اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز

اسکولیوز یا همان کجی ستون فقرات به علت‌های متفاوتی ایجاد می‌شود، نکته مهمی که والدین باید بدانند این است که اسکولیوز یا هر انحرافی که مربوط به ستون فقرات باشد، قبل از بلوغ اسکلتی فرد یا قبل از اینکه صفحات رشد کاملاً بسته شوند با کمک بریس‌های اصلاحی قابل اصلاح و درمان هستند، در ادامه با اقدام و روش درمان اسکولیوز بیشتر آشنا خواهیم شد.

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز یکی از انحرافات مربوط به ستون فقرات است، انحراف اسکولیوز ممکن است پس از تولد به علت نشستن‌های یک‌طرفه یا در دوران جنینی به علت نیمه تشکیل شدن یکی از مهره‌های ستون فقرات ایجاد شود.

گاهی در کودکان زیر پنج سال هم اسکولیوز قابل‌مشاهده است و ممکن است والدین فکر کنند که باگذشت زمان بهبود می‌یابد اما درواقع این‌چنین نیست، اگر با چنین مواردی رو‌به‌رو شدید باید هر چه سریع‌تر برای مشاوره و ارائه راهکارهای درمان یا کنترل انحراف با ما تماس بگیرید.

معمولاً اسکولیوزهایی که در دوران جنینی ایجاد می‌شوند، به‌تنهایی با استفاده از روش‌های غیر جراحی قابل اصلاح نیستند و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند که در این صورت تنها کاری که می‌توان انجام داد این است که از تشدید اسکولیوز جلوگیری کرد تا در دوران پس از بلوغ، جراحی صورت گیرد.

علائم اسکولیوز

اسکولیوز همواره علائمی را به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

  • عدم تقارن در شانه‌ها و کتف‌ها
  • عدم تقارن در لگن
  • انحنای ستون فقرات (انحراف مهره‌های کمر)
  • درد‌هایی که در ناحیه ستون فقرات ایجاد می‌شوند

پس از مشاهده هر‌یک از علائم اسکولیوز مراجعه به کلینیک الزامی است تا در زمان مناسب بهترین روش‌های درمانی صورت گیرد، درصورتی‌که زمان طلایی درمان را از دست بد‌هید، هیچ روشی به جزء جراحی برای درمان انحراف وجود نخواهد داشت.

آیا اسکولیوز درمان می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم معمولاً اسکولیوز‌های مادرزادی با استفاده از روش‌های غیر جراحی اصلاح نمی‌شوند بلکه هدف از درمان غیر جراحی و بستن کمربند یا بریس اصلاحی ستون فقرات مخصوص کنترل دفورمیتی و جلوگیری از تشدید انحراف است. تا در زمان مناسب و پس از بسته شدن صفحات رشد جراحی لازم با کمترین عوارض انجام شود.

نکته مهم این است که اگر قبل از بسته شدن صفحات رشد جراحی انجام دهید و ممکن است پس از جراحی دوباره انحراف تشکیل شود، چون کودک در حال رشد است و صفحات رشد باز هستند.

اما اسکولیوزهایی که پس از تولد به علت نشستن‌ها و لم دادن‌های یک طرفه، نشستن‌های قورباغه‌ای شکل یک‌طرفه یا سنگین کردن کوله‌پشتی مدرسه و استفاده از یک شانه برای حمل آن ایجاد می‌شود، فقط تا قبل از بسته شدن صفحه رشد یا قبل از بلوغ اسکلتی با روش‌های غیر جراحی یعنی استفاده از بریس و انجام ورزش‌های اصلاحی ستون فقرات می‌شوند.

درمان اسکولیوز خفیف تا شدید

روش درمان اسکولیوز از خفیف تا شدید متفاوت است و باید بدانید اسکولیوز خفیف معمولاً با اصلاح وضعیت نشستن و ایستادن و همچنین انجام دقیق ورزش‌ها اصلاح می‌شود و ما به استفاده از بریس تأکید نداریم اما برای اسکولیوز متوسط و گاهی شدید استفاده از بریس را برای درمان توصیه می‌کنیم. ما در کلینیک کوشا موفق شدیم، انحرافات بسیاری را با روش ساختن بریس (کمربندهای اصلاحی مخصوص) و با همکاری شخص درمان کنیم.

منظور از همکاری شخص انجام ورزش‌ها به صورت روزانه و استفاده صحیح از بریس می‌باشد، اسکولیوز‌های بسیار شدید هم معمولاً کنترل می‌شوند تا در زمان معین جراحی‌های لازم در جهت اصلاح آن‌ها صورت بگیرد.

در چه سنی صفحات رشد بسته می‌شوند؟

معمولاً در دختر‌ها صفحات رشد زودتر از پسر‌ها بسته می‌شوند، به‌طور میانگین حدود ۱۷یا ۱۸ سالگی صفحات رشد شروع به بسته شدن می‌کنند.

اقدام در زمان مناسب برای درمان اسکولیوز

متأسفانه برخی از والدین تصور می‌کنند که انحراف اسکولیوز ممکن است پس از گذشت زمان بهبود یابد و به هیچ‌گونه روش درمانی نیاز نباشد، نکته قابل‌توجه این است که هیچ‌گاه هیچ ‌انحرافی پس از تشکیل شدن بدون مداخله درمان نخواهد شد.

در بعضی موارد انحرافات زانو مانند زانوی ضربدری یا زانوی پرانتزی با رشد کودک خودبه‌خود درمان می‌شوند اما این تصور که انحراف ستون فقرات نیز درمان خود به خودی دارند اشتباه است، پس اقدام در زمان مناسب یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی است که باید به آن توجه داشته باشید.

صحبت نهایی

در دوره درمان وجود یک تیم متخصص در درمان انحرافات اسکلتی مثل اسکولیوز در کنار شما عزیزان الزامی است، در کلینیک ارتوپدی فنی کوشا از زمان ویزیت تا پایان دوره درمان در کنار شما خواهیم بود، برای مشاوره و ویزیت در ساعات کاری با کلینیک تماس بگیرید.

021-88609914

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *