جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بهترین سن برای درمان زانوی پرانتزی

بهترین سن برای درمان زانوی پرانتزی

زانو پرانتزی یکی از انحرافات زانو است که بهترین سن برای درمان زانوی پرانتزی بستگی به شرایط فرد و علت به وجود آمدن این انحراف دارد و این انحراف می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. برای درمان زانوی پرانتزی یا ژنو واروم با متوجه شدن علت می‌توانیم بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد کنیم.

زانو پرانتزی

دفورمیتی زانوها مثل زانوی پرانتزی ازجمله مشکلاتی است که در بین بسیاری از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان شایع است اما سؤال‌های متعددی مطرح می‌شود این است که زانوی پرانتزی چیست و چگونه درمان می‌شود؟ بهترین سن برای درمان زانوی پرانتزی چه زمانی است؟ آیا پای پرانتزی در بزرگسالان هم درمان می‌شود؟ کودکان تا چه سنی زانوی پرانتزی دارند؟ پای پرانتزی چه عوارضی را به دنبال دارد؟

با ما همراه باشید تا به این پرسش‌ها پاسخ دهیم و جزئیات بیشتری در زمینه زانوی پرانتزی یا ژنو واروم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

زانوی پرانتزی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

پای پرانتزی نوعی از دفورمیتی زانوها است که موجب می‌شود ران و ساق نسبت به یکدیگر طوری زاویه‌دار شوند که زانوها همانند پرانتز به نظر برسند. در این نوع انحراف، قسمت داخلی مفصل زانو به یکدیگر نزدیک و قسمت خارجی مفصل زانو از یکدیگر فاصله می‌گیرند.

همه کودکان با زانوی پرانتزی متولد می‌شوند و به‌تدریج با افزایش سن و حذف پوشک تا دو سالگی زانوی پرانتزی آن‌ها کاهش می‌یابد. اگر با افزایش سن کودک زانوی پرانتزی روند کاهشی نداشته باشد و حتی افزایش یابد، اقدامات لازم برای معاینه وضعیت دفورمیتی الزامی است.

نحوه درمان زانوی پرانتزی به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی‌توانیم برای همه یک نوع درمان مشخص را در نظر بگیریم. نحوه درمان زانوی پرانتزی به عواملی از جمله سن فرد، علت ایجاد زانوی پرانتزی، سطح کلسیم و ویتامین دی، میزان انحراف و عوارضی که انحراف زانوی پرانتزی ایجاد کرده است، بستگی دارد.

هنگامی‌که زانوی پرانتزی خفیف باشد راهکارهای درمانی متفاوتی نسبت به زمانی که انحراف شدید باشد به فرد پیشنهاد می‌کنیم. گاهی نیز زانوی پرانتزی به دنبال از بین رفتن راستای صحیح بدن ایجاد می‌شود که در این صورت باید به دنبال اصلاح وضعیت بدن باشیم تا به دنبال آن زانوی پرانتزی نیز اصلاح شود.

روش‌های اصلاح زانوی پرانتزی شامل انجام ورزش‌های اصلاحی، استفاده از بریس و زانوبند‌ها، کفش طبی و جراحی می‌باشد که با توجه به‌شدت انحراف، روش اصلاح در هر شخص هم متفاوت است.

بهترین سن برای درمان زانوی پرانتزی چه زمانی است؟

بهترین سن برای درمان زانوی پرانتزی قبل از پایان دوره بلوغ اسکلتی است که در این سن استخوان‌ها در حال رشد هستند و صفحات رشد کاملاً باز هستند و ما می‌توانیم دفورمیتی‌‌های اسکلتی را بدون نیاز به جراحی اصلاح کنیم.

هر چه سن بالاتر برود و صفحات رشد به سمت بسته شدن بروند، زمان درمان طولانی‌تر شده و میزان اصلاح نیز کاهش می‌یابد، به‌طوری‌که در میانسالی نباید انتظار اصلاح انحرافی را داشته باشید که نیمی از زندگی‌تان را درگیر آن بوده‌اید.

در میانسالی و در افرادی که تخریب و آرتروز مفصل شروع شده است، استفاده از زانوبند بیشتر به‌منزله کاهش فرآیند تخریب و ساییدگی مفاصل زانو استفاده می‌شود و در سنین کودکی و نوجوانی این زانوبند‌ بیشترین تأثیر خود را برای اصلاح به‌جای می‌گذارد.

چرا درمان غیر جراحی زانوی پرانتزی؟

درمان‌های غیر جراحی همواره نسبت به جراحی مزیت‌هایی را به همراه دارد اولین مزیت درمان غیر جراحی هزینه مناسب آن است. هزینه‌ی درمان غیر جراحی به‌گونه‌ای است که هر فردی می‌تواند از این نوع درمان بهره‌مند شود.

دومین مزیت آن این است که فرد هم‌زمان با شروع درمان می‌تواند تمامی فعالیت‌های خود را انجام دهد و نیاز به استراحت‌های طولانی مدت ندارد و همچنین عوارضی که جراحی به جای می‌گذارد در درمان غیر جراحی زانوی پرانتزی وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

اصلاح و درمان زانوی پرانتزی به کمک زانوبند‌های اصلاحی، کفش و کفی‌های طبی ساخته شده در کلینیک کوشا بهترین گزینه برای درمان زانوی پرانتزی بدون جراحی است و برای اطلاع از کاربرد این روش برای شما پس از مراجعه حضوری به کلینیک و انجام رادیوگرافی از زانوها و بررسی صفحه رشد و همچنین معاینه بالینی هر فرد، میزان تأثیرپذیری بریس مشخص می‌شود.

برای انجام نوبت‌دهی حضوری می‌توانید در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید.

021-88609914

ضمناً می‌توانید از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات ، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا