جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ارتز جمجمه

خار پاشنه

یکی از عواملی که باعث درد در کف پا می‌‎شود، خار پاشنه است که می‌توان به روش‌های غیرجراجی آن را از بین برد و درمان کرد؛ شما در ادامه با کاهش درد خار پاشنه، علائم و علت آن آشنا می‌شوید. همچنین در انتهای این مطلب به اقداماتی که می‌توانید انجام دهید تا از ایجاد این زائده‌ جلوگیری کنید، اشاره می‌کنیم.

علائم خار پاشنه

یکی از مهم‌ترین علائم خار پاشنه، احساس درد در پاشنه پا می‌باشد که این درد با درد‌های ناشی از فعالیت‌های زیاد در طول شبانه‌روز، پوشیدن کفش‌های نامناسب و درد‌هایی که علت آن صافی کف پا می‌باشد، متفاوت است.

دردی که علت آن خار پاشنه است، معمولاً صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب هنگامی‌که چند قدم اول را برمی‌دارید نمایان می‌شود؛ در این زمان بیشترین درد را تجربه می‌کنید که به تدریج بعد از برداشتن چندین قدم کاهش می‌یابد. ضمناً این درد‌ها پس از ایستادن‌های طولانی مدت و بعد از انجام ورزش‌ و فعالیت نیز فرد را درگیر می‌کنند.

علاوه بر درد علائم دیگری همانند التهاب در کف پا و احساس گرما در قسمتی که خار پاشنه تشکیل شده است ازجمله علائم خار پاشنه هستند.

تشخیص خارپاشنه

تشخیص خارپاشنه نیازمند حضور در کلینیک و انجام معاینات فیزیکی است که در اولین مرحله به بررسی و انجام معاینات فیزیکی می‌پردازیم و نقاط موردتوجه ما نقاطی است که فرد دچار درد در این قسمت‌ها شده است.

پس از معاینه فیزیکی دومین مرحله این است که به شرح حال‌گیری بیمار می‌پردازیم و از او می‌خواهیم قسمتی که با درد همراه است و نوع درد و میزان آن را برای ما تشریح کند.

در سومین مرحله تشخیص خار پاشنه انجام می‌شود به این صورت که به کمک تصویربرداری و اسکن کف پا، می‌توانیم وجود خارپاشنه را تشخیص دهیم. در مواردی که خار پاشنه به کمک عکس‌برداری قابل تشخیص نیست یا در وجود با عدم وجود خار پاشنه دچار تردید شده‌ایم می‌توانیم از MRI نیز برای تشخیص خارپاشنه استفاده کنیم.

علت خار پاشنه چیست؟

پیش‌ازاین درباره رباطی به نام فاسیا صحبت کردیم فاسیا قوس کف پا را تشکیل می‌دهد و همانند زه یک کمان است این پرده یا فاسیا ضربه‌هایی که در طول روز به کف پا وارد می‌شود را جذب می‌کند و اگر فشار و ضربه‌های وارد شده به کف پا بیش از اندازه باشد ممکن است آسیب و ترک‌هایی در فاسیا ایجاد شود.

در صورتی که این فشارها مداوم باشند، فاسیا دچار التهاب و رسوب کلسیم می‌شود و خار پاشنه را ایجاد می‌کند. خار پاشنه در میان افرادی که اکثر زمان خود را در حالت ایستاده می‌گذرانند یا در طول روز فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهند، بیشتر دیده می‌شود مثلاً در ورزشکارانی مانند دونده‌ها، فوتبالیست‌ها، کوهنوردان و… که بیشتر زمان خود را در حال راه رفتن و دویدن هستند.

چگونه می‌توان از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کرد؟

آخرین موردی که باید به آن اشاره کنیم این است که چگونه می‌توان از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کرد؟ با رعایت نکات ساده می‌توانید از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کنیم.

رعایت نکاتی از قبیل استفاده نکردن مداوم از کفش‌های تنگ و پاشنه بلند و استفاده از کفش‌های طبی و استاندارد، کاهش وزن در صورت داشتن اضافه وزن، جلوگیری از فشار‌های مداوم و مضاعف به کف پا و عدم ایستادن‌های طولانی مدت می‌توانید تا حد زیادی از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کنیم.

سخن پایانی

از میان روش‌های درمانی خار پاشنه که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم ما به شما استفاده از صندل و کفی طبی یا ارتوپدی را پیشنهاد می‌کنیم که از ارائه این نوع کفی ارتوپدی به مراجعه‌کنندگانمان نتیجه مثبت گرفته‌ایم و خار پاشنه را درمان کرده‌ایم.

شما می‌توانید برای مشاوره، تهیه و خرید کفی و صندل مخصوص خار پاشنه با  متخصصین ما در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید یا به ما مراجعه کنید.

تلفن تماس جهت نوبت دهی (داخلی دو)

۰۲۱-۸۸۶۰۹۹۱۴

آدرس ما:

تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

ضمناً می‌توانید از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات ، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا