جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
درمان کیفوز با بریس

درمان کیفوز با بریس

ممکن است چنین تصور کنید که کایفوز یا گوژپشتی درمان قطعی ندارد اما بهتر است بدانید که امروزه درمان کیفوز حتی بدون استفاده از روش‌های جراحی و تنها به کمک بریس است و در ادامه به بررسی نحوه درمان کیفوز با بریس یا کمربند بدون جراحی می‌پردازیم.

کیفوز یا گوژپشتی

امروزه ناهنجاری‌های ستون فقرات نسبت به زمان گذشته پیشرفت بیشتری داشته‌اند و علت این پیشرفت می‌تواند سبک زندگی افراد باشد. ممکن است در اطرافتان مشاهده کرده باشید که کودکان برای بازی کردن، نشستن، کتاب خواندن و… کمر خود را خمیده می‌کنند و این خمیدگی را برای مدت طولانی ادامه می‌دهند.

این نوع نشستن به‌صورت مداوم یکی از علل ایجاد کیفوز ایدیوپاتیک در نوجوانی است. کیفوز یا گوژپشتی یک نوع اختلال و ناهنجاری در ستون فقرات است که باعث خمیده شدن ستون مهره‌ها خواهد شد و نام دیگر کیفوز، قوز یا همان گوژپشتی است که از زمان قدیم تا به امروز افراد زیادی به آن دچار شده‌اند.

بسیاری از بیماری‌هایی که روی ضعف عضلات مؤثر هستند نیز می‌توانند کایفوز را ایجاد کنند، بیماری‌هایی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، شلی مفصلی بیش‌ازحد، کمبود شدید ویتامین دی و… می‌توانند به‌تدریج در فرد کیفوز ایجاد کنند.

نوعی دیگر از کیفوز به نام کیفوز مادرزادی وجود دارد که از زمانی که نوزاد شروع به نشستن می‌کند، قابل‌تشخیص است و علت آن نشستن‌های نادرست نیست بلکه به علت عدم تشکیل صحیح ستون فقرات در دوران جنینی ایجاد خواهد شد، نحوه درمان هر یک از این نوع کایفوز‌ها متفاوت است.

شما در ادامه با نحوه درمان کیفوز با بریس یا کمربند بدون جراحی آشنا می‌شوید که ممکن است تا به حال درباره آن چیزی نشنیده باشید اما همین ابتدا لازم است بدانید که این روش روی اکثر افراد جواب می‌دهد.

کیفوز ایدیوپاتیک

کیفوز ایدیوپاتیک شایع‌ترین نوع کیفوز است و این کایفوز به دلیل خم نشستن‌های مداوم و عدم رعایت اصول صحیح نشستن و ایستادن، در زمان کودکی و نوجوانی ایجاد می‌شود و منجر به ضعیف شدن تدریجی عضلات تنه در طی سال‎‌ها شده که همین امر کیفوز را تشدید می‌کند. کیفوز ایدیوپاتیک پس از شروع دوره نوجوانی با جهش رشد نوجوان، به اوج خود خواهد رسید.

علت این اتفاق این است که استخوان‌ها شروع به رشد می‌کنند و هرگونه انحرافی در ساختار اسکلتی بدن بیشتر از پیش خود را نمایان خواهد ساخت، کایفوز ایدیوپاتیک ساختار صحیح ستون فقرات را از بین می‌برد و درصورتی‌که در زمان مناسب برای درمان آن اقدامی انجام نشود پیش‌رونده خواهد بود و با افزایش سن، نسبت به قبل بیشتر می‌شود.

کیفوز ایدیوپاتیک قبل از سن بلوغ اسکلتی که معمولاً در سنین قبل از نوزده سالگی اتفاق می‌افتد، با درمان کیفوز با بریس یا کمربند بدون جراحی به تنهایی قابل اصلاح است و در ادامه به نحوه درمان کایفوز ایدیوپاتیک با استفاده از بریس می‌پردازیم.

درمان کیفوز ایدیوپاتیک با بریس

کیفوز ایدیوپاتیک به دلیل اینکه ریشه مادرزادی ندارد و در زمان کودکی و نوجوانی ایجاد می‌شود می‌توان آن را در زمان مناسب با انجام اقداماتی قابل اصلاح است.

ازجمله این اقدامات استفاده از بریس‌های اصلاحی ستون فقرات است، به زبان ساده این بریس‌ها بر روی محل انحراف، فشار‌هایی ایجاد می‌کند و چون سیستم اسکلتی در حال رشد است می‌توان انحرافات ستون فقرات را به کمک این بریس‌ها یا کمربندهای اصلاحی، کنترل و اصلاح کرد.

گاهی نیز این انحراف بسیار شدید است و نمی‌توان با استفاده از ورزش‌ها و بریس‌های اصلاحی آن را اصلاح کرد و در آن صورت تنها روشی که می‌توان با استفاده از آن کایفوز را اصلاح کرد و روش درمان آن جراحی است.

کایفوز نرمال حدود ۴۵ تا ۵٠ درجه است و کیفوز بالای ۵٠ درجه تا ٧۵ درجه بدون نیاز به جراحی با کمک کمربند (بریس کیفوز) قابل اصلاح است و کایفوز بالاتر از ٧۵ درجه نیاز به جراحی دارد، هرچند در افرادی که بدن منعطفی دارند و در سنین کمتر از ١۴ سال کایفوز آن‌ها تشخیص داده می‌شود حتی کیفوز تا حدود ٨٢ درجه را می‌توان با روش بستن کمربند مخصوص کنترل و اصلاح کرد پس نتیجه می‌گیریم که درمان کیفوز با بریس امکان پذیر است.

بهترین و قدیمی‌ترین بریس برای درمان کایفوز، بریس میلواکی است که شما عزیزان می‌توانید برای اطلاع از ساختار و نحوه عملکرد این بریس که در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا ساخته می‌شود، صفحه مربوط به بریس‌های اصلاحی ستون فقرات را مطالعه بفرمایید.

نکته پایانی

بریس‌های اصلاحی ستون فقرات به علت اینکه باید به صورت سفارشی و با معاینات متعدد برای هر فرد ساخته ‌شوند، لازم است که فرد به یکی از کلینیک‌های ارتوپد فنی مراجعه کند.

ما در کلینیک کوشا با ساخت انواع بریس‌ها و کمربندهای اصلاحی برای اصلاح انحرافات ستون فقرات در خدمت شما عزیزان هستیم، شما می‌توانید برای گرفتن نوبت درمان کیفوز با بریس در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید:

۰۲۱-۸۸۶۰۹۹۱۴ (داخلی دو)

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه پنج واحد سیزده

ضمناً می‌توانید از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا