جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ارتز جمجمه

ارتز جمجمه

تعداد کمی از نوزادان با دفورمیتی سر‌ یا همان بدشکلی جمجمه متولد می‌شوند، دفورمیتی جمجمه با رشد نوزاد و رشد جمجمه بیشتر از پیش نمایان خواهد شد، ارتز جمجمه یک وسیله و ابزار ارتوپدی است که توسط فرد متخصص در زمینه ارتوپدی تجویز و ساخته می‌شود و به منظور کنترل دفورمیتی‌ و تغییر مسیر رشد جمجمه و کمک به تقارن و تناسب جمجمه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاه اصلاح دفورمیتی سر یا ارتز جمجمه

مراکز یا کلینیک‌های ارتوپد فنی کلاه اصلاح دفورمیتی سر یا ارتز جمجمه را به شکل یک کلاه شبیه به کلاه ایمنی می‌سازند، ارتز جمجمه به شکلی ساخته می‌شود که قسمتی از آن دارای فضای باز و قسمتی از آن دارای فضای بسته می‌باشد.

به این صورت جمجمه در فضای باز رشد می‌کند و در فضای بسته که قسمت دفورمه شده نیز در این قسمت‌ها وجود دارد از رشد جمجمه جلوگیری می‌کنیم تا زمانی که در تمامی قسمت‌های جمجمه تقارن شکل بگیرد تا به کمک کلاه اصلاح دفورمیتی سر یا ارتز جمجمه دفورمیتی سر اصلاح شود.

علت بدشکلی جمجمه نوزادان

خوشبختانه بدشکلی جمجمه، دفورمیتی شایعی نیست و از هر بیست نوزاد ممکن است فقط یک نفر دچار این بدشکلی شود، علت بدشکلی جمجمه نوزادان می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. بدشکلی جمجمه می‌تواند به‌صورت مادرزادی یا به علت فشار‌های واردشده به سر نوزاد در هنگام زایمان ایجاد شود، علاوه بر آن نارس بودن نوزاد و به دنیا آمدن زودهنگام می‌تواند باعث ایجاد دفورمیتی‌ جمجمه شود.

به‌طورکلی علت‌هایی از جمله اختلال و ناهنجاری در رشد مغز، اختلال در رشد جمجمه و فشار‌های وارد شده به سر نوزاد در هنگام زایمان از علت‌های اصلی ایجاد بدشکلی جمجمه در نوزادان است. همان‌طور که می‌دانید سر نوزادان کاملاً انعطاف‌پذیر است و با ایجاد فشار می‌تواند، شکل بگیرد و دچار دفورمیتی‌ شود. بنابراین پزشک در زمان زایمان تمام تلاش خود را باید بکند که فشاری به سر نوزاد وارد نشود اما در بعضی از موارد نیز باوجود دقت و تمرکز پزشک سر نوزاد دچار بدشکلی و دفورمیتی‌ خواهد شد.

درمان دفورمیتی‌ جمجمه

درمان دفورمیتی جمجمه یا بدشکلی سر نوزادان به دو روش انجام می‌شود، روش اول در درمان و اصلاح دفورمیتی‌ جمجمه انجام جراحی است که با هدف کاهش فشار‌های وارد شده به مغز انجام می‌شود.

روش دوم اصلاح بدون جراحی و به کمک روش‌های ارتوپدی همانند استفاده از ارتز جمجمه یا کلاه اصلاحی سر است که در ماه‌های اول زندگی نوزاد که جمجمه به راحتی تغییر شکل می‌یابد، بدون جراحی هم می‌توان این دفورمیتی‌ را اصلاح کرد.

پس از گذشت یک ‌سالگی کودک، برای اصلاح دفورمیتی‌ روش‌های غیر جراحی تأثیری در اصلاح انحراف نخواهد داشت. در نتیجه والدین بهتراست برای اصلاح و درمان دفورمیتی جمجمه قبل از یک سالگی نوزادشان اقدام کنند وگرنه تنها راه اصلاح و درمان بدشکلی، جراحی خواهد بود.

برای درمان دفورمیتی‌ جمجمه نوزاد تا چه زمانی فرصت داریم؟

دفورمیتی‌ جمجمه بدون جراحی و به کمک کلاه‌های اصلاحی سر یا همان ارتز جمجمه، قابل اصلاح است اما باید در زمان مناسب برای درمان اقدام شود، دفورمیتی‌های جمجمه در نوزادان معمولاً تا هشت ماهگی بدون جراحی قابل اصلاح است زیرا در چند ماه اول زندگی به خوبی می‌توانیم جمجمه را تغییر شکل دهیم و آن را در مسیر صحیح رشد و اصلاح قرار دهیم، بنابراین والدین باید به سن طلایی درمان که قبل از یک سالگی است، توجه داشته باشند.

سخن پایانی

شما عزیزان می‌توانید برای اصلاح دفورمیتی‌ جمجمه نوزادانتان از دانش و تجربه متخصصان ما در کلینیک کوشا استفاده کنید و درمان نوزادتان را زیر نظر مجموعه ما بگذرانید.

ما در کلینیک کوشا با استفاده از بهترین ابزارآلات و به‌روزترین اطلاعات تلاش می‌کنیم تا بهترین راهکار‌های درمان را به شما ارائه دهیم و تا زمان اصلاح دفورمیتی جمجمه فرزندتان کنارتان هستیم و مطمئن باشید که ارتز جمجمه یکی از بهترین روش‌های اصلاحی غیر جراحی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید و یا در ساعات ۹ صبح تا ۵ عصر به کلینیک مراجعه کنید.

تلفن تماس جهت نوبت دهی

(داخلی دو) ۰۲۱۸۸۶۰۹۹۱۴

آدرس ما:

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

ضمناً می‌توانید از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات ، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا