جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پروتز جمجمه

پروتز سفارشی جمجمه

ممکن است نوزادان با بدشکلی جمجمه متولد شوند و یا در اثر فشار‌های زایمان و عوامل دیگری به بدشکلی و دفورمیتی جمجمه مبتلا شوند اما نگران نباشید، جمجمه نوزادان انعطاف‌پذیر و نرم است و به‌راحتی با پروتز سفارشی جمجمه قابل اصلاح است و تغییر شکل می‌دهد.

پروتز جمجمه چیست؟

پروتز جمجمه درواقع یک کلاه اصلاحی است که برای درمان بدشکلی‌ها و یا دفورمیتی‌های ایجادشده در جمجمه نوزادان ساخته می‌شود.

نوع پروتز جمجمه ساخته‌شده با توجه به نوع بدشکلی که در جمجمه ایجاد می‌شود، متفاوت است زیرا نحوه اعمال فشار با توجه به محل انحراف تغییر می‌کند اما لازم است بدانید که این اعمال فشار‌ها هیچ‌گونه ضرری برای جمجمه و مغز نوزادان ایجاد نخواهد کرد و تنها عملکرد رشد و شکل‌گیری آن اصلاح می‌شود بنابراین والدین هیچ نگرانی برای درمان بدشکلی جمجمه نباید داشته باشند و با آسودگی خاطر درمان را شروع کنند.

کاربردهای پروتز جمجمه

وجود بدشکلی‌های جمجمه هرچند خفیف می‌تواند باعث نگرانی والدین شود، با توجه به این نکته که جمجمه نوزادان در ابتدا انعطاف‌پذیر بوده و پس از افزایش سن نوزاد این انعطاف‌پذیری از بین خواهد رفت و دیگر به راحتی قابل‌تغییر شکل نخواهد بود و نگرانی والدین را افزایش خواهد داد بنابراین کاربرد‌ پروتز جمجمه این است که بدون نیاز به عمل‌های جراحی و تنها با کمک کلاه یا پروتز اصلاحی، این دفورمیتی‌ها به راحتی قابل‌درمان خواهند بود.

همچنین یکی دیگر از کاربرد‌های پروتز جمجمه، محافظت از جمجمه بعد از انجام عمل‌های جراحی است.

چگونه می‌توانیم متوجه شویم که نوزاد ما به کلاه یا پروتز اصلاحی نیاز دارد؟

اگر دفورمیتی و بدشکلی سر در نوزادان تازه متولدشده طبیعی است پس از کجا می‌توانیم متوجه شویم که نوزاد ما به کلاه یا پروتز اصلاحی نیاز دارد؟

وجود برخی بدشکلی‌ها مانند صافی سر طبیعی است اما برخی بدشکلی‌ها غیرطبیعی هستند و ممکن است با علائمی ازجمله عدم تقارن در گوش‌ها و برجستگی یک قسمت از پیشانی نسبت به قسمت دیگر همراه باشد در این صورت والدین به دنبال علت و نحوه درمان آن خواهند بود اما بهتر است در سن مناسب برای درمان این بدشکلی‌ها اقدام کنید.

تا چه سنی برای درمان دفورمیتی یا بدشکلی جمجمه فرصت داریم؟

تا یک‌سالگی جمجمه قابل‌انعطاف است و می‌توان دفورمیتی جمجمه را با کلاه و پروتز اصلاحی درمان کرد اما سن طلایی درمان سه ماهگی تا هشت ماهگی است در این سن دفورمیتی به‌خوبی اصلاح می‌شود.

هرچه سن نوزاد از یک سال کمتر باشد، انعطاف‌پذیری بیشتر و اصلاح نیز بهتر صورت خواهد گرفت بنابراین بهتر است بعد از مشاهده هرگونه انحراف در جمجمه قبل از یک‌سالگی فرزند خود اقدام کنید. هدف از ساخت پروتز اصلاحی در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا، جهت‌دهی به رشد جمجمه است و ما از رشد جمجمه جلوگیری نمی‌کنیم بلکه با ساخت کلاه اصلاحی جمجمه در راستای صحیح خود رشد خواهد کرد.

مزایای استفاده از پروتز‌ جمجمه

کلاه‌ها یا پروتز‌های اصلاحی جمجمه، هیچ مشکلی برای نوزادان ایجاد نخواهد کرد زیرا در رشد مغز و جمجمه اختلال ایجاد نمی‌کند بلکه به نحوی عمل می‌کند که جمجمه در یک راستای صحیح رشد کند و حالت گرد و طبیعی خود را به دست آورد؛ این عامل یکی از مزایای استفاده از پروتز جمجمه است.

از دیگر مزایای استفاده از پروتز جمجمه این است که با یک هزینه مناسب می‌توانید دفورمیتی و بدشکلی‌های ایجادشده در جمجمه نوزادانتان را برطرف کنید و از تشدید بدشکلی جلوگیری کنید.

اگر بدشکلی جمجمه نوزادان درمان نشود چه مشکلاتی ایجاد خواهد شد؟

بدشکلی جمجمه نوزادان فقط تا قبل از یک‌سالگی با کمک کلاه و پروتز اصلاحی (پروتز جمجمه) قابل اصلاح و درمان است زیرا جمجمه قابل‌انعطاف است و هنوز انعطاف‌پذیری خود را از دست نداده است درصورتی‌که در این سن برای درمان بدشکلی جمجمه نوزادان اقدامات لازم را انجام ندهید، مشکلات ظاهری جمجمه ماندگار خواهند شد و جمجمه دیگر حالت کروی و طبیعی نخواهد داشت و با توجه به نوع انحراف تغییر شکل می‌دهد و بعد از یک‌سالگی با کلاه و پروتز اصلاحی قابل برطرف شدن نخواهند بود.

درصورتی‌که شکل ظاهری جمجمه تغییر کند و به‌صورت طبیعی رشد نکند، رشد مغز را نیز دچار اختلال خواهد کرد و ممکن است، عوارض و مشکلات جبران‌ناپذیر دیگری هم برای فرد ایجاد شود.

پروتز جمجمه چند ساعت در طول روز باید استفاده شود؟

پروتز جمجمه در طول روز باید ۲۳ ساعت مورداستفاده قرار بگیرد البته در ابتدا از ساعات کم مثلاً یک‌ساعتی در طول روز شروع می‌کنیم و به‌مرورزمان این زمان را افزایش خواهیم داد، به‌نحوی‌که پس از یک‌ الی دو ماه مدت‌زمان استفاده را به ۲۳ ساعت در روز می‌رسانیم.

ضمناً شما عزیزان می‌توانید برای تهیه و خرید پروتز جمجمه در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

شماره تماس برای دریافت نوبت (داخلی دو): ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا