بریس زانو پرانتزی

بریس زانو پرانتزی

یکی از دفورمیتی‌های رایج زانو در کودکان و بزرگسالان، زانوی پرانتزی است که یکی از روش‌های رایج برای اصلاح فرم زانو‌ها ساخت بریس‌های اصلاحی است. بریس‌های اصلاحی زانو درواقع وسایلی هستند که زانو‌ها را در حالت طبیعی و اصلاحی قرار می‌دهند تا دفورمیتی زانوها اصلاح شود، استفاده از بریس‌ زانو پرانتزی یکی از بهترین روش‌های درمان و اصلاح زانو‌هاست. قیمت بریس زانوی پرانتزی براساس برخی فاکتورها متفاوت است.

چه عواملی باعث ایجاد زانوی پرانتزی می‌شوند؟

درصورتی‌که با افزایش سن کودک دفورمیتی‌ها به صورت طبیعی درمان نشوند باید برای درمان ‌آن‌ها اقدام کرد، عوامل مختلفی باعث ایجاد زانوی پرانتزی و ساق پرانتزی می‌شوند.

یکی از این عوامل نشستن‌های قورباغه‌ای شکل است که در کودکان هم بسیار رایج است. اضافه وزن هم یکی از عوامل تشدید زانوی پرانتزی است، کمبود برخی املاح و ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد استخوان‌ها از جمله ویتامین D و کلسیم و…

همچنین زودتر از موعد راه افتادن کودک، یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده زانوی پرانتزی است و ضمناً استفاده از پوشک‌های سایز بزرگ هم می‌تواند علت ایجاد زانوی پرانتزی در کودکان باشد.

عوارض ناشی از زانو‌ی پرانتزی

زانوی پرانتزی علاوه بر ساییدگی مفاصل عوارض دیگری نیز به دنبال دارد، تغییر در نحوه راه رفتن و لنگش، کوتاه شدن طول پا خصوصاً در دفورمیتی‌های یکطرفه، چرخش لگن به سمت پای دفورمه شده، ساییدگی کناره‌های خارجی کفش، درد در زانو و همچنین خستگی زودرس ازجمله عوارض ناشی از زانو‌ی پرانتزی است.

روش‌های درمان زانوی پرانتزی

برای درمان زانوی پرانتزی روش‌های متعددی وجود دارد که بر اساس شرایط و سن هر فرد روش‌های درمان متفاوتی به فرد عرضه خواهد شد، درصورتی‌که زانوی پرانتزی خفیف باشد معمولاً استفاده از کفش و کفی‌های طبی با شیب دادن پا در جهت کنترل دفورمیتی و جابه‌جایی خط وزن بدن را توصیه می‌کنیم.

این نوع کفش و کفی ارتوپدی برای هرکسی سفارشی ساخته می‌شود، لذا از استفاده از کفی‌های آماده جداً خودداری فرمایید چرا که ممکن است موجب افزایش درد و افزایش ساییدگی زانو شوند.

درصورتی‌که انحراف شدید باشد برای افراد بریس‌های اصلاحی می‌سازیم و در کنار استفاده از بریس‌ زانو پرانتزی و استفاده از کفش و کفی طبی، انجام حرکات ورزشی و اصلاحی بسیار مهم است. در صورتی که انحراف بسیار شدید و پیش‌رونده باشد، انجام عمل‌های جراحی را به افراد توصیه می‌کنیم.

پس متوجه شدید روش درمان، براساس وضعیت و  میزان انحراف زانوی هر فرد مشخص ‌می‌شود و لازمه مشخص شدن این انحراف مراجعه به پزشک متخصص است.

نحوه عملکرد بریس زانو پرانتزی

بریس زانو پرانتزی برای هر شخص با توجه به میزان انحراف فرد و وضعیت زانو‌ها ساخته می‌شود و حضور فرد برای اندازه‌گیری محیط اطراف زانو و ساق الزامی است.

بریس زانو پرانتزی همانند ارتودنسی برای دندان‌ها عمل می‌کند، به این صورت که با اعمال فشار تدریجی بر روی اوج انحراف زانو‌ها و هل دادن زانو به وضعیت اصلاحی در کنار انجام ورزش‌های اصلاحی زانو پس از مدتی زانو‌ها اصلاح می‌شوند و برای اینکه زانو‌ها در وضعیت صحیح باقی بمانند تقویت عضلات ناحیه زانو در هنگام استفاده از بریس بسیار مهم است.

بریس (زانوبند) برای درمان زانوی پرانتزی
بریس (زانوبند) برای درمان زانوی پرانتزی

قیمت بریس اصلاحی زانو پرانتزی

همه‌ی بریس‌های اصلاحی زانوی پرانتزی در کلینیک کوشا دارای تعرفه‌هایی هستند که وزارت بهداشت و درمان اعلام می‌کند، اما ازآنجایی‌که بریس‌ها کاملا سفارشی و ساختنی هستند و پس از اندازه‌گیری و با توجه به شرایط فرد در معاینات بالینی ساخته می‌شوند و بریس اصلاحی برای هر فرد با توجه به مقدار و نوع دفورمیتی خود فرد تهیه می‌شود، پس طبیعتاً بریس هر بیمار با دیگری متفاوت است.

عاملی که موجب می‌شود قیمت بریس‌ زانو پرانتزی افزایش و یا کاهش یابد، این است که چه فاکتور‌هایی به بریس‌ها افزوده و یا کم شود و مشخص است که قیمت بریس نیز با توجه به فاکتور‌های مختص بیمار متغیر است و نمی‌توان قیمت ثابتی را برای بریس اصلاحی زانوی پرانتزی عنوان کرد.

هزینه ساخت و قیمت بریس زانوی پزانتزی در سال ۱۴۰۲ در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا تقریباً برای هر پا سه میلیون (۳.۰۰۰.۰۰۰) تومان است البته این قیمت هرساله مقداری افزایش می‌یابد.

بریس‌های اصلاحی را از کجا تهیه کنیم؟

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک کوشا و انجام معاینات بالینی و بررسی رادیوگرافی از مفصل زانو و وضعیت ساق پا نسبت به دریافت بریس‌ زانوی پرانتزی اقدام کنید.

این بریس‌های اصلاحی برای هر شخصی با توجه به شدت انحراف و محل اوج انحراف سفارشی ساخته می‌شود و حضور فردا در تمامی مراحل اعم از معاینه، پرو و تحویل بریس الزامی می‌باشد.

سخن پایانی

در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با استفاده ازنظر متخصصان، روش‌های درمان انحرافات زانو مخصوصا درمان زانو پرانتزی را به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد و با توجه به شرایط بدن شما و همچنین سن و میزان انحراف، بهترین بریس را به شما پیشنهاد خواهیم کرد و تا پایان دوره درمان در کنارتان خواهیم بود.

برای انجام معاینات لازم و شروع درمان می‌توانید از طریق صفحه درخواست نوبت و خدمات اقدام نمایید و یا در ساعات کاری به صورت حضوری به کلینیک مراجعه کنید.

آدرس کلینیک: تهران – خیابان ملاصدرا – رو به روی بیمارستان بقیه الله – پلاک صد و نود و سه – طبقه پنج – واحد سیزده

شماره تماس کلینیک: ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا