جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
متخصص در حال تشخیص زانوی ضربدری در حالت خوابیده

تشخیص زانوی ضربدری

زانوی ضربدری (ژنووالگوم) یکی از دفورمیتی‌های رایج زانو است که بعد از زانوی پرانتزی دومین دفورمیتی شایع در بین کودکان است. در بسیاری از موارد، پای ضربدری با رشد کودک بهبود می‌یابد. در ادامه با این دفورمیتی و روش تشخیص زانوی ضربدری بیشتر آشنا خواهیم شد.

کودکان و زانوی ضربدری

قبل از اینکه به روش تشخیص زانوی ضربدری بپردازیم ابتدا به بررسی پای ضربدری در کودکان می‌پردازیم چون بهتراست درمان این انحراف از سنین پایین و از کودکی آغاز گردد.

پای ضربدری در بین کودکان ۳ تا ۵ ساله طبیعی است اما در شرایطی که این انحراف پیش‌رونده باشد (منظور از انحراف پیش‌رونده، انحرافی است که باگذشت زمان به‌جای بهتر شدن، تشدید می‌شود) و اگر این دفورمیتی یک‌طرفه باشد (منظور از انحراف یک‌طرفه، انحرافی است که فقط در یک سمت و یک پا دیده می‌شود) لازم است برای تشخیص زانوی ضربدری و درمان آن به متخصص مراجعه کنید.

اگر وزن کودک در حال زیاد شدن باشد، احتمال اینکه زانوهای کودک به سمت ضربدری شدن برود، بسیار بالاست و لازم است برای تشخیص زانوی ضربدری و درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

اگر تشخیص زانوی ضربدری کودک توسط پزشک مثبت بود، یکی از روش‌های مؤثر برای درمان این انحراف؛ استفاده از بریس‌‌های اصلاحی زانو می‌باشد که بهتراست هر چه سریع‌تر شروع شود.

ضمناً شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمان این دفورمیتی به مطلب درمان زانوی ضربدری به روش غیر جراحی سر بزنید.

روش‌های تشخیص زانوی ضربدری

یکی از روش‌‌ تشخیص زانوی ضربدری این است که هنگامی‌که پاها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، مفصل‌های زانو به هم نزدیک می‌شوند و مفصل‌های مچ پا از یکدیگر فاصله می‌گیرند.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص زانوی ضربدری این است که ممکن کودک زانودرد داشته باشد و در هنگام ایستادن و نشستن با مشکل مواجه باشد یا حتی ممکن است هنگام دویدن و یا راه رفتن زانوها به یکدیگر برخورد کنند. این دفورمیتی باعث می‌شود کودکان تمایل بیشتری به نشستن‌های قورباغه‌ای شکل مانند تصویر پایین داشته باشند.

نحوه قورباغه‌ای یا W نشستن کودکان
نحوه قورباغه‌ای یا W نشستن کودکان

الگوی راه رفتن کودکانی که به شکل W یا قورباغه‌ای می‌نشینند به این صورت است:

شما می‌توانید در خانه مانند ویدئو بالا از کودک خود بخواهید در یک مسیر قدم بردارد و به نوع راه رفتن او دقت کنید، با اینحال ما پیشنهاد می‌کنیم برا تشخیص قطعی پای ضربدری به مراکز تخصصی و پزشک مراجعه کنید.

سومین نحوه تشخیص پای ضربدری این است که اگر کفش افراد مبتلا به‌ زانوی ایکس را موردبررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که ساییدگی قسمت داخلی زیره کفش بیشتر از قسمت خارجی آن است.
همچنین ما برای تشخیص زانوی ضربدری یا همان ژنووالگوم از فرد می‌خواهیم دراز بکشد و هر دو پایش را در کنار هم قرار بدهد، طوری که زانوها به یکدیگر بچسبند (تماس داشته باشند)، در این حالت قوزک‌های پا از یکدیگر فاصله می‌گیرند و ما در این وضعیت فاصله بین قوزک‌های پا را اندازه‌گیری کرده و شدت دفورمیتی را مشخص می‌کنیم.

انواع پای ضربدری

پای ضربدری بر اساس فاصله قوزک‌های پا باهم در انواع مختلفی قرار می‌گیرد:

  • نوع ۱: فاصله قوزک‌های پا کم است یعنی حدود ۲/۵ سانتیمتر
  • نوع ۲: فاصله میان قوزک‌ها به ۵ سانتی‌متر هم می‌رسد
  • نوع ۳: فاصله میان قوزک‌ها از ۵ تا ۷/۵ سانتی‌متر است
  • نوع ۴: فاصله میان قوزک‌ها بیشتر از ۷/۵ سانتی‌متر است

لازم است بدانید برای درمان زانوی ضربدری در هر یک از این چهار نوع روش درمانی خاصی دنبال می‌شود. ما در کلینیک ازتوپدی فنی کوشا برای تشخیص پای ضربدری موارد دیگری مانند الگوی راه رفتن، طول هر دو پا، میزان انعطاف‌پذیری رباط‌های زانو را نیز موردبررسی قرار می‌دهیم.

در تصویر پایین به فاصله بین دو قوزک‌ پا دقت کنید که این خانم با فاصله‌ای بیش‌از  ۷/۵ سانتی‌متر در گروه نوع ۴ ژنووالگوم (انحراف شدید) قرار می‌گیرد.

تشخیص زانوی ضربدری
زانوی ضربدری نوع ۴ یکی از مراجعه کنندگان با فاصله ۱۳ سانتیمتر

اگر مانند عکس بالا، زانوی ضربدری شدید باشد و یا خارج از محدوده سنی نرمال باشد، برای بررسی بیشتر آن نیاز به آزمایش خون و معاینات بالینی بیشتری است و همچنین باید از پاهای فرد، عکس رادیولوژی گرفته شود.

با انجام موارد ذکرشده مسیر درمان زانوی ضربدری این عزیزان را مشخص خواهیم کرد و ما در طول این مسیر، میزان پیشرفت اصلاح را بررسی می‌کنیم و قدم به قدم تا بهبودی در کنارشان خواهیم بود.

حال شما عزیزان می‌توانید برای تشخیص زانوی ضربدری و پیگیری دوره درمان آن در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

برای نوبت‌دهی شنبه تا چهارشنبه از ساعت نه صبح تا پنج عصر با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۸۸۶۰۹۹۱۴ (داخلی دو)

آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا