جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
درمان انحراف پاشنه

درمان انحراف پاشنه

انحراف پاشنه یا چرخش مچ پا عارضه‌ای است که به دنبال صافی کف پا و تغییر خط وزن بدن ایجاد می‌شود، یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل و درمان انحراف پاشنه استفاده از کفی طبی است؛ عملکرد کفی‌های طبی به این صورت است که خط وزن‌گذاری بدن را اصلاح می‌کند و از تشدید بیشتر انحراف پاشنه جلوگیری می‌کنند.

انحراف پاشنه یا چرخش مچ پا

انحراف پاشنه که به آن (Heel valgus) نیز گفته می‌شود در افرادی که دچار صافی کف پا هستند، دیده می‌شود در این عارضه پاشنه پا چرخش پیدا می‌کند و دچار انحراف خواهد شد. انحراف پاشنه یک عارضه پیش رونده است و در صورتی که در زمان مناسب از تشدید آن پیشگیری نشود، احتمال تشدید شدن آن وجود خواهد داشت.

انحراف پاشنه بعد از تشکیل شدن بدون جراحی قابل اصلاح نیست و فقط با استفاده از جراحی می‌توان آن را درمان و اصلاح کرد؛ بهتر است قبل از ایجاد انحراف پاشنه یا در مراحل اولیه آن به دنبال راهکارهایی در جهت کنترل آن باشید زیرا پس از آن که پاشنه پا دچار انحراف و چرخش شد راهکار غیر جراحی نخواهد داشت.

یکی از روش‌هایی که برای کنترل و درمان انحراف پاشنه به افراد توصیه می‌کنیم، استفاده از کفش و کفی طبی مناسب با ساختار کف پای فرد است در ادامه با کفی طبی و کاربرد آن، تشخیص و نحوه درمان انحراف پاشنه بیشتر آشنا خواهیم شد.

تشخیص انحراف پاشنه

بهترین روش برای تشخیص انحراف پاشنه مراجعه به کلینیک و انجام اسکن کف پا است. ما به کمک اسکن کف پا می‌توانیم میزان انحراف پاشنه و میزان فشار‌های وارد شده به کف پا در هنگام ایستادن و راه رفتن را نیز اندازه‌گیری کنیم و با توجه به ساختار کلی کف پا کفی مناسبی برای فرد بسازیم.

توجه داشته باشید که با مشاهده علائمی همچون تغییر شکل پاشنه پا و ساییدگی قسمت داخلی کفی و کفش نیز می‌توانید به وجود انحراف پاشنه پی ببرید. همچنین در افرادی که دچار انحراف پاشنه هستند پاشنه پا شکلی همانند عکس پایین به خود خواهد گرفت.

انحراف پاشنه
انحراف پاشنه یا چرخش مچ پا

نحوه درمان انحراف پاشنه

لازم است شما بدانید که انحراف پاشنه درمان غیر جراحی ندارد و استفاده از کفی و کفش ارتوپدی نیز به منظور کنترل انحراف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در زمان مناسب برای کنترل و درمان انحراف پاشنه اقدام کنید، پس از بسته شدن صفحات رشد دیگر الزامی به انجام جراحی نیست.

معمولاً زمانی که انحراف پاشنه شدید شده باشد و فرد را با مشکلاتی همراه کند و انجام فعالیت‌های روزمره همانند ورزش کردن و دویدن را دچار اختلال کند، فرد تصمیم به انجام جراحی خواهد گرفت؛ در غیر این صورت انجام جراحی لازم نیست و فقط با استفاده از کفی طبی می‌توانید بدون نگرانی به انجام تمامی فعالیت‌های خود بپردازید.

کفی طبی و انحراف پاشنه

یکی از روش‌های کنترل و درمان انحراف پاشنه و همچنین اصلاح زانو‌ی‌ ضربدری که در اثر صافی کف پا ایجاد شده است، استفاده از کفش و کفی طبی است. کلینیک‌های ارتوپد فنی چون ما، کفی طبی را برای هر شخصی به صورت سفارشی می‌سازند، درنتیجه بهترین کاربرد را برای هر شخص به همراه خواهد داشت.

کفی‌هایی که با نام کفی طبی به صورت آماده به فروش می‌رسند، کاربردی که کفی‌های ارتوپدی که برای هر شخص بر اساس شرایط پای او ساخته می‌شود را ندارند درنتیجه به‌جای کنترل انحراف مثل درمان انحراف پاشنه ممکن است باعث تشدید انحراف شوند.

شما می‌توانید برای سفارش یک کفی مناسب می‌توانید در ساعات کاری به صورت حضوری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق فرم در درخواست نوبت و خدمات، نوبت بگیرید.

کاربرد کفی ارتوپدی

کفی ارتوپدی با کمک برآمدگی و فرورفتگی‌هایی که در سطح آن ایجاد می‌کنیم می‌تواند باعث کاهش فشار در بعضی نقاط و افزایش فشار در نقاط دیگر کف پا شود.

کفی طبی با کاهش فشار‌های وارده و تغییر خط وزن و برداشتن وزن اضافی به قسمتی که دچار چرخش و انحراف شده است می‌تواند از تشدید انحراف پاشنه جلوگیری کند. یکی دیگر از کاربرد‌ کفی ارتوپدی از بین بردن درد‌های ایجاد شده در ناحیه کف پا است بنابراین فرد می‌تواند بدون محدودیت و نگرانی از درد و تشدید انحراف تمامی فعالیت‌های خود را انجام دهد.

حتماً بخوانید: درمان خار پاشنه بدون جراحی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا