جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
کلاب فوت یا پا چنبری

کلاب فوت یا پا چنبری

کلاب فوت یا پا چنبري، شايع‌ترين ناهنجاري مادرزادي پا است که تشخيص آن ساده ولي درمان آن‌ تا اندازه‌اي مشکل است و کودکان به احتمال یک در هزار تولد دچار اين ناهنجاري می‌شوند. پاچنبري در پسران دو برابر شايع‌تر از دختران است و اين عارضه در ۳۰-۵۰ درصد از موارد دوطرفه است. برای درمان کلاب فوت یا پا چنبری به روش غیر جراحی از اسپلینت دنیس براون استفاده می‌شود که در ادامه با این اسپلینت آشنا می‌شوید.

کلاب فوت مادرزادی (پا چنبری) :

معمولاً از هر ۱۰۰۰ کودک یک کودک به پا چنبری یا کلاب فوت مادرزادی دچار می‌شود با اینکه درصد به دنیا آمدن کودک با این ناهنجاری بسیار پایین است اما نباید از تشخیص و درمان کلاب فوت غافل شویم.

نام دیگر این بیماری پا چنبری است که در بدو تولد ظاهر می‌شود و در این ناهنجاری عضلات در قسمت خلفي و داخلي پا کوتاه شده و درنتيجه اين تغييرات مفصل مچ دچار دررفتگي می‌شود.

این بیماری به‌خودی‌خود از بین نمی‌رود اما با درمان زودهنگام آن، کودکان نتایج خوبی را تجربه می‌کنند و از عوارض آن در آینده جلوگیری می‌کنیم.

چه کودکانی به پا چنبری مبتلا می‌شوند؟

اگر در خانواده شما افرادی بوده‌اند که با ناهنجاری پا چنبری یا کلاب فوت به دنیا آمده‌اند، احتمال اینکه فرزند شما هم در معرض و خطر ابتلا به این بیماری باشد، بسیار زیاد است.

همچنین اگر مادر در دوران بارداری الکل مصرف کند یا سیگار بکشد، احتمال خطر افزایش پیدا می‌کند که کودک در زمان تولد به کلاب فوت یا پا چنبری مبتلا شود.

چه زمانی باید برای کلاب فوت به پزشک مراجعه کرد؟

تا زمانی که کودک شروع به ایستادن و راه رفتن نکرده، پای چنبری دردناک نیست و مشکلی برای سلامتی ایجاد نخواهد کرد اما اگر کلاب فوت درمان نشود می‌تواند منجر به مشکلات جدی شود و حتی باعث ناتوانی کودک درراه رفتن شود بنابراین بهتر است یک یا دو هفته پس از تولد برای تشخیص کلاب فوت یا پا چنبری به پزشک مراجعه کنید.

نحوه تشخیص کلاب فوت کودکان

معمولاً پزشک بلافاصله پس از تولد فقط با نگاه کردن به شکل و موقعیت پای نوزاد، کلاب فوت کودکان را تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است برای درک کامل کلاب فوت اشعه ایکس را تجویز و درخواست کند اما معمولاً اشعه ایکس، ضروری نیست.

بسیاری از اوقات، زمانی‌که در دوران بارداری سونوگرافی انجام می‌دهید، یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی متوجه کلاب فوت یا پا چنبری می‌شود. سونوگرافی قبل از تولد تصاویری از جنین در حال رشد را نشان می‌دهد.

اگر پزشک شما در دوران بارداری پا چنبری را تشخیص دهد، می‌توانید برنامه‌ریزی برای درمان کلاب فوت کودک را پس از تولد شروع کنید. به‌طور کلی در کلاب فوت یا پا چنبری کودکان تغييرات زير در پا ديده می‌شود:

  • نزديک شدن جلوی پا به داخل
  • کوچک بودن پاشنه و چرخش آن به داخل
  • مچ پا به پايين مایل است
  • عضلات ساق لاغرتر از طرف سالم

علت ابتلا کودکان به بیماری کلاب فوت یا پا چنبری هنوز به طور کامل مشخص نشده است ولی سابقه ژنتیکی بسیار اثرگذار بوده است و با معاینه بالینی پزشک و انجام رادیوگرافی‌ها این عارضه قابل تشخیص می‌باشد.

درمان پا چنبری چه زمانی باید شروع شود؟

درمان برای اصلاح پا چنبری یا کلاب فوت ضروری است و اگر برای درمان کلاب فوت اقدام نکنید، صددرصد در آینده فرزند شما با مشکلات و عوارض بسیاری روبه‌رو خواهد شد. پزشکان هم توصیه می‌کنند در همان ابتدا که متوجه شدید کودکتان به پا چنبری دچار شده است برای درمان پا چنبری اقدام کنید تا در آینده دچار مشکل نشود.

کودکان مبتلا به‌ این بیماری پس از درمان کلاب فوت باید بتوانند در فعالیت‌های روزانه منظم شرکت کنند و همچنین درمان کلاب فوت با روش استفاده از اسپلینت دنبال می‌شود که یک درمان غیر جراحی به حساب می‌رود و برای حرکت دادن پا به موقعیت مناسب به کار گرفته می‌شود.

درمان‌ کلاب فوت به روش غیرجراحی

ازآنجایی‌که استخوان‌ها، مفاصل و تاندون‌های نوزاد شما بسیار انعطاف‌پذیر می‌باشند، درمان کلاب فوت معمولاً در هفته اول یا دو هفته پس از تولد آغاز می‌شود. هدف از درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پای کودک شما قبل از یادگیری راه رفتن است، به این امید که از ناتوانی‌های طولانی‌مدت و عوارض این بیماری جلوگیری شود.

پا چنبری در موقع تولد با روش‌هاي غيرجراحی تحت درمان قرار می‌گيرد و براي اصلاح و درمان کلاب فوت به روش غیرجراجی در مراحل اوليه از گچ گيری استفاده می‌شود.

اين درمان بهتراست هر چه زودتر پس از تولد توسط متخصص باتجربه و باحوصله انجام بگيرد. درمان کلاب فوت بايد هرچه زودتر آغاز شود و کودک بايد تا دوران بلوغ به طور دائم از اسپلينت پا و کفش طبی استفاده کند.

کودکی که یک پای کلاب فوت دارد و یک پای طبیعی
تفاوت بین پای طبیعی و کلاب فوت

پس از پایان دوره گچ گیری، براي جلوگيری از بازگشت بدشکلی، پاهای کودک به مدت سه‌ماه به صورت شبانه روزی درون اسپلینت قرار می‌گیرند، که اصطلاحاً این اسپلینت پا را اسپلینت دنیس براون می‌گویند و پا را در وضعیت اصلاح شده نگه می‌دارد.

پس از آن، استفاده از اسپلینت دنیس براون فقط شب‌ها انجام می‌شود و ممکن است تا ۲ الی ۳ سالگی ادامه پیدا کند. مدت زمان پوشیدن بریس به شدت بدشکلی بستگی دارد و اگر طبق دستور پزشک بریس پوشیده شود تا ۹۰ درصد احتمال عدم برگشت بدشکلی و ناهنجاری، به دنبال آن بهبودی و درمان را به همراه خواهد داشت.

برای موفقیت‌آمیز بودن این روش، باید اسپلینت دنیس براون را طبق دستور پزشک خود اعمال و استفاده کنید تا پا به حالت اولیه خود برنگردد. دلیل اصلی اینکه می‌گوییم درمان کلاب فوت به روش اسپلینت، گاهی اوقات ۱۰ درصد جواب نمی‌دهد و کار نمی‌کند این است که از اسپلینت یا بریس طبق دستورالعمل استفاده نمی‌شود.

همچنین انجام حرکات کششی پا کودک می‌تواند به درمان پا چنبری کمک کند و همچنین از کودک خود بخواهید در کفش و بریس مخصوص قرار گیرد.

سخن پایانی

شما عزیزان می‌توانید برای گرفتن نوبت یا سفارش اسپلینت دنیس براون در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

شماره تماس برای دریافت نوبت:

 (داخلی دو)  ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

آدرس ما:

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا