جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
عوارض کف پای صاف

عوارض کف پای صاف

کف پای صاف به علت تغییراتی که در راستای اسکلتی بدن ایجاد می‌کند و به دنبال این تغییرات، عوارض کف پای صاف نمایان خواهند شد و درصورتی‌که این عوارض کنترل نشوند، روزبه‌روز پیشرفت می‌کنند، به دنبال این عوارض مشکلات جبران‌ناپذیری برای فرد ایجاد خواهد شد.

عوارض کف پای صاف در بزرگسالی

صافی کف پا عوارضی را به دنبال خواهد داشت که برای کنترل کردن این عوارض بهتر است آن‌ها را بشناسیم. ما در ادامه چهار نمونه از عوارض کف پای صاف در بزرگسالی و با افزایش سن را توضیح می‌دهیم:

عوارض کف پای صاف در بزرگسالی

صافی کف پا عوارضی را به دنبال خواهد داشت که برای کنترل کردن این عوارض بهتر است آن‌ها را بشناسیم. ما در ادامه چهار نمونه از عوارض کف پای صاف در بزرگسالی و با افزایش سن را توضیح می‌دهیم:

چرخش پاشنه یا انحراف پاشنه

اولین مورد از عوارض کف پای صاف می‌توانیم به ایجاد چرخش پاشنه یا انحراف پاشنه اشاره کنیم که این عامل هم در کودکان و هم در نوجوانان دیده می‌شود.

چرخش پاشنه یک عارضه پیش رونده است و اضافه وزن نیز می‌تواند چرخش پاشنه را تشدید کند و پس از مشاهده این عارضه در کودکان و نوجوانان بهتر است بدون از دست دادن وقت برای معاینات لازم و تهیه یک کفش و کفی طبی اقدام کنید.

زانوی ضربدری

از دیگر عوارض کف پای صاف ایجاد زانوی ضربدری است و این عامل به‌این‌علت که خط وزن بدن تغییر می‌کند، ایجاد خواهد شد. پس‌ازاینکه خط وزن بدن به دنبال صافی کف پا تغییر کرد و بیشتر وزن بدن بر روی قسمت داخلی کف پا اعمال شد به‌تدریج زانو‌ها راستای خود را از دست خواهند داد و به‌صورت زانوی ضربدری دیده خواهند شد البته این عارضه با تصحیح خط وزن و استفاده از کفی ارتوپدی اصلاح خواهد شد.

درد کف پا

درد کف پا به دنبال صافی کف پا ایجاد خواهد شد و یکی از عوارض کف پای صاف است. فردی که قوس طبیعی کف پا را ندارد وزن و فشار واردشده به کف پای او به‌درستی در بین تمامی نقاط و قسمت‌های کف پا تقسیم نخواهد شد درنتیجه پس از هر فعالیت دچار درد در نقاط مختلفی از کف پا خواهد شد.

خستگی

با هر بار تشکیل شدن و از بین رفتن قوس کف پا انرژی بیشتری صرف راه رفتن خواهد شد با مصرف زیاد انرژی شخص در کف پای خود احساس خستگی خواهد کرد و ترجیح می‌دهد پس از مدتی دویدن یا راه رفتن، مدتی را به استراحت اختصاص دهد. این مورد به جزء اینکه یکی از عوارض کف پای صاف است یکی از روش‌های تشخیص کف پای صاف هم به حساب می‌آید.

علت صاف بودن کف پا چیست؟

اگر بخواهیم در اینجا به شایع‌ترین علت‌های ایجاد کف پای صاف بپردازیم؛ می‌توانیم به مواردی ازجمله وراثت، چاقی و افزایش سن اشاره کنیم و بعد از آن به عوارض کف پای صاف می‌پردازیم همچنین در ویدئو پایین با اسکن کف پا متوجه صافی کف پا خواهیم شد.

کف پای صاف ارثی

کف پای صاف عارضه‌ای است که وراثت در ایجاد آن نقش دارد و کف پای صاف می‌تواند ارثی باشد و از طریق ژن‌ها به کودک منتقل می‌شود بنابراین این عارضه یک عارضه اکتسابی نیست اما بعضی از مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانند کف پا را دچار صافی کنند.

اگر در خانواده شما فردی دچار صافی کف پا باشد این احتمال که کودک شما با صافی کف پا متولد شود، بیشتر است پس در صورتی که صافی کف پای کودکتان با افزایش سن او رو به بهبودی نرفت؛ این احتمال وجود دارد که دچار کف پای صاف ارثی است.

کف پای صاف به علت چاقی

افرادی که دچار چاقی و اضافه‌وزن هستند به علت اعمال فشار‌های مداوم به کف پا، دچار نشست کامل قوس کف پا می‌شوند و این افراد بیشتر از افرادی که دچار کف پای صاف نیستند در معرض فشار‌های مضاعف به زانوها و کف پا قرار دارند.

یکی دیگر از علت‌های صافی کف پا در کسانی که دچار اضافه وزن هستند، ایجاد زانوی ضربدری و در نتیجه تغییر خط وزن بدن است با ایجاد فشار‌های مضاعف به زانو‌ها، زانو‌ها دچار انحراف و خمیدگی می‌شوند و درنتیجه خط وزن بدن نیز تغییر می‌کند و قسمت داخلی پاها درگیر خواهد شد درنتیجه این فشار‌ها و وزن گذاری‌های نامنظم قوس کف پا به‌مرورزمان نشست می‌کند با اصلاح و درمان زانوی ضربدری و کاهش وزن قوس کف پا به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.

افزایش سن باعث کف پای صاف

افزایش سن می‌تواند باعث کف پای صاف بشود اما لازم است بدانید که وجود افزایش وزن و چاقی همچنین فرسودگی استخوان‌های بدن احتمال صافی کف پا را افزایش می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا