جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
درمان انحراف گردن

درمان انحراف گردن

انحراف گردن که با نام تورتیکولی گردن نیز شناخته می‌شود شامل نوعی کجی است که در ناحیه گردن رخ می‌دهد. در عارضه انحراف گردن عضلات مختلفی درگیر خواهند شد و درمان انحراف گردن شامل روش‌های متفاوتی است درحالی‌که ممکن است تورتیکولی گردن در بعضی از افراد بدون نیاز به درمان و اقدام خاصی پس از گذشت چندین هفته درمان شود در ادامه روش‌های درمان انحراف گردن را معرفی می‌کنیم.

انحراف گردن چیست؟

انحراف گردن یا تورتیکولی گردن باعث چرخیدن گردن و ایجاد انحراف گردن می‌شود و این عارضه به علت انقباض عضلانی عضلات گردن ایجاد می‌شود، گردن ممکن است به سمت چپ یا راست چرخش پیدا کند در نتیجه فرد توانایی صاف نگه‌داشتن گردن را نخواهد داشت انحراف گردن در کودکان و بزرگسالان ایجاد می‌شود.

این عارضه  در کودکان بیشتر به صورت اکتسابی ایجاد خواهد شد و در بزرگسالان نیز ممکن است در اثر عواملی ازجمله آسیب‌های فیزیکی و یا آسیب نخاعی ایجاد شود.

با استفاده از روش‌های مختلف احتمال درمان این عارضه بسیار زیاد است و ممکن است در برخی موارد به علت تشدید انحراف و ناتوانی در درمان غیر جراحی، انجام جراحی را به افراد توصیه کنیم اما در اکثر موارد انحراف گردن بدون نیاز به جراحی و تنها با مصرف برخی دارو‌ها و انجام ورزش و فیزیوتراپی و همچنین استفاده از انواع بریس درمان خواهد شد.

این عارضه می‌تواند فعالیت‌های روزمره را دچار اختلال کند مثلاً افرادی که دچار انحراف گردن هستند در انجام دادن فعالیت‌هایی همانند ورزش کردن و رانندگی دچار اختلال خواهند شد.

چه عواملی باعث ایجاد انحراف گردن می‌شوند؟

یکی از عواملی که باعث ایجاد انحراف گردن خواهد شد، انقباض نوعی عضله است که با نام عضله (SCM) یا عضله جناغی پستانی شناخته می‌شود، انقباض این عضله باعث ایجاد محدودیت‌های حرکتی در ناحیه گردن خواهد شد.

در انحراف گردن عضلات زیادی درگیر خواهند شد این عضلات توسط اعصاب نخاعی کنترل می‌شوند، این اعصاب نخاعی وظیفه کنترل حرکات گردن و شانه‌ها را بر عهده دارند و درصورتی‌که اعصاب نخاعی دچار آسیب شوند فرد در به حرکت درآوردن گردن و شانه‌ها دچار اختلال خواهد شد.

عوامل دیگری در ایجاد انحراف گردن نقش دارند شامل موارد زیر هستند:

  • آسیب‌های نخاعی
  • تومور‌های استخوانی و مغزی
  • استفاده از برخی داروها
  • آسیب‌دیدگی‌های گردنی

علائم انحراف گردن

انحراف گردن علائمی را به همراه خواهد داشت و این علائم می‌توانند در مدت‌زمانی طولانی و یا ناگهانی خود را نمایان کنند با مشاهده هر یک از علائم انحراف گردن بهتراست که بدون توجه به موقتی یا دائمی بودن آن با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

علائم انحراف گردن شامل مواردی است که در ادامه نام‌برده شده است.

  • ناتوانی درحرکت دادن سر 
  • سفت شدن عضلات گردنی
  • عدم تقارن در شانه‌ها
  • خمیدگی چانه به سمت هریک از شانه‌ها
  • احساس درد‌های خفیف و شدید در ناحیه گردن

روش‌های درمان انحراف گردن

روش‌هایی که با نام روش‌های درمان انحراف گردن معرفی می‌شوند به‌منظور کاهش دادن عضلات دچار انقباض انجام می‌شود و در روش‌های درمان انحراف گردن عضلات درگیر انقباض کمتر از پیش خواهند شد.

روش‌های درمان متفاوتی برای درمان انحراف گردن ارائه خواهد شد که با توجه به‌شدت انحراف و عضلات درگیر شده متفاوت است این روش‌های درمان شامل استفاده از برخی دارو‌ها، انجام ورزش‌ها و فیزیوتراپی و انجام جراحی است.

دارو‌ها

استفاده از برخی دارو‌ها همانند سم بوتولینم می‌تواند باعث کاهش انقباض عضلات گردن شود البته باید به این موضوع توجه کنید که استفاده مکرر از این روش می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد.

درمان انحراف گردن با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و انجام حرکات کششی به‌صورت مداوم می‌تواند باعث انعطاف‌پذیری عضلات گردن و جلوگیری از سفت شدن و انقباض گردن شود، درمان انحراف گردن با فیزیوتراپی یکی از روش‌های غیرجراحی اصلاحی گردن به حساب می‌آید.

درمان انحراف گردن با جراحی

درمان انحراف گردن با جراحی بیشترین تأثیر را خواهد داشت البته این روش زمانی انجام می‌شود که دیگر روش‌های اصلاحی در درمان انحراف گردن اثرگذار نباشند. نحوه انجام جراحی نیز با توجه به علتی که در ایجاد انحراف گردن نقش دارد و همچنین عضلاتی که درگیر شده‌اند، متفاوت است.

عوارض انحراف گردن

انحراف گردن نیز همانند سایر عارضه‌های ایجادشده در بدن عوارضی را به دنبال خواهد داشت و عوارض انحراف گردن در کودکان و بزرگسالان با یکدیگر متفاوت است. عوارض انحراف گردن در کودکان می‌تواند به شکل دفورمیتی صورت به علت عدم حرکت عضله‌ای به نام عضله استرنوماستوئید یا عضله جناغی پستانی که وظیفه خم کردن و حرکت گردن به دو طرف را بر عهده دارد، ایجاد شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا