روش درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان

روش درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان

گاه خانواده‌ها متوجه انحراف زانو یا ژنو واروم در فرزندان خود نمی‌شوند و این انحراف تا سنین بالاتر همراه آن‌ها خواهد بود. اگر به دلایل مختلف انحراف زانو یا ژنو واروم در سنین کودکی رفع نشده باشد باید به سراغ روش‌های درمان غیر جراحی برویم؛ که در ادامه شما با روش درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان بیشتر آشنا می‌شوید.

زانوی پرانتزی در بزرگسالان

کودکان معمولاً هیچ علائمی ندارند، درحالی‌که احتمال اینکه بزرگسالان در قسمت بیرونی زانوها احساس درد و ناراحتی داشته باشند وجود دارد. اگر زانوی پرانتزی در بزرگسالان درمان نشود، ساییدگی ناهموار روی زانو، منجر به شروع آرتروز زودرس می‌شود.

درمان غیر جراحی انحراف زانو یا ژنو واروم فقط مختص به کودکان نیست و زانوی پرانتزی در بزرگسالان هم به روش غیر جراحی قابل‌درمان است اما هدف از درمان در کودکان و بزرگسالان باهم متفاوت است.

هدف از درمان زانوی پرانتزی

در کودکان هدف از درمان زانوی پرانتزی اصلاح انحراف است ولی در بزرگسالان هدف از درمان در مرحله اول کنترل انحراف و جلوگیری از ساییدگی مفصل زانو می‌باشد. در صورت ایجاد ساییدگی، جلوگیری از شدت یافتن ساییدگی زانو و در مرحله دوم اصلاح انحراف است.

موانع اصلاح انحراف زانوی پرانتزی در بزرگسالان

عواملی از قبیل وزن، ضعف عضلانی و انحراف در ساق پا، مانع اصلاح انحراف زانوی پرانتزی در بزرگسالان می‌شوند که در ادامه بیشتر با هر یک از این عوامل آشنا می‌شوید:

اضافه‌وزن

اضافه‌وزن یکی از عوامل منع‌کننده اصلاح انحراف زانوی پرانتزی در بزرگسالان و هم کودکان است. اضافه‌وزن مانع از درمان خود به خودی در کودکان می‌شود و یکی از عوامل ایجادکننده و تشدیدکننده انحراف است در بزرگسالان هم اضافه‌وزن باعث ایجاد و تشدید انحراف و شروع ساییدگی مفصل و در صورت ایجاد ساییدگی باعث تشدید ساییدگی مفصل می‌شود. بنابراین کاهش وزن یکی از مهم‌ترین اقدامات برای اصلاح زانوی پرانتزی است.

ضعف عضلانی

عضلات عامل اصلی حرکات مفاصل هستند و قسمتی از وزن بدن از طریق عضلات به زمین منتقل می‌شود. درصورتی‌که عضلات ضعیف باشند، عمده‌ی وزن بدن از طریق سیستم اسکلتی منتقل می‌شود و احتمال انحراف، ساییدگی و آرتروز را بیشتر می‌کند.

انحراف در ساق پا

در صورتی می‌توان از روش‌های درمان غیر جراحی برای اصلاح انحرافات زانو استفاده کرد که انحراف در ساق پا وجود نداشته باشد اگر انحراف در ساق پا وجود داشته باشد دیگر با روش‌های غیر جراحی قابل اصلاح نیست. در صورتی با روش‌های غیر جراحی می‌توان انحرافات زانو را اصلاح کرد که انحراف در مفصل زانو باشد.

اگر فرد انحرافی در ساق نداشته باشد و محل اصلی انحراف، مفصل زانو باشد، می‌تواند با مراجعه به کلینیک کوشا بعد از معاینات بالینی اولیه درمان به روش غیر جراحی با زانوبند اصلاحی را شروع کند.

انحراف در ساق پا
انحراف در ساق پا

در ادامه با کلیات روش‌ درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان در کلینیک کوشا بیشتر آشنا می‌شوید.

درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان

برای درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان بسته به شرایط مفصل زانو، ساق پا و همچنین سن اینگونه افراد روش درمان متفاوتی مشخص و پیش گرفته می‌شود؛ ما در ادامه سعی کردیم روش‌های درمانی که برای اصلاح زانوی پرانتزی مؤثر است را برای شما توصیف کنیم.

ورزش و حرکات اصلاحی

اولین راه برای بهره بردن از روش درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان، انجام حرکات اصلاحی و ورزش است. تقویت عضلات چهار سر ران، عضلات ساق و زانو و همچنین عضلات همسترینگ به کمک ورزش‌ها و حرکات اصلاحی، یکی از روش‌های ساده و مؤثر در اصلاح زانوی پرانتزی است.

نکته قابل توجه این است که برای جلوگیری از ایجاد خطرات احتمالی، حرکات اصلاحی با هماهنگی یک فرد متخصص انجام شوند.

ورزش و حرکات اصلاحی مخصوص زانوی پرانتزی
یکی از حرکات کششی ویژه زانوی پرانتزی

حتماً بخوانید: اصلاح زانوی پرانتزی با حرکات اصلاحی

ورزش‌های مفید برای تقویت عضلات چهارسر ران

راه رفتن در آب (استخر) یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت عضلات چهار سر ران خصوصاً برای افرادی است که علاوه بر زانوی پرانتزی، آرتروز یا ساییدگی زانو هم دارند.

برای افرادی که فقط زانوی پرانتزی دارند، ورزش‌هایی مثل دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری، شنا و انجام حرکات اصلاحی که در ادامه به آن می‌پردازیم، بسیار کمک‌کننده است.

گرفتن رژیم غذایی

دومین روش درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان استفاده از یک رژیم غذایی صحیح، زیر نظر متخصص است. اگر زانوی پرانتزی در فرد به علت کمبود مواد معدنی، کلسیم و ویتامین‌های D و C  ایجادشده باشد.

با گرفتن رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی که دارای ویتامین D و C ، کلسیم و مواد معدنی دیگر باشد، می‌توانید به‌سلامت استخوان‌های بدن کمک کنید. همچنین انجام حرکات اصلاحی و ورزش‌های تقویت عضلات به اصلاح زانوی پرانتزی در بزرگسالان کمک زیادی می‌کند.

رژیم غذایی سالم پیشگیری‌کننده عوارض زانوی پرانتزی

رژیم غذایی سالم ازجمله مصرف سبزیجات و میوه‌ها، مصرف مواد غذایی حاوی امگا ۳، عدم مصرف بیش‌ازاندازه گوشت و مرغ و مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و کلسیم از بروز عوارض زانوی پرانتزی در بزرگسالان پیشگیری می‌کند.

زانوبندهای اصلاحی

برای درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان می‌توان از زانوبندهای اصلاحی استفاده کرد. ساخت زانوبند و بریس‌های اصلاحی برای اصلاح زانوی پرانتزی و زانوی ضربدری متفاوت است. ما در کلینیک کوشا با ساخت این نوع زانوبندها، خط وزن و فشار را از روی نقاط پرفشار زانو که احتمال آسیب‌دیدگی مفاصل در آن‌ها بیشتر است برداشته و در صورت شروع ساییدگی مفصل از تخریب بیشتر مفصل جلوگیری می‌کنیم.

در صورت وجود فاکتورهای موردنیاز برای درمان، اصلاح زانوی پرانتزی به‌خوبی با استفاده از زانوبندهای مخصوص زانوی پرانتزی، صورت می‌گیرد.

بریس مخصوص اصلاح زانوی پرانتزی در بزرگسالان
بریس مخصوص اصلاح زانوی پرانتزی در بزرگسالان

جراحی

آخرین روش درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان، جراحی است. تمام روش‌های درمان بالا را می‌توانید در کلینیک ما دنبال کنید که در دسته روش‌های درمانی غیر جراحی قرار می‌گیرد اما تنها راه درمان بیماران مسن‌تر، جراحی است و این افراد پس از جراحی تا زمان بهبودی پاها باید از بریس‌ و زانوبند استفاده کنند. همچنین برای بازیابی قدرت و حرکت پاها، فیزیوتراپی تجویز می‌شود.

سخن پایانی

زانوی پرانتزی اگر در زمان کودکی درمان نشود باگذشت زمان و در بزرگسالی باعث ایجاد مشکلات زیادی در افراد می‌شود. هرچند که زانوی پرانتزی در بزرگسالان هم قابل اصلاح است اما در مشکلات اسکلتی ترجیح بر آن است که در زمان کودکی و قبل از بسته شدن صفحات رشد برای درمان اقدام شود.

ضمناً می‌توانید برای آشنا شدن با روش‌های معاینه و تشخیص زانوی پرانتزی این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *