جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
انحراف ستون فقرات در کودکان

انحراف ستون فقرات در کودکان

انحراف ستون فقرات در کودکان به دو صورت مادرزادی و اکتسابی ایجاد می‌شوند و عوامل دیگری در تشدید آن‌ها نقش دارد، اگرچه ممکن است انحرافات ستون فقرات علائم مشابهی به همراه داشته باشند ولی نحوه اصلاح و درمان آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

انواع انحرافات ستون فقرات در کودکان

انحرافات ستون فقرات بر اساس نوع انحراف و محلی که در ستون فقرات درگیر می‌کنند به دودسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول انحراف اسکولیوز است و دسته دوم انحراف کیفوز.

هر‌یک از این انحرافات ستون فقرات علائمی را ایجاد می‌کنند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم اما اگر می‌خواهید درباره روش درمان انحراف ستون فقرات در کودکان و بزرگسالان بیشتر بدانید مقاله بریس‌های اصلاحی ستون فقرات را بخوانید.

علائم انحراف اسکولیوز

اسکولیوز مادرزادی در بدو تولد قابل تشخیص است، اسکولیوز مادرزادی به علت عدم تشکیل شدن مهره کامل ستون فقرات در زمان جنینی ایجاد می‌شود و پیش رونده است به این معنی که هر چه سن کودک افزایش پیدا می‌کند، اسکولیوز شدت می‌یابد و برای کنترل و اصلاح این عارضه، بریس‌های اصلاحی بسیار کمک‌کننده هستند.

اسکولیوز اکتسابی باگذشت زمان ایجاد خواهد شد و در مراحل اولیه یعنی هنگامی‌که انحراف در حال شکل‌گیری است علائم بسیار خفیف هستند و ممکن است والدین متوجه وجود انحراف نشوند ولی با گذشت زمان مخصوصاً در زمان وارد شدن کودک به سن بلوغ اسکلتی انحراف نسبت به قبل، علائم بیشتری از خود نشان می‌دهد، به‌طوری که کاملاً واضح می‌توان این علائم را مشاهده کرد.

نحوه تشخیص اسکولیوز

نحوه تشخیص اسکولیوز هم همانند سایر انحرافات اسکلتی نیازمند مراجعه به متخصص مربوطه است، در کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی کوشا پس از تشخیص بالینی وجود انحراف اسکولیوز به منظور تشخیص قطعی این عارضه و تشخیص میزان انحراف برای ارائه بهترین راهکارهای درمان از عکس‌های رادیولوژی استفاده می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های تشخیص اسکولیوز استفاده از ام آر آی است که بیشتر به‌منظور تشخیص مشکلات درون استخوانی مورداستفاده قرار خواهد ‌گرفت.

علائم انحراف کیفوز

یکی دیگر از انحراف ستون فقرات، کیفوز است که به شایع‌ترین علت ایجاد کیفوز از بین رفتن راستای صحیح ستون فقرات در دوران نوجوانی و نشستن‌های نامناسب است، این نوع کیفوز با نام کیفوز وضعیتی نیز شناخته می‌شود زیرا عمده‌ترین علت آن وضعیت ناصحیح در نشستن و ایستادن است.

انحراف کیفوز نیز همانند انحراف اسکولیوز در زمان بلوغ به بیشتری میزان خود خواهد رسید و شیوع آن در دختران بیشتر از پسران است، کیفوز مادرزادی در دوران جنینی به علت عدم تشکیل صحیح مهره‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود و با افزایش سن نوزاد تشدید خواهد شد بنابراین وجود یک عامل کنترل‌کننده بسیار مهم است.

نحوه تشخیص کیفوز

به منظور تشخیص عارضه کیفوز و انحراف ستون فقرات در کودکان، در ابتدا معاینات بالینی انجام می‌شود. معاینه بالینی تشخیص کیفوز به این صورت است که دست‌ها به موازات زانو قرار داده شوند و فرد در همین حالت خم می‌شود درصورتی‌که برآمدگی‌های غیر طبیعی در ستون فقرات توسط متخصصین ما تشخیص داده شود به منظور تشخیص میزان انحراف از عکس‌های رادیولوژی استفاده می‌کنیم، عکس‌های رادیولوژی میزان انحراف را به صورت دقیق مشخص خواهد کرد.

کلینیک تخصصی اصلاح انحرافات ستون فقرات

کلینیک‌ها و مراکز‌ ارتوپدی فنی باهدف اصلاح انحرافات تشکیل‌شده در اسکلت بدن فعالیت می‌کنند و انتخاب هریک از این مراکز برای تشخیص عارضه انحراف ستون فقرات بر عهده خود شخص می‌باشد، البته گاهی پزشکان به افراد مجموعه‌ها و مراکزی را تأیید و معرفی می‌کنند بااینحال انتخاب با خود فرد است.

کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی کوشا درزمینهٔ اصلاح تمامی انحرافات اسکلتی فعالیت می‌کند و شما عزیزان می‌توانید با کمک گرفتن از متخصصین ما بهترین راهکار درمانی را انتخاب کرده و به منظور درمان و اصلاح انحرافات اسکلتی اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا