جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
آیا کف پای صاف ارثی است؟

کف پای صاف ارثی است؟

کف پای صاف ارثی است یا پس از تولد بر اثر عواملی، ایجاد خواهد شد؟ این سؤال یکی از پرتکرارترین سؤالاتی است که درزمینهٔ کف پای صاف از ما پرسیده می‌شود در پاسخ به سؤال آیا کف پای صاف ارثی است یا خیر باید بگوییم که بله کف پای صاف ارثی است و از طریق ژن‌ها به جنین منتقل می‌شود؛ هرچند بعضی از عوامل همانند چاقی، برخی شکستگی‌ها و بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد صافی کف پا شوند اما عامل اصلی ایجاد آن، ژنتیک است.

کف پای صاف چیست؟

بعد از اینکه متوجه شدید آیا کف پای صاف ارثی است باید بگوییم که کف پای صاف یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، صافی کف پا به عارضه‌ای گفته می‌شود که در آن قوس کف پا ایجاد نمی‌شود و کف پا کاملاً صاف است پس زمانی که قوس کف پا وجود نداشته باشد، مشکلاتی نیز پدید خواهند آمد.

یکی از این مشکلات تغییر خط وزن بدن است، خط وزن بدن باعث می‌شود که وزن و فشار‌های اعمال‌شده به زانو‌ها و پاها در نقاط مختلف کف پا پخش شوند. هنگامی که این خط صحیح از بین برود در این صورت بیشترین فشار‌های اعمال شده به کف پا به یک نقطه از کف پا وارد خواهد شد (همانند تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید) هنگامی‌که فشار‌های متعدد به قسمت داخلی کف پا منتقل شود، مشکلات و عوارض کف پای صاف آشکار خواهند شد.

تفاوت قرارگیری کف پای نرمال با کف پای صاف بر روی زمین

کف پای صاف شامل دو نوع انعطاف‌پذیر و غیر‌قابل انعطاف است که در صافی کف پای انعطاف‌پذیر قوس کف پا هرچند به میزان خیلی کم در هر بار گام برداشتن و هنگامی که فرد در حالت نشسته و استراحت است، ایجاد می‌شود ولی با ایستادن و وزن‌ گذاری قوس کف پا از بین خواهد رفت ولی در صافی کف پای غیرقابل انعطاف در هیچ حالتی قوس کف پا ایجاد نخواهد شد.

کف پای صاف چگونه ایجاد می‌شود؟

کف پای صاف در زمان جنینی در اثر انتقال ژنی به جنین انتقال پیدا می‌کند بنابراین کف پای صاف ارثی است و این عارضه فقط از طریق ژن‌ها انتقال داده می‌شود. در خانواده‌هایی که یکی از والدین یا یکی از افراد خانواده والدین دچار صافی کف پا است احتمال انتقال کف پای صاف به جنین افزایش خواهد یافت.

همان‌گونه که پیش‌ازاین به این موضوع اشاره کردیم عوامل دیگری همچون چاقی یا برخی آسیب‌ها و مشکلاتی ازجمله شلی لیگامانی، زانوی ضربدری شدید و تغییر خط وزن بدن و همچنین افرادی که دچار بیماری‌هایی همانند میلومننگوسل و فلج اطفال یا آسیب‌های مغزی نیز هستند می‌توانند صافی کف پا و عوارض آن را تجربه کنند.

حتماً بخوانید: همه چیز درباره پروتزهای دست

کف پای صاف چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

صافی کف پا نیز همانند سایر عارضه‌های اسکلتی عوارض و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد پس بهتر است با این مشکلات آشنایی داشته باشید تا در صورت مشاهده هریک از آن‌ها، بی‌تفاوت از کنارشان عبور نکنید.

اولین عارضه‌ای که کف پای صاف ایجاد می‌کند، ایجاد چرخش یا انحراف پاشنه است که انحراف پاشنه شکلی همانند تصویر زیر ایجاد خواهد شد.

انحراف پاشنه ایجاد شده به دلیل کف پای صاف
چرخش یا انحراف پاشنه

اگر به ویدیو دقت کنید می‌توانید چرخش و انحراف پاشنه در اثر صافی کف پا را مشاهده کنید👇🏻 :

دومین عارضه‌ی صافی کف پا ایجاد می‌کند، ژنووالگوم یا زانوی ضربدری است که زانوی ضربدری به دنبال اثر چرخش و انحراف پاشنه ایجاد خواهد شد.

کف پای صاف درمان می‌شود؟

سؤال مهم دیگر که بسیاری از ما میپرسند این است که آیا کف پای صاف درمان می‌شود یا خیر؟

کف پای صاف بدون جراحی قابل درمان نیست باز هم اینجا به این میرسیم که آیا کف پای صاف ارثی است؟ بله، چون کف پای صاف ارثی است درصورتی‌که بخواهید یک قوس برای پا ایجاد کنیم، انجام جراحی یکی از گزینه‌‌ها است.

علت پوشیدن کفش و کفی طبی در افرادی که دچار کف پای صاف هستند، چیست؟

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های کنترل عوارض کف پای صاف، استفاده از کفش و کفی طبی است، این کفش و کفی‌ها را به‌هیچ‌عنوان به‌صورت آماده تهیه نکنید.

بهترین روش تهیه کفش و کفی طبی مراجعه به مراکز ارتوپدی و انجام اسکن است در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با کمک پیشرفته‌ترین دستگاه اسکن از کف پا شما اسکن می‌گیریم و بهترین و مناسب‌ترین کفش و کفی را برای کنترل عوارض ناشی از کف پای صاف برای شما عزیزان می‌سازیم تا از تشدید عوارض و خطرساز شدن صافی کف پا جلوگیری کنیم.

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه و خرید کفش یا کفی مخصوص صافی کف پا و همچنین انجام اسکن در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

شماره تماس برای دریافت نوبت:

(داخلی دو) ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

آدرس ما:

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا