جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
نمونه پروتز هوشمند دست و پا

پروتز هوشمند

امروزه پیشرفت‌های بسیار زیادی درزمینهٔ ساخت ابزارآلات ارتوپدی و تجهیزات پزشکی صورت گرفته است و ساخت پروتز هوشمند یکی از روش‌هایی است که در سرتاسر جهان، توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. پروتز هوشمند دست و پا جایگزین بسیار مناسبی برای عضو از دست رفته می‌باشند، در پروتز‌های هوشمند سنسور‌های زیادی تعبیه‌شده است که عملکرد خود را با توجه به دستورات مغز تنظیم می‌کنند. پروتز هوشمند دست و پا انواع متفاوتی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌شده است.

پروتز‌های هوشمند دست

پروتز‌ دست به‌طور کلی در سه دسته تقسیم می‌شوند که هر‌یک از آن‌ها ازنظر عملکرد و نحوه ساخت با یکدیگر متفاوت‌اند.

پروتز‌های هوشمند دست شامل پروتز‌های مکانیکی، مایو الکتریک و بیونیک هستند با ما همراه باشید تا به کاربرد و عملکرد هر‌یک از این پروتز‌های هوشمند بپردازیم.

پروتز‌های مکانیکی

پروتز‌های مکانیکی یکی از پروتز‌های هوشمند هستند که این پروتز‌ها قابلیت حرکت کردن، گرفتن و جا‌به‌جایی اشیاء را به فرد می‌دهند. این پروتزها از حرکت بازوی مقابل تقلید می‌کنند و با حرکت شانه مقابل پروتز می‌تواند حرکت کند و باز و بسته شود، این حرکات را از طریق یک‌بند (سیستم هارنس) که به شانه عضو سالم وصل می‌شود می‌تواند باعث حرکت پروتز شود.

پروتز‌های مایو الکتریک

دومین پروتز هوشمندی که از پروتزهای مکانیکی پیشرفته‌تر هستند، پروتز‌های مایو الکتریک نامیده می‌شوند. حرکت و فعالیت پروتز‌های مایو الکتریک از طریق دستور گرفتن از مغز و از طریق عصب‌ها و تکانه‌های عصبی عضلات ِ عضو باقی‌مانده صورت می‌گیرد.

این پروتز‌ها توسط سیگنال‌هایی که از مغز دریافت می‌کنند، کنترل می‌شوند و با توجه به پیشرفته بودن و کارایی این پروتز قیمت آن نسبت به سایر پروتزها بالاتر است. نحوه کار کردن با آن نیازمند آموزش دیدن توسط درمانگر است و ممکن است مدتی به طول بیانجامد.

ما در کلینیک کوشا نحوه استفاده از پروتز را کامل به فرد آموزش می‌دهیم و با تمرین‌های درمانی استفاده از آن را برای شخص آسان‌تر می‌کنیم.

پروتزهای بیونیک

این پروتز‌ها قابلیت انجام کارهای پیچیده و ظریف را به شخص می‌دهند، پروتز‌های بیونیک همانند پروتز‌های مکانیکی و پروتز‌های مایو الکتریک از طریق دستورات ارسال‌شده از سمت مغز حرکت می‌کنند و جا‌به‌جا می‌شوند.

به این صورت که پس از اتصال به عضو باقی‌مانده می‌توانند این دستورات را از طریق اعصاب موجود در عضو دریافت کنند و به‌وسیله دستور مغز حرکت کنند و به‌این‌ترتیب شخص می‌تواند ظریف‌ترین کارها را نیز به‌وسیله پروتز‌های بیونیک انجام دهد، افراد اطلاعات مربوط به نحوه کار کردن و استفاده از آن را نیز به وسیله آموزش‌های درمانگر و تمرین و تکرار به دست  می‌آورند.

با روش کار و انواع پروتزهای دست در بالا تا حدودی آشنا شدید، اگر اطلاعات بیشتری در این خصوص خواستید به مقاله پروتزهای دست سر بزنید.

پروتز‌های هوشمند پا

یکی از بهترین و جدیدترین پروتز‌هایی که پس از قطع عضو از ناحیه روی زانو و بالای زانو ساخته شده است و می‌شوند؛ پروتز‌های هوشمند پا هستند. پروتزهای پا هم مانند پروتزهای دست در سه دسته کلی نامبرده شده دسته‌بندی می‌شوند که تکرار آن باعث طولانی شدن و خسته کننده شدن این مقاله می‌شود.

با این حال اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتر درباره پروتزهای پا به دست بیاورید، به این مقاله مراجعه کنید اما به طور خلاصه اینجا به روش کار پروتزهای پا اشاره می‌کنیم.

 روش کار پروتزهای پا به این صورت است که این پروتزها دارای سنسور‌هایی هستند که توانایی کنترل پروتز و حرکت و حفظ تعادل آن را به فرد می‌دهند و باید بدانید راه رفتن با پروتز‌های هوشمند پا بسیار طبیعی است.

اما باید توجه داشته باشید که با استفاده از این پروتز‌ها نمی‌توانید فعالیت‌هایی ازجمله کوه‌نوردی و ورزش‌های پرشی را انجام دهید، برای این نوع فعالیت‌ها پروتز‌های دیگری وجود دارند که با پروتز‌های هوشمند کاملاً متفاوت‌اند، پروتز‌های هوشمند پا در حفظ تعادل پا در سطوح هموار از کارایی بالایی برخوردار هستند.

چه نکاتی در هنگام تهیه پروتز مهم است؟

قبل از تهیه پروتز لازم است اطلاعاتی را به درمانگر بدهید تا با توجه به آن اطلاعات بهترین و مناسب‌ترین پروتز را برای شما بسازد این اطلاعات شامل:

  • فعالیت‌هایی که به‌صورت روزانه انجام می‌دهید را لیست کنید و به او ارائه بدهید
  • شغل و میزان سختی آن و اینکه روزانه چند ساعت را می‌ایستید یا می‌نشینید یا راه می‌روید
  • اندام باقی‌مانده و میزان فعالیت‌هایی که با عضو باقی مانده انجام می‌دهید
  • ورزش‌هایی که ممکن است در آن فعالیت کنید
  • انتظاراتی که از پروتز هوشمند خود دارید
  • فعالیت‌هایی که در زمان فراغت انجام می‌دهید.

با اطلاعات دقیقی که از موارد بالا ارائه می‌دهید ما می‌توانیم یک پروتز عالی و مطابق با شرایط شما با مناسب‌ترین قیمت بسازیم.

صحبت نهایی

ما در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا تجربه ساخت صدها و انواع پروتز هوشمند، مکانیکی و زیبایی را داریم. استفاده از متخصصین مجرب در کنار آشنایی با به‌روزترین قطعات پروتزی و نحوه عملکرد آن‌ها و کاربرد هر قطعه برای اشخاص با نیازهای متفاوت، ما را در ارائه بهترین پروتز تخصصی برای هر شخص با مناسب‌ترین هزینه، توانمند ساخته است. شما عزیزان می‌توانید برای مشاوره و تهیه پروتز با کلینیک ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا