کفش‌های مخصوص تحت عنوان کفش‌ پنجه برعکس امکان‌پذیر است و پس از سن هشت سالگی کودک سن طلایی درمان را از دست خواهد داد و روش‌های غیر جراحی پاسخگوی اصلاح انحراف پنجه نخواهند بود در این شرایط برای درمان چرخش پنجه بهتر است با جراح ارتوپد مشورت داشته باشید.

صحبت پایانی

ما پیشنهاد می‌کنیم به‌منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه انحراف اسکلتی و از دست ندادن زمان طلایی درمان در زمان مناسب یعنی نزدیک شدن کودک به سن سه سالگی کودک را هرساله توسط یک فرد باتجربه معاینه کنید.

کلینیک ارتوپدی فنی کوشا یکی از مراکزی است که  می‌تونید برای درمان انحرافات اسکلتی کودک خود به آنجا مراجعه کنید. ما در مسیر درمان کنار فرزندان شما خواهیم بود و تمام تلاشمان را در جهت درمان و کنترل انحراف به کارخواهیم گرفت

برای انجام معاینات و بررسی‌های لازم در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید: ۰۲۱۸۸۶۰۹۹۱۴

همچنین از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید. آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا