درمان انحراف مچ پا

درمان انحراف مچ پا

انحراف مچ پا به دنبال صافی کف پا و زانو‌ی‌ ضربدری ایجاد می‌شود که در این حالت قسمت داخلی مچ پا قوس طبیعی خود را از دست می‌دهد و به زمین نزدیک‌تر خواهد شد. این حالت بیشتر در راه رفتن قابل‌مشاهده است، این انحراف در صورتی قابل‌کنترل است که به‌ درستی کنترل شود تا باعث تشدید انحراف مچ پا نشود در این مقاله ما به روش‌های کنترل و درمان انحراف مچ پا می‌پردازیم.

صافی کف پا

قبل از اینکه به درمان انحراف مچ پا بپردازیم باید ابتدا به کف پای صاف بپردازیم که علت ایجاد آن می‌باشد. در صافی کف پا قوس طبیعی کف پا در هنگام ایستادن و وزن گذاری تشکیل نمی‌شود و تمامی قسمت‌های کف پا با زمین برخورد می‌کند و افرادی که صافی کف پا ندارند، قوس ملایمی در کف پای آن‌ها وجود دارد که با ایستادن و وزن گذاری از بین نخواهد رفت.

صافی کف پا یک عارضه ارثی و ژنتیکی است بنابراین درمان قطعی غیر جراحی ندارد ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که کف پای صاف به کمک کفش و کفی طبی قابل‌درمان است اما بهتر است بدانید که کف پای صاف با هیچ‌یک از روش‌های غیر جراحی درمان نخواهد شد و تنها هدف ما از استفاده از کفش و کفی ارتوپدی جلوگیری از ایجاد عوارض و کنترل عوارض کف پای صاف است.

لازم است بدانید صافی کف پا علائمی به همراه دارد که با انجام فعالیت نسبت به قبل تشدید می‌شوند و شما می‌توانید از طریق لینک زیر با روش‌های درمان کف پای صاف آشنا بشوید.

انحراف مچ پا چیست و چه زمانی ایجاد می‌شود؟

در افرادی که دچار صافی کف پا نیستند، فشار‌های واردشده در تمامی قسمت‌های کف پا توزیع می‌شود درنتیجه این افراد به انحراف مچ پا یا پاشنه مبتلا نمی‌شوند. علت اصلی ابتلا به انحراف مچ پا وجود عارضه صافی کف پا است و در افرادی که به صافی کف پا مبتلا هستند، وزن گذاری در کف پا به نحوی است که بیشترین وزن به قسمت داخلی کف پا اعمال می‌شود، علت این اتفاق هم به این دلیل است که قوس طبیعی کف پا در افرادی که دچار صافی کف پا هستند، وجود ندارد که در پی آن فشار واردشده در اثر فعالیت و راه رفتن به قسمت داخلی کف پا منتقل می‌شود و بستر مناسبی را برای ایجاد انحراف پاشنه فراهم می‌کند.

انحراف مچ پا
انحراف مچ پا یا پاشنه

آیا درمان انحراف مچ پا امکان‌پذیر است؟

در پاسخ به سؤال آیا درمان انحراف مچ پا امکان‌پذیر است؟ باید بگوییم که انحراف مچ پا نیز همانند صافی کف پا بدون انجام جراحی قابل‌درمان و اصلاح نیست بنابراین بهتر است قبل از تشدید انحراف مچ پا برای کنترل آن اقدام کنید درصورتی‌که انحراف مچ پا یا انحراف پاشنه به‌خوبی کنترل شود، تشدید نخواهد شد درنتیجه لزومی به انجام عمل جراحی نخواهد بود.

بهترین روش برای کنترل و درمان انحراف مچ پا چیست؟ با ما همراه باشید در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

چگونه می‌توانیم از تشدید انحراف مچ پا جلوگیری کنیم؟

یکی از بهترین و مناسب‌ترین روش‌های جلوگیری از تشدید انحراف پاشنه استفاده از کفی و کفش ارتوپدی است. این نوع کفی و کفش مخصوص با سایر نمونه‌های آماده‌ای که در داروخانه‌ها یا مراکز فروش وسایل ارتوپدی وجود دارند، کاملاً متفاوت است زیرا این نوع کفی‌ها و کفش‌ها بعد از انجام اسکن و بررسی کلی وضعیت کف پا، نحوه اعمال وزن و فشار و بررسی نقاطی از کف پا که در معرض خطر قرار دارند، ساخته می‌شوند.

کفی‌ها و کفش‌های ساخته‌شده خط وزن بدن را تغییر می‌دهند و خط وزن بدن را اصلاح خواهد کرد درنتیجه وزن گذاری در تمامی قسمت‌های کف پا به یک اندازه صورت می‌گیرد و علاوه بر کنترل و درمان انحراف مچ پا بر روی درمان زانوی ضربدری، درد‌های ایجادشده در کف پا نیز تأثیر می‌گذارد و این موارد هم کاملاً از بین خواهند رفت و فرد می‌تواند بدون هیچ‌گونه نگرانی و احساس درد و خستگی به‌تمامی فعالیت‌های روزمره خود بپردازد.

پس از مطالعه عبارات بالا به این نتیجه می‌رسیم که بهترین و مؤثرترین روش برای جلوگیری از تشدید، کنترل و درمان انحراف مچ پا استفاده از کفی و کفش طبی برای انحراف پاشنه می‌باشد.

اگر انحراف پاشنه را کنترل نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم انحراف پاشنه یا مچ پا یک عارضه پیش‌رونده و تشدید شونده است یعنی پس از انجام هر فعالیت به‌مرورزمان شاهد تشدید این انحراف خواهیم بود. انحراف پاشنه بعد از ایجاد شدن فقط با جراحی از بین خواهد رفت بنابراین بهتر است قبل از تشدید برای کنترل و درمان انحراف مچ پا یا پاشنه اقدام کنید تا از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

در بعضی از افراد این عارضه به‌اندازه‌ای پیشرفت کرده است که قسمت داخلی مچ پاها کاملاً با زمین برخورد می‌کند. این افراد نیز در ابتدا این‌گونه نبوده‌اند و با بی‌توجهی به کنترل و درمان انحراف مچ پا باگذشت زمان دچار این نوع انحراف شدید شده‌اند.

بهترین مرکز برای تهیه کفش و کفی طبی

بهترین مرکز برای تهیه کفش و کفی طبی انحراف پاشنه، نه داروخانه است و نه مراکز فروش محصولات ارتوپدی بلکه بهترین مرکز یک مرکز ارتوپدی فنی معتبر است که قبل از ساخت هرگونه کفش و کفی طبی از کف پای شما اسکن بگیرد و نحوه توزیع و اعمال فشار را در کف پای شما بررسی کند و بعد اقدام به ساخت کفش و کفی طبی کند.

ما در مرکز ارتوپدی فنی کوشا با بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اسکن و عکس‌برداری در خدمت شما هستیم تا بتوانیم خدمات هر چه‌بهتر به شما عزیزان ارائه کنیم. در مرکز ما برای ساخت لوازم ارتوپدی مثل کفش، صندل و کفی‌های طبی با انجام اسکن کف پا صورت می‌گیرد بنابراین حضور فرد در کلینیک الزامی است.

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه و خرید کفش یا کفی طبی مخصوص درمان انحراف مچ پا یا پاشنه در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

شماره تماس برای دریافت نوبت (داخلی دو): ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا