جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
یکی از روش‌های درمان خار پاشنه با کفی طبی

کفی برای خار پاشنه

یکی از راهکارهایی که در جهت کاهش درد‌های ناشی از خار پاشنه به افراد توصیه می‌کنیم، استفاده از کفی برای خارپاشنه است. کفی‌‌های مخصوص خار پاشنه به توزیع فشار در همه‌ قسمت‌های کف پا کمک می‌کنند و با کاهش فشار در ناحیه پاشنه و افزایش وزن گیری در ناحیه میانی پا در کاهش درد بسیار مؤثر هستند. در ادامه بیشتر با کلیت خار پاشنه و کفی برای خار پاشنه آشنا می‌شویم.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه یک زائده استخوانی است که به علت فشار‌های مداوم و آسیب دیدگی بافت نرم کف پا تشکیل می‌شود. این زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه ایجاد می‌شود و فعالیت‌های روزمره فرد را با مشکلاتی همراه می‌سازد.

افرادی که دچار خار پاشنه هستند در هنگام ایستادن و راه رفتن، خصوصاً راه رفتن بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب در ناحیه پاشنه پا شکایت می‌کنند و به دنبال رفع درد‌های ایجادشده هستند. شما می‌توانید بعد از خواند این مطلب، مقاله درمان خار پاشنه بدون جراحی را نیز بخوانید.

علت‌ ایجاد خار پاشنه چیست؟

توجه داشته باشید که خار پاشنه معمولاً در کوتاه مدت ایجاد نمی‌شود و مدت‌زمانی نسبتاً طولانی برای تشکیل آن زمان لازم است، معمولاً افرادی که دچار اضافه‌وزن هستند بیشتر در معرض ابتلا به عارضه و زائده خار پاشنه قرار دارند؛ چون همواره این افراد فشار‌های اضافی بر ناحیه کف پا وارد می‌کنند و بافت نرم کف پای این اشخاص بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی و ایجاد زائده استخوانی قرار دارند.

پوشیدن کفش‌های نامناسب مانند کفش‌های پاشنه بلند و یا کفش‌های تنگ و یا کفش‌هایی که زیره آن‌ها بسیار تخت است، برای مدت طولانی و همچنین ایستادن‌های طولانی مدت با کفش‌های نامناسب یکی دیگر از علت‌های ایجاد خار پاشنه است.

همچنین افزایش سن و ایجاد ضعف‌های عضلانی هم می‌توانند علت ایجاد خار پاشنه باشند، باید به این نکته توجه داشته باشید که پوشیدن یک کفش مناسب با یک کفی طبی که متناسب با پای شما ساخته می‌شود می‌تواند از تشکیل خارپاشنه یا خار استخوانی جلوگیری کند یا در صورت تشکیل خار پاشنه از تشدید آن پیشگیری کند.

تشخیص خار پاشنه

بعد از مشاهده علائم خار پاشنه و مراجعه به کلینیک، سؤالاتی درباره علائم مشاهده شده و شرح دقیق درد و ناحیه درد و همچنین سابقه بیماری‌های کف پا همانند وجود صافی کف پا یا قوس زیاد پا با انجام اسکن کف پا از افراد انجام می‌دهیم.

معمولاً بعد از انجام معاینات بالینی و شرح‌حال بیمار، عارضه خار پاشنه قابل تشخیص است اما در صورتی که تشخیص خار پاشنه با انجام معاینات بالینی ممکن نباشد می‌توانیم با استفاده از تصاویر رادیولوژی از وجود این عارضه مطلع شویم و راهکار‌های درمان را به فرد ارائه دهیم، البته خار پاشنه در مراحل ابتدایی ممکن است در عکس رادیوگرافی دیده نشود.

درمان خارپاشنه

همانطور که گفتیم خارپاشنه در مدت زمان کوتاهی تشکیل نشده است پس نباید انتظار داشته باشید در مدت زمان کوتاه شاهد از بین رفتن و درمان آن باشید بلکه باید برای درمان و رفع خار پاشنه صبور باشید.

یکی از راهکار‌های درمان خار پاشنه استفاده از کفی‌های طبی و برداشتن فشار‌های اضافی در ناحیه پاشنه پا و انتقال وزن به ناحیه میانی پا می‌باشد و بعد از تهیه این کفی‌ها و استفاده از آن‌ها در مدت زمان کوتاهی می‌توانید شاهد کاهش و یا رفع درد‌های ایجادشده باشید.

کفی‌ برای خار پاشنه بعد از انجام اسکن و مشخص شدن نقاط پرفشار ساخته می‌شوند و برای هر فرد متفاوت‌اند، کفی طبی یا ارتوپدی به‌هیچ‌عنوان به‌صورت آماده به فروش نمی‌رسند، توجه کنید که کفی‌های آماده ممکن است باعث تشدید عارضه خار پاشنه شوند.

چرخاندن و غلط دادن بطری حاوی آب یخ در ناحیه قوس کف پا برای کاهش التهاب عضلات کف‌پایی در کاهش درد، بسیار مؤثر است.

ضمناً انجام ورزش‌های مخصوص در کنار استفاده از کفی‌‌ برای خارپاشنه در کاهش درد، بسیار کاربردی و مؤثر هستند.

از دیگر روش‌های درمان خار پاشنه می‌توان به تزریق کورتون اشاره کرد که البته این روش برای کاهش درد دائمی نیست و تعدادی از افراد بعد از تزریق کورتون همچنان شاهد درد در کف پا بوده‌اند.

انجام جراحی نیز می‌تواند در درمان خار پاشنه به افراد کمک کند اما ما تمرکز و هدف‌مان درمان و کنترل به روش غیرجراحی با استفاده از کفی برای خار پاشنه می‌باشد.

صحبت نهایی

خوشبختانه بسیاری از افرادی که دچار خار پاشنه هستند با استفاده از کفی و صندل‌های مخصوص خار پاشنه شاهد کاهش و رفع درد‌های شدید ناحیه کف پا بوده‌اند. ما در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا با انجام اسکن و ساخت صندل و کفی برای خار پاشنه در جهت درمان و رفع درد‌ها آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا