بریس‌های پیش برنده یا RGO

بریس پیش برنده

بریس پیش برنده به تجهیزاتی گفته می‌شود که پس از صدمات و آسیب‌های نخاعی برای کمک به افرادی که توانایی خود را برای راه رفتن از دست می‌دهند ساخته می‌شود، شخص با کمک بریس می‌تواند پس از مدتی به‌صورت مستقل و بدون کمک دیگران و با استفاده از بریس حرکت کند.

بریس RGO و آسیب نخاعی

در ابتدا ممکن است استفاده از بریس برای افراد سخت باشد و انرژی زیادی را صرف قدم برداشتن کنند، افرادی که پس از حادثه‌هایی که موجب آسیب نخاعی می‌شوند توانایی راه رفتن خود را از دست می‌دهند باید باقی مانده عمر خود را از ویلچر استفاده کنند، ما در کلینیک کوشا با طراحی و ساخت بریس‌های پیش برنده یا RGO که از الگوی راه رفتن طبیعی انسان پیروی می‌کنند به افرادی که دچار ضایعه نخاعی شده‌اند، کمک می‌کنیم تا بتوانند با کمک بریس بایستند و راه بروند.

البته بعضی از افراد می‌توانند با استفاده از بریس‌های پیش برنده مجدداً راه بروند و حرکت کنند، بریس پیش برنده درواقع کمک‌کننده به حرکت اندام‌های تحتانی می‌باشد، این به این معنی نیست که پس از استفاده از بریس‌ پیش برنده فرد می‌تواند پس از مدتی بدون کمک و بدون بریس پیش برنده حرکت کند اما بریس پیش برنده به افراد کمک می‌کند که بتوانند راحت‌تر راه بروند و حرکت کنند.

چه افرادی می‌توانند از بریس‌های پیش برنده استفاده کنند؟

افرادی که توانایی کنترل لگن خود رادارند و می‌توانند لگن را در حالت ایستاده نگه‌دارند، افرادی که توانایی کنترل لگن را ندارند و نمی‌توانند در هنگام ایستاده لگن خود را کنترل کنند نمی‌توانند از بریس‌های پیش برنده استفاده کنند زیرا استفاده از بریس‌های پیش برنده برای این افراد بسیار سخت‌ خواهد بود و در واقع تهیه بریس پیش برنده به این افراد کمک زیادی نخواهد کرد، افرادی که دچار خمیدگی بسیار زیاد در ناحیه زانو‌ها باشند نیز نمی‌توانند از بریس پیش برنده استفاده کنند، همچنین اشخاصی که ضعف شدید عضلانی دارند در استفاده از بریس پیش برنده با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

آسیب دیدگی نخاعی

گاهی آسیب دیدگی نخاعی باعث از دست رفتن توانایی‌های حرکتی همانند راه رفتن و ایستادن می‌شود، ممکن است آسیب‌دیدگی نخاعی با فلج کامل همراه باشد به این معنی که فرد نمی‌تواند اندام‌های دیگر بدن خود را نیز حرکت دهد، گاهی هم به علت این‌که آسیب‌دیدگی نخاعی بسیار کم است فرد می‌تواند توانایی‌های حرکتی خود را بازیابد.

به طور کلی نخاع مهم‌ترین وظایف حرکتی را بر عهده دارد و در صورت آسیب به نخاع فرد بسیاری از توانایی‌های حرکتی خود را از دست خواهد داد. با توجه به محل آسیب نخاعی عده‌ای از افراد ممکن است پس از آسیب دیدگی نخاع، توانایی کنترل ادرار و مدفوع خود را نیز از دست بدهند.

کاربرد بریس پیش برنده

بیمار با استفاده از بریس پیش برنده می‌تواند پس از تمرین کردن به کمک دیگران بایستد  و پس از مدتی بدون نیاز به عصا و بدون کمک دیگران و فقط با استفاده از بریس بایستد و حرکت کند، بریس پیش برنده علاوه بر ضایعه‌های نخاعی در بیمارانی همچون فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و بیماری‌هایی همچون تومورهای استخوانی هم استفاده می‌شود، همچنین افرادی که دچار ضعف عضلانی و ام اس هستند نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

نحوه استفاده از بریس پیش برنده

بریس پیش برنده را باید به همراه جوراب و شلوار نسبتاً جذب بپوشید تا از تعرق و عرق‌سوز شدن پیشگیری کنید همچنین قسمت چرم بریس RGO ، نباید خیلی سفت یا شل بسته شود.

به‌طورکلی نحوه بستن و استفاده از بریس پیش برنده توسط درمانگر به فرد و خانواده او آموزش داده خواهد شد.

در صورت آسیب به هر یک از قسمت‌های بریس، از تعمیر آن بدون مراجعه به کلینیک خودداری کنید و حتماً در اسرع وقت برای انجام تعمیرات به کلینیک مراجعه کنید

نکات مهم قبل از تهیه بریس پیش برنده

در ابتدا هدف خود را تعیین کنید، از خود بپرسید هدفتان از تهیه بریس پیش برنده چیست و سپس کاربردهای بریس پیش‌رونده را مطالعه کنید، آیا اهداف شما با نحوه عملکرد و کاربرد‌های بریس پیش برنده تطابق دارد یا خیر؟ متأسفانه بسیاری از افراد گمان می‌کنند با تهیه بریس پیش برنده فرد به راحتی می‌تواند حرکت کند، قدم بردارد و به زندگی عادی بازگردد.

اما نکته مهمی که باید بدانید این است که فردی که دچار قطع نخاع یا آسیب نخاعی شده است با سایر افراد تفاوت‌های بسیاری دارد، این افراد بسیار بیشتر از افراد دیگر نیازمند کمک و همراهی هستند، هرچند که می‌توانند با کمک بریس پیش برنده حرکت کنند و قدم بردارند اما هیچ‌گاه همانند دیگران نخواهند بود، این اشخاص در انجام فعالیت‌های روزمره هم همواره با سختی‌های بسیاری همراه‌اند.

سخن پایانی

کلینیک تخصصی کوشا با ساخت بریس‌های پیش برنده گام بزرگی در جهت کمک به افراد ضایعه نخاعی برداشته است. برای تهیه بریس‌های پیش برنده نیاز است به کلینیک مراجعه کنید، پس از مشاوره‌های لازم متخصصان ما بهترین بریس را برای استفاده شما عزیزان طراحی کرده و می‌سازند.

حتماً بخوانید: پروتزهای پا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *