جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مدل گرافیکی از تأثیر کفی طبی روی صافی کف پا

کفی طبی برای کف پای صاف

کف پای صاف عارضه‌ای ارثی است و اینکه صافی کف پا به‌تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود اما عوارضی را به دنبال دارد که با استفاده از کفی‌ طبی می‌توان از این عوارض جلوگیری کرد، استفاده از کفی ‌طبی برای کف پای صاف برای جلوگیری از ایجاد عوارض و در صورت ایجاد عوارض برای کنترل آن‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فواید کفی طبی برای کف پای صاف

کفی طبی برای کف پای صاف علاوه برقرار دادن بدن در راستای صحیح خود و کنترل عوارض کف پای صاف، در کاهش درد‌های ناشی از صافی کف پا هم، بسیار مؤثر است.

انجام دادن ورزش‌های پرشی و جهشی با استفاده از کفی طبی برای کف پای صاف بلامانع است و افراد می‌توانند بعد از تهیه کفی طبی برای کف پای صاف، بدون نگرانی به فعالیت‌های روزانه و ورزشی خود بپردازند. در ویدئو پایین شما با آیا کف طبی برای کف پای صاف موثر است؟ از زبان یکی از مراجعه‌کنندگان مجموعه ما آشنا می‌شوید.

عوارض کف پای صاف

کف پای صاف، خط وزن بدن را تغییر می‌دهد و عوارضی همانند انحراف پاشنه و زانوی ضربدری را به دنبال دارد که لازم است بدانید انحراف پاشنه پیش‌رونده است و بهترین راه برای جلوگیری از پیشرفت آن، کمک و استفاده از کفی طبی یا ارتوپدی می‌باشد.

درصورتی‌که قبل از ایجاد انحراف پاشنه از کفی طبی استفاده بکنید، احتمال تشدید انحراف پاشنه به حداقل‌ترین حالت ممکن می‌رسد و زمانی‌که بعد از ایجاد انحراف پاشنه برای تهیه کفی طبی اقدام کردید، باز هم دور نیست و می‌توانید از تشدید، انحراف پاشنه جلوگیری کنید.

از دیگر عوارض کف پای صاف، ایجاد زانوی ضربدری است و با استفاده از کفی طبی و تغییر خط وزن بدن به حالت اولیه و صحیح خود انحراف زانو در بسیاری از موارد اصلاح خواهد شد، درصورتی‌که انحراف زانو شدید باشد، درمان با استفاده از زانوبند‌ها یا بریس‌های اصلاحی زانو انجام می‌شود.

همچنین زانوی ضربدری موجب تغییر راستای صحیح اسکلتی خواهد شد و انحرافات ستون فقرات را به دنبال دارد. همان‌طور که می‌دانید بدن همانند زنجیره‌ای است که همه اعضای آن به یکدیگر وابسته‌اند و در صورتی که یکی از زنجیره‌ها دچار اختلال شود، دیگر زنجیره‌ها نیز دچار اختلال خواهند شد. شما می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد و پیشرفت عوارض آن از کفی طبی برای کف پای صاف استفاده کنید.

کف پای صاف تا چه سنی طبیعی است؟

باید به این نکته توجه داشته باشید که تکامل قوس پا تا حدود سن ۶ سالگی ادامه‌دار خواهد بود و همه کودکان تا حدود سن ۶ سالگی دچار کف پای صاف هستند. پس کف پای صاف بدون علائم تا سن ۶ سالگی طبیعی است و به‌مرور قوس طبیعی در کف ‌پای آن‌ها تشکیل می‌شود.

تنها در صورتی باید نگران صافی کف پای کودک زیر ۶ سال باشید که صافی کف با علائمی همراه باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

چه زمانی کف پای صاف نگران‌کننده است؟

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم کف پای صاف در کودکان دو تا شش ساله طبیعی است اما زمانی کف پای صاف نگران‌کننده است که کودک شما زیر ۶ سال سن دارد و دچار سابقه ارثی کف پای صاف در خانواده است یا پس از انجام فعالیت‌های زیاد، کودک در طول روز دچار دردهای کف پا می‌شود و یا دچار انحراف در پاشنه پا شده است.

در این موارد لازم است که جهت انجام معاینات لازم اقدام کنید و صبر کردن تا ۶ سالگی کودک جایز نیست، در نتیجه با مشاهده یکی از علائم بالا برای معاینات لازم و مراجعه به کلینیک اقدامات لازم را به عمل آورید.

صافی کف پا چیست؟

به‌طورکلی وجود یک قوس طبیعی در کف پای افرادی که دچار صافی‌ کف پا نیستند، قابل مشاهده است و هنگامی‌که به صورت مساوی بر روی هر دو پای خود وزن‌ گذاری می‌کنند، تمامی کف پای آن‌ها به سطح زمین برخورد نمی‌کند و همواره قسمت قوس پا از زمین فاصله دارد.

اما افرادی که کف پای صاف دارند، به‌صورت طبیعی این قوس را ندارند و همچنین این افراد هنگامی که به صورت مساوی بر روی هر دو پای خود وزن ‌گذاری می‌کنند، کف پای آن‌ها کاملاً به سطح زمین برخورد می‌کند. در ادامه با کف پای صاف که در دو نوع کلی دسته‌بندی می‌شود، بیشتر آشنا می‌شویم:

کف پای صاف ریجید (غیرقابل انعطاف)

افرادی که دچار کف پای صاف ریجید هستند، در هنگام گام برداشتن و بلند کردن پا و کشیدن انگشت شست پا به سمت بالا و حتی وزن گذاری روی قسمت شست پا هیچ قوسی در کف پای آن‌ها ایجاد نخواهد شد و کف پا دقیقاً مانند زمانی که روی هر دو پا ایستاده‌اند کاملاً صاف و بدون قوس خواهد بود.

افرادی که دچار کف پای صاف ریجید یا صافی‌ کف‌ پای غیر‌قابل انعطاف هستند، همواره با پیچ‌خوردگی پا‌ها و دردهای کف‌پایی در هنگام راه رفتن و انجام فعالیت مواجه می‌شوند، همچنین این افراد در هنگام راه رفتن زودتر از سایر افراد دچار خستگی می‌شوند.

کف پای صاف فلکسیبل (قابل انعطاف)

کف پای صاف فلکسیبل ، دقیقاً مخالف کف‌ پای صاف ریجید است، افرادی که دچار کف پای صاف فلکسیبل هستند در هنگام گام برداشتن و راه رفتن، در هنگام کشیدن انگشت شست به سمت بالا و در هنگامی که روی شست پا وزن‌ گذاری می‌کنند، قوس کف پا ایجاد می‌شود و هنگامی که روی هر دو پا ایستاده‌اند، این قوس از بین می‌رود.

بنابراین شاید بسیاری از والدین با مشاهده این وضعیت فکر کنند که کودکشان دچار صافی کف پا نیست و اقدامی در جهت کنترل عوارض جانبی کف پای صاف انجام ندهند. افرادی که دچار صافی کف پای فلکسیبل هستند در هر بار گام برداشتن یک‌بار قوس ملایمی در کف پای آن‌ها ایجاد می‌شود و دوباره در هنگام قرار گرفتن پا به حالت اولیه از بین می‌رود.

لازم به ذکر است که راه رفتن این افراد همواره با خستگی همراه است و بعد از فعالیت‌های زیاد در طول روز و انجام دادن ورزش‌های پرشی و جهشی در پایان روز، دچار درد در کف پا می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا