جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز

بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز

بااینکه دو بریس دیگر هم برای اصلاح اسکولیوز وجود دارد اما گاهی از کمربند یا بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز استفاده می‌شود. بریس چارلستون برخلاف بریس میلواکی بریس پاره‌وقت است و فقط شب‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد در ادامه با نحوه عملکرد، مزایا و معایب بریس چارلستون بیشتر آشنا خواهید شد.

اسکولیوز چیست؟

فرد مبتلا به اسکولیوز دارای یک انحنای جانبی به شکل S یا C در ستون فقرات خود می‌باشد (به تصویر زیر دقت کنید، فرد مبتلابه اسکولیوز شدید می‌باشد و علائم ظاهری آن به‌راحتی قابل‌مشاهده است).

اسکولیوز
اسکولیوز شدید

این انحراف در بعضی موارد شدید است و می‌توان به راحتی آن را تشخیص داد و در بعضی موارد انحراف ایجادشده بسیار خفیف است؛ به‌نحوی‌که ممکن است هیچ‌گونه علائمی نداشته باشد و ازنظر ظاهری نیز تغییر محسوس و قابل‌توجهی ایجاد نشود.

ضمناً انحراف جانبی ایجادشده در هر قسمت از ستون فقرات می‌تواند ایجاد شود اما شایع‌ترین محل‌های ایجاد انحراف اسکولیوز قسمت‌های فوقانی ستون فقرات هستند. بعد از تشخیص انحراف از بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز استفاده می‌شود.

نحوه درمان اسکولیوز‌

با توجه به‌شدت اسکولیوز و سن و شرایط فرد نحوه درمان اسکولیوز متفاوت است اما به‌صورت کلی برای درمان اسکولیوز از روش‌هایی مانند بریس یا کمربند، ترکیب بریس و حرکات اصلاحی، حرکات اصلاحی و فیزیوتراپی و جراحی استفاده می‌کنیم.

انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد بنابراین ممکن است به یک نفر استفاده از بریس را توصیه کنیم و برای فرد دیگر انجام حرکات اصلاحی اسکولیوز و فیزیوتراپی را پیشنهاد دهیم.

به‌عنوان‌مثال برای انحرافات زیر پانزده درجه به بریس نیازی نیست و تنها با انجام ورزش و حرکات اصلاحی می‌توان انحراف افراد را کنترل و درمان کرد و برای انحرافات ۱۵ تا ۳۵ درجه نیز به کمک بریس و حرکات اصلاحی درمان می‌شوند و برای انحرافات شدیدتر از ۳۵ درجه، انجام جراحی گزینه بهتری نسبت به دو روش قبلی است.

بریس‌های اصلاحی اسکولیوز

بریس‌های اصلاحی اسکولیوز شامل بریس بوستون و بریس چارلستون و بریس میلواکی است. این بریس‌ها برای درمان اسکولیوز به‌کاربرده می‌شوند و نتایج بسیار مؤثری خواهند داشت.

نحوه استفاده و مدت‌زمان استفاده هریک از این بریس‌ها با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال بریس میلواکی نوعی بریس اصلاحی است که در طول روز باید ۲۳ ساعت پوشیده شود و معمولاً برای افرادی است که ضعف عضلانی ندارند اما بریس چارلستون بریس شبانه است که در هنگام خواب نقش کنترل و اصلاح‌کنندگی خود را ایفا می‌کند.

نحوه عملکرد بریس چارلستون

نحوه ساخت بریس چارلستون به این صورت است که بیمار خم می‌شود و قالب‌گیری به سمت برآمدگی رو به بیرون انجام می‌شود یعنی بیشترین فشار در خلاف جهت انحراف اعمال می‌شود. این بریس شبانه استفاده می‌شود یعنی فقط در هنگام خواب پوشیده می‌شود و در طول روز فرد می‌تواند به فعالیت‌های خود بپردازد.

بریس یا کمربند چارلستون برای افرادی که به ضعف‌های عضلانی مبتلا هستند و قادر به پوشیدن بریس میلواکی نیستند، مناسب است و می‌توان به کمک بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز اقدام کرد.

نحوه عملکرد بریس میلواکی

بریس میلواکی در طول شبانه‌روز به مدت ۲۳ ساعت پوشیده می‌شود یعنی فرد حتی در هنگام خواب و انجام فعالیت از بریس میلواکی استفاده می‌کند البته ممکن است در ابتدا فرد در استفاده از بریس با سختی‌هایی مواجه باشد اما پس از مدتی، سختی استفاده از بریس از بین خواهد رفت.

این بریس از یک پایه فلزی و چرم ساخته می‌شود و نحوه پد گذاری آن به‌گونه‌ای است که پدگذاری بر روی مهره منحرف‌شده انجام می‌شود و با اعمال فشار‌های دوره‌ای بر خلاف جهت انحراف، اسکولیوز در مدت‌زمان یک سال و نیم تا دو سال، انحراف اصلاح و درمان خواهد شد.

نحوه عملکرد بریس بوستون

بریس بوستون از جنس پروپیلن است در ساخت این بریس قسمت قفسه سینه را برش می‌زنیم درنتیجه مشکلی برای تنفس فرد ایجاد نخواهد شد و نحوه عملکرد بریس بوستون به این شکل است که به کمک بریس با اعمال فشار‌های تدریجی انحراف ایجادشده را اصلاح می‌کنیم.

ضمناً شما با مراجعه به لینک مقاله زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست بیاورید:

مزایا و معایب بریس چارلستون

مزایای استفاده از بریس چارلستون این است که فرد در طول روز می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بپردازد؛ ورزش کند و در بازی‌های گروهی شرکت کند و محدودیت کمتری نسبت به استفاده از بریس میلواکی خواهد داشت.

معایب استفاده از بریس چارلستون این است که در ابتدا فرد نمی‌تواند خواب راحتی داشته باشد و پس از بیدار شدن نیز دردی را احساس می‌کند که ممکن است چندین ساعت به طول بیانجامد، این درد نشانه این است که انحراف در حالت اصلاحی قرارگرفته و جای هیچ نگرانی ندارد.

برای این‌که بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز تأثیر بیشتری داشته باشد، باید به موارد زیر توجه کنید:

  • در زمان مناسب برای درمان اسکولیوز اقدام کنید.
  • در اصلاح اسکولیوز‌های متوسط رو به شدید بریس تأثیر بیشتری دارد.
  • برای تأثیر‌گذاری بیشتر، بریس باید به‌صورت اصولی ساخته شود و به‌صورت منظم مورداستفاده قرار بگیرد
  • ضمناً باید در کنار استفاده از بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز، ورزش‌های اصلاحی نیز به‌درستی و در مدت‌زمان توصیه‌شده انجام شوند.

هزینه و قیمت بریس‌های اصلاحی ستون فقرات

هزینه و قیمت بریس‌های اصلاحی ستون فقرات در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا طبق تعرفه‌ سال ۱۴۰۲ به این صورت است؛ هزینه بریس میلواکی ۹.۵۵۰.۰۰۰ تومان و هزینه بریس چارلستون و بریس بوستون نیز ۷.۵۰۰.۰۰۰ تا ۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان است.

لازم به ذکراست که در سال ۱۴۰۳ این تعرفه‌ها افزایش خواهد یافت و اینکه این قیمت‌ها از سوی انجمن علمی ارتز و پروتز ایران اعلام می‌گردد.

صحبت پایانی

کلینیک ارتوپدی فنی کوشا یکی از بهترین مراکز برای درمان انحرافات اسکلتی همچون اسکولیوز و کیفوز می‌باشد. ما در مسیر درمان کنار شما خواهیم بود و تمام تلاشمان را در جهت درمان و کنترل انحراف شما یا فرزندتان به کارخواهیم گرفت.

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه و خرید انواع بریس‌های اصلاحی ستون فقرات مثل بریس چارلستون برای درمان اسکولیوز در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

شماره تماس برای دریافت نوبت (داخلی دو): ۸۸۶۰۹۹۱۴-۰۲۱

آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا