جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
روش‌های درمان اسکولیوز

روش‌های درمان اسکولیوز

روش‌های درمان اسکولیوز‌ شامل انجام ورزش و فیزیوتراپی یا حرکات اصلاحی، استفاده از بریس و انجام جراحی است؛ انتخاب یکی از روش‌های درمان اسکولیوز به عوامل متفاوتی مانند سن فرد، میزان انحراف و همچنین نقاطی که دچار انحراف شده‌اند، بستگی دارد.

ورزش و فیزیوتراپی

در مواردی که فرد دچار اسکولیوز خفیف است، تهیه بریس یا انجام جراحی گزینه مناسبی برای فرد نخواهد بود؛ در چنین شرایطی انجام ورزش و فیزیوتراپی، یکی از روش‌های درمان اسکولیوز است که در حالت خفیف، بهترین روش برای اصلاح و کنترل اسکولیوز به حساب می‌آید.

نکته قابل‌توجه این است که تمامی ورزش‌های اصلاح‌کننده اسکولیوز نباید به‌صورت خودسرانه انجام شوند علت این امر آن است که ورزش‌ها طبق نقاط و مهره‌های منحرف‌شده طراحی می‌شوند و درصورتی‌که فرد ورزش‌های خودسرانه انجام دهد ممکن است شرایط نامناسبی برای او ایجاد شود.

دو ورزش برای اصلاح انحرافات ستون فقرات ازجمله اسکولیوز وجود دارد که تأثیر بسیار زیادی در کنترل و اصلاح انحراف دارد (برای اطلاع از این دو ورزش به مقاله آیا اسکولیوز قابل‌درمان است؟ مراجعه بفرمایید.)

استفاده از بریس اصلاحی

یکی دیگر از روش‌های درمان اسکولیوز، استفاده از بریس اصلاحی است و زمانی توصیه می‌شود که انحراف به حدی رسیده باشد که انجام ورزش و فیزیوتراپی در اصلاح و درمان آن تأثیری نداشته باشد.

هنگامی‌که انحراف از حالت خفیف خارج شود و وارد مرحله متوسط تا شدید شود، از این روش بهره می‌گیریم. استفاده از بریس یا کمربند می‌تواند انحرافات متوسط تا نسبتاً شدید را درمان کند البته این روش زمانی تأثیرگذار است که تمامی نکات لازم در طول دوره درمان رعایت شوند.

بریس یا کمربند برای اصلاح انحرافات بالاتر از ۱۵ درجه و کمتر از ۳۵ درجه مناسب است و معمولاً در انحرافات بیشتر از این مقدار تأثیر بریس در اصلاح دفورمیتی کمتر شده و انجام جراحی مناسبت‌تر است.

یکی از نکات بسیار مهم در درمان با بریس و کمربند، انجام ورزش‌های اصلاحی به مدت یک ساعت به‌صورت روزانه است. رعایت این نکته تا پایان دوره درمان الزامی است و در صورت عدم توجه به این نکته مهم عضلات بالاتنه ضعیف می‌شوند و ممکن است پس از پایان دوره درمان انحراف به شکل قبل بازگردد.

عمل جراحی

انجام عمل جراحی نیز یکی از روش‌های درمان اسکولیوز است، انجام جراحی را زمانی توصیه می‌کنیم که هیچ‌کدام از روش‌های درمان غیر جراحی همانند ورزش و فیزیوتراپی و همچنین بریس هیچ تأثیری در درمان اسکولیوز نداشته باشد.

انحرافاتی که از مرحله خفیف، متوسط و شدید وارد مرحله بسیار شدید می‌شوند ازجمله انحرافاتی هستند که استفاده از روش‌های غیر جراحی نمی‌توانند آن‌ها را اصلاح کنند بنابراین انجام عمل جراحی می‌تواند گزینه بهتری برای درمان و اصلاح باشد. معمولاً بریس در انحرافات بالای ۳۵ الی ۴۰ درجه کارایی کمتری دارد و انجام جراحی منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

علاوه بر آن اسکولیوز مادرزادی نیز باید با کمک جراحی درمان شود چون این انحراف به علت تشکیل ناصحیح یکی از مهره‌های ستون فقرات ایجادشده است با روش‌های غیر جراحی کنترل می‌شود و سپس بعد از پایان دوره بلوغ اسکلتی به‌منظور برداشتن مهره‌ی منحرف‌شده جراحی صورت می‌گیرد.

بهترین مرکز درمان اسکولیوز کدام مرکز است؟

بهترین مرکز درمان اسکولیوز مرکزی است که چندین ویژگی ازجمله داشتن متخصصان باتجربه، قابل‌اعتماد بودن، داشتن نظم و حساسیت، همراهی با فرد تا زمان پایان دوره درمان و میزان رضایت بالای مراجعین را دارا باشد.

خوشبختانه کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی کوشا از جمله کلینیک‌های ارتوپدی است که به صورت تخصصی به اصلاح انحرافات ستون فقرات می‌پردازد و رضایت بالای مراجعین  نشان از عملکرد خوب آن‌ها در درمان اسکولیوز است.

کلینیک ارتوپدی فنی کوشا از تجربه چندین ساله متخصصان ماهر و آگاه استفاده می‌کند و در ساخت بریس از بهترین و سبک‌ترین مواد اولیه موجود در ایران بهره می‌گیرد. در کلینیک ما تا پایان دوره درمان در کنار شما عزیزان خواهیم بود و نگرانی فرد و خانواده فرد نیز برای ما بسیار حائز اهمیت است.

شما عزیزان می‌توانید برای انجام معاینات بالینی اولیه، گرفتن برنامه حرکات اصلاحی و تهیه بریس اصلاحی در ساعات کاری به کلینیک مراجعه کنید یا از طریق برگه درخواست نوبت و خدمات، بدون مراجعه حضوری و تماس تلفنی درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس ما باشید.

برای نوبت‌دهی شنبه تا چهارشنبه از ساعت نه صبح تا پنج عصر با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۸۸۶۰۹۹۱۴

آدرس ما: تهران ونک خیابان ملاصدرا رو به روی بیمارستان بقیه‌الله پلاک ۱۹۳ طبقه ۵ واحد سیزده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا