جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
علت درد ستون فقرات نوجوانان

علت درد ستون فقرات نوجوانان

از علت‌ درد در ستون فقرات نوجوانان می‌توانیم به مواردی ازجمله اسکولیوز، کیفوز، آسیب دیدگی‌های فیزیکی، شکستگی، تومور، فتق دیسک، عفونت و التهاب ستون فقرات اشاره کنیم. بیشترین آمار درد در ستون فقرات نوجوانان مربوط به اختلالات ستون فقرات از جمله انحرافات ستون فقرات است که امروزه در بیشتر نوجوانان دیده می‌شود. این بدشکلی و دفورمیتی‌ها می‌تواند درد‌هایی در محل انحراف ایجادشده ایجاد کند، پس از اصلاح این انحرافات درد‌های ایجاد شده نیز از بین خواهد رفت در ادامه به انواع انحرافات ستون فقرات و نحوه درمان هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

انواع انحرافات ستون فقرات

انحرافات ستون فقرات به دو دسته تقسیم می‌شوند و هریک از این انحرافات دارای علائم و عوارضی هستند ولی تفاوت زیادی در نحوه درمان ندارند بلکه به علت تفاوت در محل انحراف، نحوه اعمال فشار و پد گذاری متفاوتی دارند. ضمناً شما می‌توانید با علائم انحراف ستون فقرات در این مقاله آشنا شوید.

کیفوز

اولین انحراف ستون فقرات که در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان شایع است؛ انحراف کیفوز می‌باشد و کیفوز با عنوان گوژ پشت و یا قوز کمر نیز شناخته می‌شود و می‌تواند در هر دوره از زندگی ایجاد شود و تشدید یابد.

اسکولیوز

دومین انحراف ستون فقرات با نام اسکولیوز شناخته می‌شود و به معنی از دست رفتن راستای صحیح ستون فقرات است و هنگامی که از پشت به کمر نگاه می‌کنیم، ستون فقرات باید به شکل یک خط صاف | دیده شوند اما فردی که دچار اسکولیوز است این راستای صحیح را از دست خواهد داد و ممکن است این خط صاف در نقاطی به‌صورت کج دیده شوند.

البته شکل ظاهری اسکولیوز با توجه به شدت انحراف و سن فرد و نوع اسکولیوز متفاوت است و این انحراف نیز همانند کیفوز ممکن است در زمان جنینی، کودکی، نوجوانی و بزرگسالی ایجاد شود.

آسیب دیدگی‌های فیزیکی و ایجاد درد در ستون فقرات

آسیب دیدگی‌های فیزیکی از جمله آسیب‌هایی که در اثر تصادف و یا ضربه‌های شدید ایجاد می‌شود، می‌تواند درد‌هایی را در ستون فقرات ایجاد کند.

شکستگی‌ها

شکستگی ستون فقرات با توجه محل شکستگی و شدت آسیب‌دیدگی متفاوت است، شکستگی‌های ستون فقرات علائمی ازجمله درد در ناحیه کمر و گردن و درد در هنگام انجام فعالیت‌هایی همچون ورزش کردن یا راه رفتن تشدید می‌یابد و با استراحت کردن و دراز کشیدن فرد کاهش می‌یابد.

تومور‌های ستون فقرات

از بارزترین علائم تومور‌های ستون فقرات می‌توانیم به احساس درد در کمر و گردن اشاره کنیم و با وجود تومور در یکی از مهره‌های ستون فقرات ممکن است در انتهای عصب‌های ستون فقرات فشار‌های زیادی وارد کند در نتیجه این فشار‌ها درد‌ در این ناحیه نیز افزایش خواهد یافت.

فتق دیسک

فتق دیسک به معنی بیرون‌زدگی دیسک کمر است و دیسک‌های ستون فقرات را از یکدیگر مجزا می‌سازد و باعث انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌شوند. اگر یکی از این دیسک‌ها دچار آسیب‌دیدگی شود، فتق دیسک ایجاد می‌شود از جمله علائم فتق دیسک احساس درد در ستون فقرات است.

عفونت و التهاب ستون فقرات

عفونت ستون فقرات می‌تواند باعث احساس درد و خشکی در کمر و گردن شود علاوه بر آن تب و لرز نیز ازجمله علائم عفونت و التهاب ستون فقرات است.

برای تشخیص علت درد در ستون فقرات به کجا مراجعه کنیم؟

برای تشخیص علت درد در ستون فقرات بهتر است با یک فرد متخصص ارتوپد مشورت کنید و پس از تشخیص قطعی درصورتی‌که علت درد در ستون فقرات یکی از دلایل کیفوز یا اسکولیوز باشد، می‌توانید از تجربه متخصصان ما در کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی کوشا بهره بگیرید.

سخن پایانی

شما عزیزان می‌توانید به کمک متخصصین ما به درد‌های ناحیه کمر خود پایان دهید و بدون درد و نگرانی به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهید. علاوه بر تسکین درد به درمان انحراف ستون فقرات کمک می‌کنیم و تا زمان اصلاح دفورمیتی کمر شما کنارتان هستیم، شما می‌توانید برای ارتباط با ما در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید.

تلفن تماس جهت نوبت دهی (داخلی دو)

۰۲۱-۸۸۶۰۹۹۱۴

آدرس ما:

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

ضمناً می‌توانید از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا